Калкулатор: Майчинство

14.12.2012, 20:49 1217271 1423
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#180 | 14.12.2012, 20:49
Публикации: 7 / 0

С ползван платен отпуск
http://www.kik-info.com/calculators/cache.php?id=bf16d91559704b42a91193370e2150636343031

С непрекъснат болничен
http://www.kik-info.com/calculators/cache.php?id=bab5ce7469995a093723e2aba1265f0b6343035

Благодаря още веднъж
#181 | 14.12.2012, 21:07
Публикации: 1969 / 1545
Администратор на сайта
Първият ми въпрос е свързан с първия ми болничен получила съм 110лв. от НОИ като обещетение и съм получила заплата 1004лв., правилно съм попълнила колоните според изискванията на калкулатора нали?
Да, правилно е. Това са данните за месец Юли.2012.

Вторият ми въпрос е свързан с това, ако реша да ползвам отпуск след като ми изтекът 180 те дни болничен как се изчислява Нетното възгарграждени, което ще получа за дните на платения отпуск.

Изчисляването на брутното възнаграждение за платен отпуск е регламентирано в чл. 77 от Кодекс на труда
Скрит текст :
и чл. 17 и чл. 18 от Наредба за структурата и организацията на работната заплата.
Скрит текст :
#182 | 14.12.2012, 21:34
Публикации: 7 / 0
Много благодаря за бързия отговор, приятна вечер
#183 | 14.12.2012, 22:04
Публикации: 7 / 0
Здравейте отново,
Още един въпрос ми възникна, много се извинявам, че ви притеснявам.
Въпроса ми е по повод платения отпуск след дългото ползване на болничен:
В моя случай последния месец в, който съм работила и имам над 10 работни дни е м. Август, през този месец съм имала и 8 дни болнични. Заплатата, която съм получила от работодателя е 941.10 \нетно\ 1200.54 \брутно\ и съм получила обещетение от НОИ 166.44лв. За да си сметна среднодневното възнаграждение за отпуската трябва ли да събера Брутното възнаграждение с обещетението от НОИ?

Извинявам се за тъпия въпрос, може би не му е точно тук мястото, но от много време търся тези отговори...
Благодаря ви
#184 | 14.12.2012, 22:12
Публикации: 1969 / 1545
Администратор на сайта
Не, болничният не се включва. Вижте каква е формулата:

Платен отпуск = (Заплата за отработено времеБМ + доплащане за стажБM + добавки с постоянен характерБМ)/отработени дниБМ * (дниБМ/дниТМ) * дни в отпускТМ

БМ - базов месец (предходен в общия случай)
ТМ - текущ месец
#185 | 14.12.2012, 22:16
Публикации: 7 / 0
Сега ще пробвам, благодаря  :give_rose:
#186 | 14.12.2012, 23:01
Публикации: 7 / 0
Ето това изчислих  :hmmm:

Дали е правилно?

