Калкулатор: Майчинство

17.02.2014, 17:08 1210775 1423
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#960 | 17.02.2014, 17:08
Публикации: 6238 / 565
Първо, благодаря за бързия отговор!
В момента съм в отпуск по майчинство. Не съм бременна. Искам да получавам максимално обезщетение. Но съм на Трудов договор за 800 лв. и няма как да се случи. И търся друг вриант. Предположих, че такъв е, ако имам ЕТ и се самоосигурявам. Но не знам дали е съвместимо с Трудовия договор. С отпуската по майчинство не е.

За да ефект допълнителното осигуряване върху размера на бъдещо обезщетение трябва да довнасяте осигуровки за 18 месеца преди да ползвате болничен за 45 к.дни преди термина. Струва ли си това? След като имате парички да довнасяте не е ли по-добре да си ги спестите и да си помагате през месаца финансово?
#961 | 17.02.2014, 19:01
Публикации: 3354 / 253
За да ефект допълнителното осигуряване върху размера на бъдещо обезщетение трябва да довнасяте осигуровки за 18 месеца преди да ползвате болничен за 45 к.дни преди термина. Струва ли си това? След като имате парички да довнасяте не е ли по-добре да си ги спестите и да си помагате през месаца финансово?

Напълно те подкрепям.  :good:
Не одобрявам този тип източване на хазната. След като имате нужните пари, си ги заделете в банката, а не да чакате на парите от НОИ.
#962 | 17.02.2014, 20:09
Публикации: 3 / 0
БВ КОНТ ЕООД
Здравейте, искам да попитам как да попълня най-точно данни си в калкулатора, тъй като съм самоосигуряващо се лице, но работя и по труд.договор? тук опциите са само едното или другото, не съм сигурна обаче, че в НОИ ще ми изчислят сумите поотделно, по-скоро обединяват доходите!?
#963 | 18.02.2014, 16:01
Публикации: 25 / 0
Здравей те,
Имам майка с близнаци, тя колко декларации по  чл.50 и чл.51 от КСО , която се подава с трития и последен болничен, трябва да подаде?
#964 | 18.02.2014, 16:04
Публикации: 6238 / 565
Една
#965 | 18.02.2014, 16:06
Публикации: 25 / 0
 :good: Благодаря!
#966 | 18.02.2014, 17:42
Публикации: 8 / 0
Здравейте,казуса е следния:
Самоосигуряващо се лице съм, съдружник във фирмата. Излезнах  в болничен 42 дни след  раждане преди броени дни.Дейността на фирмата е  магазин за дрехи, но управитела на фирмата  реши да спре  дейността на фирмата,защото няма работа.Въпросът ми :
Ще ми спрат ли майчинството от НОИ? При положение, че фирмата спира дейност , управитела спира да си внадя ДЗПО, а само здравните....това на мен ще ми се отрази ли негативно? И ако ДА, какво мога да направя, за дс си запазя майчинството?
#967 | 19.02.2014, 09:15
Публикации: 5550 / 370
Независимо, че фирмата е спряла дейност, трябва да се подава Д1 и плаща здравното Ви. Така, че няма място за притеснение, че ще Ви спрат обезщетението
#968 | 19.02.2014, 09:17
Публикации: 8 / 0
Здравейте,казуса е следния:
Самоосигуряващо се лице съм, съдружник във фирмата. Излезнах  в болничен 42 дни след  раждане преди броени дни.Дейността на фирмата е  магазин за дрехи, но управитела на фирмата  реши да спре  дейността на фирмата,защото няма работа.Въпросът ми :
Ще ми спрат ли майчинството от НОИ? При положение, че фирмата спира дейност , управитела спира да си внадя ДЗПО, а само здравните....това на мен ще ми се отрази ли негативно? И ако ДА, какво мога да направя, за дс си запазя майчинството?
#969 | 19.02.2014, 09:18
Публикации: 5550 / 370
Здравейте,казуса е следния:
Самоосигуряващо се лице съм, съдружник във фирмата. Излезнах  в болничен 42 дни след  раждане преди броени дни.Дейността на фирмата е  магазин за дрехи, но управитела на фирмата  реши да спре  дейността на фирмата,защото няма работа.Въпросът ми :
Ще ми спрат ли майчинството от НОИ? При положение, че фирмата спира дейност , управитела спира да си внадя ДЗПО, а само здравните....това на мен ще ми се отрази ли негативно? И ако ДА, какво мога да направя, за дс си запазя майчинството?

имате отговор!
#970 | 19.02.2014, 18:52
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
моят казус е следния:
"Брутното ми месечно възнаграждение е X лв., но взимам бонус от допълнителни 3 работни заплати изплатени април 2014 за декември 2013". Излизам задължителния 45 дневен болничен на 15 март. Тези пари ще се включат ли за изчисление на майчинството ми? И ако се включат това означава, че ще получавам повече майчинство на месец от заплата принципно, това възможно ли е?"
Благодаря предварително!
#971 | 20.02.2014, 09:35
Публикации: 3354 / 253
Доплащането към основната заплата влиза към осигурителния доход и би трябвало да повлияе за паричното обезщетение от НОИ.
#972 | 21.02.2014, 12:47
Публикации: 15 / 1
Какъв размер биха били майчинските помощи и т.н. при положение, че не съм работила на трудов договр година и половина преди бременността(само на граждански)? Записване в бюрото по труда би ли имало някакво значение?
#973 | 21.02.2014, 12:57
Публикации: 6238 / 565
Малко трудно може да се отговори на въпроса Ви. В най-лошия случай размера на обезщетението би било 340.00 лв. Това за борсата не ми стана ясно.
#974 | 21.02.2014, 12:59
Публикации: 950 / 101
А имате ли общо 12 месеца трудов стаж? Като излезете в майчинство ще бъдете ли на трудов договор или сте безработна?
#975 | 21.02.2014, 13:00
Публикации: 15 / 1
Нямам нито един ден трудов стаж. А въпросът ми беше на граждански договор дали  се водя безработна или съм с неясен статус щом не съм записана в бюрото по труда?
#976 | 21.02.2014, 13:03
Публикации: 3354 / 253
По ГД нямате право на болнични. За да имате право на обезщетение за майчинство трябва към датата на издаване на болничния да имате сключен ТД и 12 месеца осигурителен стаж осигурена за ОЗМ (общо заболяване и майчинство).
#977 | 21.02.2014, 13:03
Публикации: 6238 / 565
С този граждански договор дори да се запишете на борсата няма да имате право на обезщетение, защото при тях няма осигуровки за фонд Безработица.
#978 | 21.02.2014, 13:06
Публикации: 950 / 101
В такъв случай ще имате право само на социални помощи, ако отговаряте на условията.

Еднократна помощ при бременност - 150 лв.
Месечна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година -100 лв. месечно
Детски - 35 лева на месец за първо дете, а 50 лв. за второ

Условието е общият доход, разделен на броя на членовете на семейството да е по-нисък или равен на 350 лв.

А независимо от дохода, ще получите 200 лева при раждане на детето (ако е първо дете), 600 лева - за второ.
#979 | 21.02.2014, 13:11
Публикации: 15 / 1
има ли вариант сама да съм си внасям осигуровки за майчинство на база минимална работна заплата и тогава колко са помощите и какъв е размера на самите осигуровки?

Съжалявам ако съм Ви досадила, но обмислям различни варианти, а не разбирам нищо от това което е нормативно записано  :blush:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 30 000 членове