Когато прекратяването е по чл. 71 от БТ искат и договора където е описана причината и става ясно по чия инициатива е прекратяването. Ако пише по решение на ръководството е ясно, че човека има право на пълна борса, но ако е записано по желание на служителя няма да ви начислят пълна борса. Тоест ако прекратяването стане по ваше желание, без значение дали е на основание срока на изпитание ще ви впишат на минимална борса.

В това отношение държавата следи да намали до минимум разходите си по обезщетения за безработица, затова са и проверките когато назначаването и след това прекратяването изглеждат фиктивни само и само да се вземе борсата.
Сложна ситуация където почти нямате правилно решение.
Най-точно е с нотариална покана, при която ако лицето не бъде намерено се залепя известие на адреса и след определено време се смята за получено, но не отговорено и може да си продължите с дисциплинарното наказание.

Това с пращането на документи по спиди/еконт няма никаква тежест освен ако не пуснете обратни документи, където получателя ги отваря пред куриера подписва ги и куриеги ги взема и връща на вас. Всичко останало е безпредметно и няма никаква тежест пред съда, пак ще падне уволнението.

Имате и вариант да си го държите лицето в самоотлъчка докато свят светува. Не му прекратявате договора в НАП, но и не пускате никакви данни за него след като осигураването е прекъснато. Евентуално като минат три години от последното плащане прекратявате и регистрацията на ТД в НАП. Не е идеален вариант, но при некоректно поведение на служителя нямате много опции.

Евентуално догодина като въведат електроната книжки се надявам поне прекратяването по чл. 71 да се води като уведомяване след като се регистрира в НАП, понеже да си изряден когато служителят е некоректен е доста трудоемка задача.
Загубените книжки с целият стаж от всички работодатели се възстановяват от инспекцията по труда след искане на лицето. За да направят това те ще искат от загубилият книжката да мине през всички свои бивши работодатели и да поиска да му издадат удостоверение по Приложение № 2 към ал. 2, 3 и 4 на чл. 7 на НТКТС. След това лицето ги предоставя на ИТ откъдето му слагат всички записи от удостоверенията и книжката е възстановена.

Вие не нанасяте нищо в стара, нова или възстановена книжка. Вашето задължение е само да издадете удостоверение по Приложение № 2 към ал. 2, 3 и 4 на чл. 7 на НТКТС ако ваш бивш или настоящ служител поиска
Теоретично, последният (от)работен ден и денят на прекратяване на ТД може да се разминават с месеци.
Във вашия случай ако прекратявате съгласно заповедта, считано от 02.09. и това е първия неработен ден ще запишите това в ТК, а в Д1 като последен ден в осигуряване ще подадете... какво се пада... 30.08.
Каква е тази бланка, за какво?[/size]

Това не е вярно. Ако прекратяването е считано от 2.9.24, в д1 за август ще му е пълен месец, а за септември ще има нулева декларация с последен ден в осигуряване 1.9.24.
Това се случва сравнително често при прекратяванията с предизвестие понеже там крайната дата не е произволна

на мен ми е чудно като се засичат 10те години стаж коя дата се гледа, датата на пенсиониране или датата на прекратяване на договора. Понеже е възможно срока между двете дати да е доста голям
Принципно е така, но ако е ясно, че болничния е сгрешен е по-лесно да се оправи сега, отколкото някога в бъдещето да се поправят ведомости, декларации, болнични.

Затова пиша "своевременно", тоест веднага като се получи болничният да се подаде за да има достатъчно време преди пускането на ведомостите да върнат отговор от НОИ. Поне при мен така се получава.

Не е точно ваша работа да преценявате вие сроковете. Подайте си го своевременно (тоест сега) болничният и ако има проблем от НОИ ще ви върнат указания, които да стигнат до личният лекар за да направи той корекция.
Аз ги нареждам на опашка, ако препират да се разберат по между си съдебните изпълнители (един път се е случвало и поискаха разделение на половина).

Понякога тези на изчакване звънят да питат, защо не получават суми по претенциите им, тогава им пускам съобщение, че има предходен запор и кагото той бъде удовлетворен ще пристъпим към погасяване на сумите по тяхното искане.

Аз лично бих ги прекратил в срока на изпитание, като документите ще висят неразписани (може да си направите протокл за самоотлъчки и да си го опишите и това някъде). Приключвате ги и пито платено...

Надявам се този проблем да отпадне като въведат електронните трудови книжки и данните подадени към НАП да се водят и уведомление към служителя, най-вече в контекста на чл. 71, ал. 1 от КТ
Няма да има ГДД с баркод за 2023 година.

Това сигурна информация ли е?
Предварително не може, понеже от НАП чакат работодателите да пуснат данни за служителите им до края на февруари. После ще има 4-5 дни, в които НАП ще интегрират данните в системата си и след това ще може да се пуска автоматично заредената декларация през сайта на НАП.
Някъде 7-8 март вероятно.
В тази връзка  кога се начислява обезщетението на пенсиониран служител.
Имаме случай където лицето има разпореждане на НОИ за пенсиониране и човека иска да продължи да си работи. В тази ситуация може ли работодателя да изплати обезщетението без прекратяване на договора, въпреки че в КТ доста недвусмислено е записано при прекратяване на трудово правоотношение...
няма промяна
въвеждат се ваучери на електронен носител, като хартиените отпадат след 30.6.24
увеличава се покритието на ваучерите, като освен за храна се допълва възможност за пращане на ток, вода, парно и прочие битови нужди и разни културни прояви.
договорете си да ви преназначат в друг отдел (с различна длъжност) и срок на изпитание. След седмица да прекратят срока на изпитание. Това е единственият начин, при който и работодателя е доволен и работника може да използва пълна борса.

При прекратяване по ваше желание вие нямате право на пълна борса, а при освобождаване от страна на работодателя извън срок на изпитание те дължат определени неустойки/обезщететия. Та чл. 71 от КТ е това, което търсите
Здравейте,
Имам следният казус лице на пуска считано от 3.7.23, тоест няма работен ден за месец юли. Трябва ли да пусна празна декларация 1 за юли за него с последна дата с осигуряване 2.7.23.

Преди като съм имал подобни казуси съм подавал последен ден на предходният месец (в случая последен ден с осигуряване 30.06), но нещо се съмнявам в логиката ми...
Има възможност да е пропорционално на работното време, но трябва това да е разписано в ПВТР, след като е грасувано разпределението по този начин от ГУТ/КУТ. Това основание е базирано на тълкование от НАП.

ТЕЛК е написал ,че може да упражнява професията но без психо-физическо натоварване, 50% инвалидност. Трудовата медицина казва, че това е абсурд

в случая меродавното е становището на службата ви по трудова медицина. Ако те казват - не, имате 2 възможности - трудоустрояване или чл. 327, ал. 1, т. 1 от КТ
решението дали може или не се прави от службата ви по трудова медицина на база информацията за работното място (оценката на риска) и медицинските документи, които лицето е предоставило (най-вече ТЕЛК).
Те си имат лекар и те ви дават аргументиран отговор. Друг е въпроса, че често бягат от отговорност и ви пращат неясен отговор.
протокол от КУТ/ГУТ ми се вижда задължителен, вписване в ПВТР и евентуално една заповед би трябвало да е достатъчно