Калкулатор: Майчинство

04.07.2013, 15:52 1217266 1423
0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) този раздел.

#540 | 04.07.2013, 15:52
Публикации: 5550 / 370
Странно ми е,понеже в Б-рия можеш да работиш на повече от един трудов договор и ти се признава дохода,каква е разликата,че имам допълнителен доход от чужбина,след като имам внесени необходимите осигуровки.

Разликата е, че осигуровките са внасяни там където сте работила, а не в Б-я. Затова този доход не може да влезе за база за изчисление на болничните Ви.
#541 | 05.07.2013, 13:38
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Имам следният въпрос - през месец август 2013 трябва да родя. За мен това ще бъде първо раждане, но ще е второ дете. Първото ми дете е осиновено. Какъв ще е размерът на еднократната помощ за раждане, на който имам право - като за първо или като за второ дете?
#542 | 05.07.2013, 13:39
Публикации: 5550 / 370
Като за второ
#543 | 05.07.2013, 13:43
Публикации: 2 / 0
Благодаря :wave:
#544 | 05.07.2013, 14:41
Публикации: 6 / 0
Здравейте! Прегледах темата, но не намерих отговор на това , което търся. Бременна съм в 5 г.с. Имам общ стаж 7 месеца и 25 дни. На ТД съм от 21.03.2013г. до момента/,което прави 3 м. и 15 дни / , предишния стаж е от самоосигуряване.
Та въпросите ми са няколко: 1.- Ако, /да не дава Господ/ има някакво усложнение и се наложи да изляза болничен поради общо заболяване и майчинство, могат ли да ми прекратят ТД ? 2.-Ако , съм болничен поради ОЗМ как се изчислява обещетението / или както е правилно да се каже, не знам/ ? 3.- Като цяло би ли се отразило отрицателно  за майчинство и т.н. ? Ще се радвам да отговорите, понеже няколко дни обикалям институциите и счетоводни къщи,но всеки казва различно...Предварително благодаря !
#545 | 05.07.2013, 14:45
Публикации: 6255 / 570
Пишете, че предишния Ви стаж е от самоосигуряване. Това за тези 7 месеца и 25 дни ли се отнася? Като самоосигуряващо се лице внасяхте ли си осигуровки за фонд Общо заболяване и майчинство?
#546 | 05.07.2013, 14:46
Публикации: 6255 / 570
По какъв член от КТ сте назначена по трудов договор в момента (от 21.03.2013 год.)?
#547 | 05.07.2013, 14:50
Публикации: 6 / 0
3 месеца имам като самоосигуряващо се лице и имам платени осигуровки за фонд Общо заболяване и майчинство.
По член 67,ал.1 т.1 във връзка с чл. 70 ал. 1 ...
#548 | 05.07.2013, 15:10
Публикации: 6255 / 570
Със срока на изпитване сте, което означава, че в срока на изпитване работодателя може да ви прекрати договора без предизвестие - от днес за утре. Не се ползвате със закрила от КТ.
#549 | 05.07.2013, 15:12
Публикации: 6 / 0
Благодаря много !
#550 | 05.07.2013, 18:53
Публикации: 1 / 0
здравейте!!Искам да попитам,понеже сега на 18 юли,ще направя 7 месеца бременност,а съм безработна,внесох си осигуровките за една година назад,тъй като съм работила 2012.Сега бившия ми работодател ми подава ръка и ще ме назначи на работа на 15 юли.Как стоят нещата тук при мен в този случай с майчинството?
#551 | 05.07.2013, 18:57
Публикации: 129 / 7
Предполагам сте внесли здравни вноски. Колко стаж имате като осигурна за ОЗМ?
#552 | 15.07.2013, 16:05
Публикации: 3 / 0
Здравейте, имам следния въпрос и ще съм благодарна ако можете да ми помогнете - в майчинство съм, но имам право само на 410 дни или до навършване на 1 година на детето. Към момента не съм назначена на трудов договор. Разбрах, че ако си намеря работа и започна преди да ми приключит 410-те дни майчинство имам възможност във времето да се възползвам отново от правотв си на маичинсво до навършване на 2 години на детето.  Въпросът ми е колко минимум работни дни трябва да имам за да мога да подам молба за ползване на маичинство.
#553 | 15.07.2013, 16:10
Публикации: 129 / 7
Поне 1 ден в осигуряване за ОЗМ.
#554 | 16.07.2013, 09:37
Публикации: 3 / 0
Здравейте,
