Калкулатор: Майчинство

15.01.2014, 22:33 1217260 1423
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#900 | 15.01.2014, 22:33
Публикации: 2 / 0
Благодаря Нинка!
Трябвало е да запълня и полето с нетна заплата, направих го наново с точните цифри и излезе  :thumbup: .
#901 | 16.01.2014, 11:14
Публикации: 1 / 0
Здравейте, имам въпрос... Синът ми е на година и половина и съм бременна в четвърти месец. От януари се върнах на работа и се осигурявам на максимална заплата, но не съм сигурна че си заслужава... Какво ще ме посъветвате... За да изчисля колко майчинство ще взема каква сума трябва да вкарам в графата за предните месеци- сумата от 310лв или заплатата в/у която се осигурявах преди за забременея с синът ми? Благодаря много за съдействието!
#902 | 16.01.2014, 11:41
Публикации: 6255 / 570
За месеците през които ползвате отпуска по чл.164 от КТ (гледане на дете до 2 годишна възраст) трябва да посочите МРЗ за страната (за 6 месеца), а за времето преди това, дохода от който е изчислено обезщетението Ви за първото дете до 410-тия ден. Дано да ме разберете.
#903 | 16.01.2014, 18:44
Публикации: 4 / 0
Здравейте.Имам нужда от малко помощ  :smile1:Имам майка,която беше през цялата бременност в болнични.Последният й болничен е до 20.01.2014 вкл.Трябваше да излезе в първите 45 дни на 22.01.Обаче момичето роди преждевременно на 14.01.Досега съм нямала такъв случай и не знам как се процедира.Има ли право на този болничен от първите 45 дни и от къде трябва да се издаде?
#904 | 16.01.2014, 19:00
Публикации: 2 / 0
Здрашейте ,
Имам един въпрос : Работя в една фирма 9 месеца вече ,а за да взимаш обезщетение за раждане трябва да имаш 18 месеца трудов стаж без прекъсване . Ако хипотетично кажем ,че забременея в десетия месец от постъпването ми на работа и до раждането имам 9 месеца ,но да кажем ,че изляза в 5ия месец от бременността в болничен до раждането ще взимам ли 80 % обезщетение по време на болничния и 90 % от това,на което са ме осигурявали докато отглеждам детето си през първата година . Благодаря предварително и се извинявам ,че съм го написала толкова объркано :)
#905 | 20.01.2014, 08:03
Публикации: 1 / 0
Здравейте, моят казус е следния- Детето ми навърши 2 години на 31.12. В момента съм бременна с второто си дете с термин 20.06.2013. Чуденката ми е какво следва да направя. Вариант е да си пусна само 6-те месеца неплатен отпуск, които изтичат на 30.06 (поправете ме ако греша) като в края на тези 6 месеца трябва да съм родила вече. Друга опция, която бих могла да използвам е работодателят ми да ме пусне в платен годишен отпуск за 2-те години, през които съм била по майчинство и след това или да използвам 2 месеца неплатен отпуск или да изляза 2 месеца в болнични. дилемата ми е кой вариант е по- удачен?
Дали ако си взема само неплатения отпуск, след като и второто дете навърши 2 години ще мога наведнъж да използвам натрупания платен отпуск?
Не ми стана ясно за второ дете пак ли се изчисляват доходите 18 месеца назад или това важи само за първото дете?
Предполагам, че след като 1 година доходът ми е бил 310- 340 лв. за второто майчинство няма да взимам 90 % от него, а колкото 1 МРЗ?
Поздрави и успешен ден
#906 | 22.01.2014, 18:29
90518
Здравейте, в момента съм в платено майчинство, втора година от раждането на детето. Предстои ми раждане на второ дете, като терминът се пада преди датата на изтичане на майчинството за първото. Въпросът ми е как ще се изчислява майчинството ми в този случай и какви документи се подават? Благодаря!
#907 | 24.01.2014, 17:10
Публикации: 5 / 0
Здравейте, имам запитване относно Майчинството.
Имам стаж от повече от 3 години и след това прекъснах, заради обучението си и не съм работила.
Ако започна работа и се осигурявам, ще може ли да излезна в майчинство и да получавам майчински.
Какви са точните изисквания и условия за получаването им?
Разбрах, че трябва да имаш 15месеца изработени и да си нает за да излезеш, но ми трябва по-подробва и изясняваща
информация, че това точно ми е пълна мъгла.
Надявам се да ми помогнете.
Благодаря предварително.
#908 | 24.01.2014, 17:19
Публикации: 950 / 101
Вижте това: http://www.noi.bg/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/1860-ma13

А тези 15 месеца, за които пишете всъщност са 12, а вие щом сте работили 3 години ги имате.