Платен отпуск      
Заплата за отработен време  /базов месец/   941,1   Заплатата ми по трудов договор е 1140лв.
Доплащане за стаж базов месец и добавки с постоянен харектер базов месец       Нямам
Отработени дни базов месец   17   
Дни базов месец   23   предполагам работните дни за м. Август
Дни текущ месец   20   предполагам работните дни за м. Февруари когато ще съм в отпуск
Дни в отпуска   13   Отпуската, която предстои да си пусна
   827,6144118   
   =(941,1)/17*(23/20)*13   
#187 | 02.01.2013, 12:42
Публикации: 1 / 0
Здравейте! Имам следния въпрос. в момента съм в отпуск по майчинство, като детето е навършило една година и на практика ползвам отпуск за отглеждане на малко дете до 2 г. с парично обезщетение 240 лв/месец. в случай, че доброволно напусна разботното си място и бъда назначена в друга фирма, мога ли отново да изляза в такава отпуска и да получавам паричното обезщетение в пълен размер? не смятам да ходя на работа, просто да сменя фирмите?
благодаря предварително!
#188 | 02.01.2013, 14:29
Публикации: 5550 / 370
Да, можете!
#189 | 02.01.2013, 21:00
Публикации: 10 / 0
Здравейте и от мен!За много години  :give_rose:!
От известно време се опитвах да уредя някои неща относно осигуряването и ето ,че пак изникват хиляди въпросителни.
Накратко моят случай е следният:След 16год.трудов стаж на  брутна заплата 1378.00 лв.при закриване на фирмата се наложи за кратко да изляза на борсата с обезщетение .
При закриване на фирмата бях бременна в начални месеци и мислех,че с квалификация и опит  ще си намеря лесно работа  да  ама не,оказа се че работодателите изпитват страх да назначават бременни на работа,както и да е и започна се една дилема.
Януари месец трябва да изляза в 45 дневен болничен преди термин и след дълго лутане реших да си направя регистрация като самоосигуряващо се лице речено сторено днес го направих.
Изчислих си процентите на които ще се осигурявам примерно:
ЗФП -12.8% =166.40
ФОЗМ-3.5% =45.50
ДЗПО-5% = 65.00
ФЗО- 8% = 104.00   ОБЩО 380.90 лв за внасяне всеки месец
Но при положение,че регистрацията като самоосигуряваща се е от дата 02.01.2013г .
А аз трябва на 07.01.2013г.трябва да изляза в болничен  45д.преди термин /доколкото прочетох информацията е,че когато личцето е в болничен внася само здравни в момента не мога да разбера.
До 10 число на януари 2013г.и преди боличния до 7 .01 каква сума да внеса само здравните или  цялата осигурителна вноска от 380.90?
Или може би се изчислява процент за дните преди болничния?
Малко объркана ситуация,но дано съм го обяснила както трябва
#190 | 03.01.2013, 07:33
Публикации: 6361 / 1045
Ако приемем, че се самоосигурявате на 1300 лв. от 03.01.2013 и от 07.01.2013 излизате в болничен, дължите за м. януари следните осигуровки:
за трите работни дни преди излизането в болничен
- за фонд Пенсии - 22,69 лв.
- за ОЗМ - 6,20 лв.
- за ДЗПО - 8,86 лв.
- за ЗО - 14,18 лв.
за времето от 07.01 до 31.01 - 14,66лв. за ЗО
До 25.02.2013 трябва да внесете сумите и да подадете Д1.
#191 | 03.01.2013, 17:04
Публикации: 10 / 0
Благодаря Ви много за бързия и професионален отговор  :по този начин успях да си систематизирам  „гатанките“
И това са моите калкулации предполагам,че са верни:
1:     1300/22 р.д.=59.09 лв
2:    59.09 x 3 р.д.=177.27 лв.
3:   ФП   177.27 x 12.8%.= 22.69 лв.
4:   ДЗПО 177.27 x 5% = 8.86 лв
5:   ФОЗМ 177 .27 x 3.5%  = 6.20 лв.
6:   ЗО   177.27 x 8% =14.18 лв.
Здравните осигуровки за периода на болничния ги изчислих по следния начин/защото неуспях да разбера как сте получили сумата  :blush: :blush:/  в грешка ли съм ????
1300 /22р.д. =59.09
59.09 x 19 =1122.71
1122.71 x 4.8 % = 53.89 лв
#192 | 04.01.2013, 08:52
Публикации: 3167 / 250
ЗЗО чл.40
5. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 18.12.2009 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) за лицата във временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане и отпуск за отглеждане на малко дете по реда на чл. 164, ал. 1 и 3 от Кодекса на труда - минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица; вноските са за сметка на работодателя и са равни на дължимата от него част от вноската, като се внасят до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят; осигурителните вноски за лицата, които се осигуряват за своя сметка, са в същия размер и се внасят до 25-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, върху минимален осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, съответно за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година. За възнаграждението по чл. 40, ал. 5 от Кодекса за социално осигуряване осигурителните вноски се дължат по реда на т. 1;
#193 | 05.01.2013, 11:24
Публикации: 6361 / 1045
Благодаря Ви много за бързия и професионален отговор  :по този начин успях да си систематизирам  „гатанките“
И това са моите калкулации предполагам,че са верни:
1:     1300/22 р.д.=59.09 лв
2:    59.09 x 3 р.д.=177.27 лв.
3:   ФП   177.27 x 12.8%.= 22.69 лв.
4:   ДЗПО 177.27 x 5% = 8.86 лв
5:   ФОЗМ 177 .27 x 3.5%  = 6.20 лв.
6:   ЗО   177.27 x 8% =14.18 лв.
Здравните осигуровки за периода на болничния ги изчислих по следния начин/защото неуспях да разбера как сте получили сумата  :blush: :blush:/  в грешка ли съм ????
1300 /22р.д. =59.09
59.09 x 19 =1122.71
1122.71 x 4.8 % = 53.89 лв
До т.6 калкулациите Ви са верни. :thumbup:
За 19-те дни болничен не са.
Ще се опитам да Ви обясня формулата:
За първите три дни не дължите осигуровки, защото като СОЛ нямате работодател.
Остава да изчислим осигуровките за 16 дни. Те са 4,8% на база 420,00 лв.:
420,00:22х16х0,048=14,66