имам следния казус: Аз съм по майчинство вече 6 месеца, но получих лоша вест, че фирмата в която работя ще бъде продадена на друга и ние служителите оставаме без работа. Въпроса ми е : след като съм подала молба до работодателя за отглеждане на дете до 2 годишна възраст и предвид обстоятелствата на продажба, без служителите, моето майчинство ще бъде ли прекъснато, тъй като изчетох много форуми и вече се обърках  :( Трябва ли да си търся нов работодател, при който да работя дори и ден, че отново да изляза по майчинство поне до навършване на 1 годинка на детето? Не, че има наредени на опашката работодатели, но в лошият случай, оставам без майчинство с малко бебе, без други никакви доходи, така ли стоят нещата ??? Моля дайте съвет, че не ми се мисли направо за в бъдеще :'(
#555 | 16.07.2013, 09:55
Публикации: 5550 / 370
До 410 ден ще получавате обезщетение от НОИ, независимо какво става с фирмата.
Ако след 410 ден нямате вече работодател, ще трябва при друг да отработите поне 1 ден, за да получавате майчинство до 2 годинки на детето
#556 | 18.07.2013, 22:55
Публикации: 3 / 0
Здравейте,
Моя приятелка се интересува по следния въпрос. В момента е в отпуск за първо дете до 410 ден, който свършва на 09.09.2013 г. Освен това е бременна и термина  е на 15.11.2013г, т.е от 01.10.2013 г. би следвало да излезе в 45 дневния болничен за бременност и раждане. Нейния въпрос е следния: За времето от 10.09.2013г. до 30.09.2013 г., които са 20 календарни дни, или 15 работни дни, кое ще е по изгодно за нея - да ползва платен годишен отпуск от минали години, или да си вземе болничен, докато излезе в 45 дневния за бременност и раждане. С една дума за въпросните дни от месец септември дали няма да се получи намаление на обезщетението, което би се отразило за по-нататък.
В темата има много компетентни момичета и ще съм много благодарна, ако някой се включи с отговор.
#557 | 19.07.2013, 09:14
Публикации: 129 / 7
В момента жената получава обезщетение за бременност и раждане за срок до 410 дни. За база при изчисляване на това обезщетение се взема дохода от последните 24 месеца върху, който се е осигурявала майката за риска ОЗМ. Ако в този период има период, в който не е била осигурена за ОЗМ, ползвала е неплатен отпуск, който не се зачита за трудов стаж или е ползвала отпуск за отглеждане на дете за база се взема МРЗ. Ако през това време е ползвала обезщетение за временна неработоспособност се взема дохода, от който е изчислено това обезщетение. Така получения доход се разделя на броя на работните дни по календар в този период и 90% от полученото е дневният размер на обезщетението за бременност и раждане.
След като изтече този срок тя има право на отпуск за отглеждане на малко дете до навършване на 2 години на детето.
Възнаграждението за ползване на платен годишен отпуск се определя на база на възнаграждението, в последния месец преди отпуската, в който има отработени най-малко 10 дни.
Обезщетението за временна неработоспособност се определя на база осигурителният доход за последните 18 месеца преди неработоспособността и е 80% от средно дневния осигурителен доход. Базата за изчисляване се определя така, както писах по-горе за бременност и раждане. Така, че трябва да си направите сметка според конкретния случай.
#558 | 19.07.2013, 09:35
Публикации: 6255 / 570
Според мен няма голямо значение какво ще ползва през тези дни. Едва ли сумата за 15 работни дни на фона на целия 24 месечен период назад, който служи за база при определяне на обезщетението ще доведе до драстични промени в сумата, която ще получава за второто дете.
#559 | 19.07.2013, 09:40
Публикации: 129 / 7
Да и според мен е така, marpan_64, но ако иска да си пресметне за себа си
В момента тук са: 0 Потребители и 2 Гости
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 30 000 членове