"За придобиване право на парични обезщетения при бременност и раждане е необходимо да са изпълнени следните условия:
към началото на отпуска лицата да са осигурени за общо заболяване и майчинство;

да имат най-малко 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за общо заболяване и майчинство. Дванадесетмесечният осигурителен стаж може да е прекъснат или непрекъснат и не е задължително да е положен непосредствено преди излизането в отпуск за бременност и раждане или при един и същ работодател."

В линка, които приложих има нещо, което не е актуализирано - "Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица – внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на началото на отпуска поради бременност и раждане."   Ог януари 2014 този период е 18 месеца, а не 24.

#909 | 24.01.2014, 23:41
Публикации: 950 / 101
Към ordinaryuser - вижте това www.noi.bg/forusers/faq/243-faqbgbenefits/977-faqbenefits11
#910 | 28.01.2014, 11:21
Публикации: 62 / 1
 julli999, и аз бих попитала - кои "вие"
Защото ако "вие" като майка попълвате платежните - не е редно
Това няма общо с въпроса който бях задала, защото в многото питания той се изгуби! НО... Ние сме аз работеща във фирмата на съпруга ми! Достатъчно ли ви е?
#911 | 28.01.2014, 11:31
Публикации: 6255 / 570
Това няма общо с въпроса който бях задала, защото в многото питания той се изгуби! НО... Ние сме аз работеща във фирмата на съпруга ми! Достатъчно ли ви е?

Направих си труда да се върна назад в темата. Нищо, че някъде там ме критикувате аз ще отделя време да Ви отговоря. Ако болничния е за заболяване за първите три работни дни работодателя плаща възнаграждение в размер на 70% от буртното възнаграждение. Начисляват се за тези три дни и се плащат всички осигуровки (без данък). Трябва да се има предвид и минималния осигурителен доход за длъжността. За останалите работни дни от болничния, които се плащат от НОИ работодателя дължи само здравни осигуровки в размер на 4-8% от 420.00 лв. пропорционално на работните дни за месеца.
#912 | 29.01.2014, 21:41
Публикации: 5 / 0
Здравей те. исках да ви попитам за да получа майчинство 12 месеца или 18 месеца стаж ще ми трябва. моля ви помогнете ми. :blush:  :excl:
#913 | 30.01.2014, 08:29
Публикации: 950 / 101
12 месеца стаж Ви трябват, който може да не е при един и същ работодател, може да е с прекъсване, важното е общо да е поне 12 месеца. И преди да излезете в майчинство, да сте на трудов договор най-общо казано (да сте осигурена за общо заболяване и майчинство). А относно 18-те месеца назад - от тях зависи размерът на майчинството, а не правото да го получавате.
#914 | 30.01.2014, 19:27
Публикации: 5 / 0
Здравейте, имам запитване във връзка с бременноста ми. от юни 2007г. до август 2010г. съм работила, от септември 2010 и в момента уча висше. Имам ли възможност да получавам майчинство и какви са у.словията. В момента съм в 7-я месец.
#915 | 30.01.2014, 19:45
Публикации: 950 / 101
Ако сте студентка в редовна форма на обучение, имате право на еднократна помощ  2880 лв.  за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството.
#916 | 30.01.2014, 21:22
Публикации: 5 / 0
12 месеца стаж Ви трябват, който може да не е при един и същ работодател, може да е с прекъсване, важното е общо да е поне 12 месеца. И преди да излезете в майчинство, да сте на трудов договор най-общо казано (да сте осигурена за общо заболяване и майчинство). А относно 18-те месеца назад - от тях зависи размерът на майчинството, а не правото да го получавате.


благодаря ви за информацията много ми помогнахте :good: :good: :good: :give_rose:
#917 | 31.01.2014, 23:59
Публикации: 5 / 0
Щом месеците имат значение за стойността на вземаното майчинство, аз щом имам стажа и в момента не съм назначена на работа, мога ли да взимам майчинство?
#918 | 01.02.2014, 07:55
Публикации: 6361 / 1045
За целта трябва към момента да сте осигурена за общо заболяване и майчинство - да сте на трудов договор или да се самоосигурявате.
#919 | 01.02.2014, 12:41
Публикации: 1 / 0
Здравейте,интересува ме колко майчинство ще взимам първата година при евентуална бременност, ако ме осигуряват на 4часа на 160лв.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 30 000 членове