Калкулатор: Майчинство

13.11.2013, 21:00 1210788 1423
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#760 | 13.11.2013, 21:00
Публикации: 1540 / 170
#761 | 13.11.2013, 21:09
Публикации: 3 / 0
Благодаря за насоката, но въпросът ми е дали ще има проблем при назначен пенсионер от няколко дни да му се прехвърли майчинство. Дали има нови разпоредби от 2013 г, защото преди две години не беше проблем.
#762 | 13.11.2013, 21:17
Публикации: 1540 / 170
http://lex.bg/laws/ldoc/1597824512
В КСО  по чл.52а няма промени от 01.01.2009г. :wink1:
Право на обезщетение за отглеждане на малко дете
Чл. 52а. (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за отглеждане на малко дете, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.
#763 | 13.11.2013, 22:03
Публикации: 3 / 0
Много благодаря!
#764 | 17.11.2013, 14:03
Публикации: 2 / 0
Здравейте...Не знам къде точно трябва да пиша...но имам въпрос относно майчинството и ще съм много благодарна ако някой ми отговори...
Бременна съм с термин 3.10.2014 и съм на 19години...работя във момента и до раждането на детето ще имам 12 месеца трудов стаж (ще имам право на майчинство) и въпросът ми е как ще се се смята майчинството ми като включва и месеци от училището? Те на каква база се смятат и смятат ли се изобщо? Благодаря предварително
#765 | 17.11.2013, 14:05
Публикации: 7424 / 1111
Майчинството се смята от дохода през последните 24 месеца, като за месеците без доход /когато не сте била на ТД/ се взема минималната работна заплата за периода.

Абе какъв е този термин 3.10.2014? Това е след повече от 9 месеца?!?
#766 | 17.11.2013, 16:12
Публикации: 2 / 0
3.7.2014 мислих си за за др неща...объркала съм се...а минималната за този период и колкото е в момента?
#767 | 17.11.2013, 16:15
Публикации: 7424 / 1111
От 01.01.2012 до 30.04.2012 МРЗ е 270.00 лв
От 01.05.2012 до 31.12.2012 - 290.00 лв
От 01.01.2013 - 310 лв.
#768 | 18.11.2013, 13:54
Публикации: 2 / 0
Здравейте! Позволявам си отново да поискам уточнение за начина за попълване на клетките в калкулатора в ситуация, в която за част от периода съм осигурена на ТД, а за другата част - като СОЛ на високия процент. За периода на ТД ми е ясно, освен това не отмятам, че съм самоосигуряващо се лице, а за съответните месеци, в които се осигурявам сама, попълвам само осиг. доход, или заедно с него - брутно и нетно възнаграждение равно на осиг. доход? Предварително благодаря на отговорилите!
#769 | 18.11.2013, 17:45
Публикации: 2 / 0
Здравейте,  моля за разяснение от някой компетентен тук.
Попълних калкулатора и отдолу ми излязоха следните стойности:
БТВ 42.03
НТВ 32.95
ОД  42.03

СДБ или ОД 42.03
90% СДБ или ОД 37.03
Дневно обезщетение 32.95

В действителност толкова и получавам с някакви стотинки разлика. Питането ми е защо обезщетението е 32.95, а не е 37.03, колкото са тези 90 % от брутното възнаграждение.
Благодаря предварително.
#770 | 18.11.2013, 17:55
Публикации: 1878 / 379
чл.49 КСО
Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5.
#771 | 20.11.2013, 17:06
Публикации: 2 / 0
Благодаря много за отговора. Аз също така го разбрах,но тъй като не съм специалист, исках да бъда сигурна.  :smile1:
#772 | 20.11.2013, 21:32
Публикации: 8 / 0
Върху каква сума се осигурява лице ползващо отпуск бременост и раждане след изтичане на болничните от 135 дни - 420 лв или 310 лв само за здравно осиг.
#773 | 20.11.2013, 21:43
Публикации: 95 / 20
 :hi:
на 420 за здравни осигуровки
#774 | 21.11.2013, 14:09
Публикации: 1 / 0
Здравейте! Бих искала да попитам, ако 12 месечният ми стаж е от 2010г. и преди раждането започна работа,ще мога ли да вземам майчинство? Смисъл такъв, дали необходимата година стаж трябва да е непременно през 24 месеца, назад които се гледат.
Благодаря ви предварително!
#775 | 21.11.2013, 14:14
Публикации: 6238 / 565
Изискването е за ОБЩ осигурителен стаж, осигурена за фонд Общо заболяване и майчинство. Не е необходимо да е непрекъснат или да е непосредствено преди първия болничен за 45 календарни дни.
#776 | 22.11.2013, 22:43
Публикации: 5 / 0
Здравейте! Искам да попитам откога лицето се води в Майчинство - от първия болничен за бременност и раждане или след изтичане на 135 дни? А чл. 163 от КТ от първия ден от първия болничен ли се чете? Предварително Ви благодаря!
#777 | 23.11.2013, 08:02
Публикации: 1878 / 379
Чл.163 Работничката или служителката има право на отпуск поради бременност и раждане в размер 410 дни за всяко дете, от които 45 дни задължително се ползват преди раждането.

Да, от първия болничен за бременност и раждане , който е за 45 дни, от този ден се броят 410 дни. Ако преди това сте имали болнични за проблемна бременност, те не се броят.
Тези 135 дни са първите три болнични листа, които се издават от здравните органи са част от тези 410 дни.
#778 | 25.11.2013, 16:08
Публикации: 5 / 0
Здравейте, в отпуск съм за отглеждане на дете до 2 г., който изтича март 2014. В момента съм в началото на втора бременност. След изтичане на първото майчинство ще използвам натрупания платен годишен отпуск и ще изляза в болничен до раждането на второто дете. Моля Ви за информация на каква база ще се изчисли обезщетението при бременност и раждане за 410 те дни за второто дете - осигурителният доход 24 месеца назад или ще имам право на размера на обезщетението за първото дете.

Предварително благодаря!
#779 | 25.11.2013, 16:13
Публикации: 5550 / 370
Ако не се върнете ефективно на работа, базата за второ майчинство ще е като за първото.
Ако имате дори един отработен ден, преди второто майчинство - ще се изчисли на нова база


Моля :)
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 30 000 членове