Извинявайте за късното включване  :give_rose:
#194 | 05.01.2013, 17:10
Публикации: 10 / 0
Първо искам да изкажа очарованието си от форума ,прекрасен е във всяко едно отношение от дни го чета с интерес.
Колкото до закъснението не сте  irenabrili благодарна съм Ви,че  ми отговаряте.
Аз съм в момент на търсене на счетоводител,на който да се доверя и да си изкарам спокойно последните месеци от майчинството и на спокойствие да си отгледам детенцето на по късен етап живот и здраве ,но в малките градчета е малко  по-сложно.За това се налага първоначално да се заема с документацията на първо време,като в момента хич не ми е до НОИ,НАП банки и т.н ,но нямам избор.
Не съм и предполагала,че плащайки др.осигуровки на база 1300 по време на болничен трябва да ги изчисля на минималния размер от 420 и съответно тези 3 дена да ги "препиша" за сметка на НОИ  :laugh: :учудващо ,как системата е позволила такова ощетение за своя сметка   :hmmm:,но не е моя работа сега да мисля и за това още веднъж Ви благодаря  irenabrili,съгласявам се с Вас  :agree: и продължавам сагата с търсене,разучаване , :read: !
Почва да ми става навик на ден по няколко пъти да надничам във форума и да попивам всяка информация .
Приятни почивни дни  :beach:
#195 | 10.01.2013, 09:32
Публикации: 4 / 0
Здравейте. Имам следните въпроси?
Имам майка с дете на 2,4 години. От досегашната й месторабота се налага да напусне по взаимно съгласие, защото не могат да й осигурят работно място, а отказват да я съкратят /поради необходимостта от изрично разрешение от ИТ/. Обезщетението, което ще получава тя от БТ в този случай, е 4 месеца по 7,20 лв. на работен ден. Дотук ми е ясно.
Въпросът ми е дали някой може да я назначи във своята фирма, след което /след 5 работни дни например/ да я съкрати с цел по-високо обезщетение от БТ?
И как точно се получава това разрешение от ИТ!
А колко точно дни е необходимо тя да се води на работа?
И още - при изчисляване на обезщетение от БТ /това, което е 60% от брутната заплата за 18 месеца назад/, въпросните 18 месеца се броят календарно назад от момента на напускането /тоест включват майчинството/?
Благодаря предварително!
#196 | 10.01.2013, 09:43
Публикации: 3354 / 253
Майка може да се съкрати единствено по чл.328 ал.1 т.1 без разрешение от ИТ.
В повечето случаи ИТ не разрешава освобождаване на майка по друг член.
Иначе става с молба към ИТ
#197 | 10.01.2013, 09:58
Публикации: 4 / 0
Благодаря.
Добре, да предположим, че това разрешение се получи... Остават другите въпроси:
А колко точно дни е необходимо тя да се води на работа?
И още - при изчисляване на обезщетение от БТ /това, което е 60% от брутната заплата за 18 месеца назад/, въпросните 18 месеца се броят календарно назад от момента на напускането /тоест включват майчинството/?
#198 | 10.01.2013, 13:55
Публикации: 5 / 0
Здравейте,
По трудов договор получавам основна заплата + заплата за прослужени години, което ми формира ФРЗ, който е равен на осигурителната сума. По Колективен трудов договор получавам веднъж корпоративна заплата през месец юни, която ми увеличава осигурителната сума и втори път коледен бонус през месец декември, който също ми увеличава осигурителната сума. За изчисляването на майчинството трябва ли в калкулатора да прибавя тези две допълнителни суми през месеците юни и декември или трябва да си прибавя само основната заплата + заплатата за прослужени години.
#199 | 10.01.2013, 13:57
Публикации: 3167 / 250
Да, трябва, ако върху тях има осигуровки за ОЗМ
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 30 000 членове