С договор по чл.114 от КТ? Но в декл.1 май ще трябва да се попълва всеки понеделник като дата на започване на осигуряване, а четвъртък като дата на прекратяване.
Ако сумата от 150 х.лв. гравитира около реализираната за годината печалба (както изглежда от формулировката във въпроса) дори да се разпредели за 12 месеца е подозрително.
Отделен въпрос е, че се оскъпява с осигуровки.
Ще попаднете в хипотезата за скрито разпределение на печалба.
 
5. (изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) "Скрито разпределение на печалба" са:
а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) сумите, несвързани с осъществяваната от данъчно задълженото лице дейност или превишаващи обичайните пазарни нива, начислени, изплатени или разпределени под каквато и да е форма в полза на акционерите, съдружниците или свързани с тях лица, с изключение на дивидентите по т. 4, букви "а" и "б";

При ревизия разходът за бонуса няма да бъде данъчно признат, а глобата за скритото разпределение на печалба е в размер 20 %.
И двата варианта стават. Ако се отпише преди изтичане на давностния срок се посочва в увеличение на ДФР. Иначе е данъчно признат разход по отписване на вземане.
Но давността защо да е 3 години?
Ако попадат тук не се включват

(3) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 97 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) В облагаемия оборот не се включват доставките по ал. 2, т. 2 и 3, когато не са свързани с основната дейност на лицето, доставките на дълготрайни активи, използвани в дейността на лицето, както и доставките за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2 и 3.
Защо да издават нова фактура? Те вече са фактурирали продукция в първата, не аванс.
Просто си осчетоводете прихода с 412/701 с датата на предаване на продукцията.
Ако услугата попада в чл. 21, ал.4 е извън обхвата на нашия ЗДДС и не следва да начислявате ДДС.
Не, защото върху него не се дължат осигуровки и съответно не е осигурителен доход.
Да, ако доставчикът извършва независима икономическа дейност по смисъла на чл.3 от ЗДДС,  услугата е облагаема и е с място на изпълнение България.
Само продавачът знае как ще третира продажбата и дали ще приложи облагане на маржа или общия режим. Като стане ясно това, ще определите и какви задължения ще възникнат по нашия ЗДДС.
Като начало подайте искане за издаване на удостоверение за местно лице в НАП и приложете преведена от заклет преводач Форма 60. Може с ел.подпис, ПИК или на място.
https://nra.bg/wps/portal/nra/mezhdunarodni-deinosti/siddo/udostoverenie-mestno-litse

Форма 60 май я има тук, но е в някакъв странен формат
https://www.estv.admin.ch/estv/en/home/international-fiscal-law/international-by-country/sif/bulgaria.html

Може да погледнете сайта на компанията, чиито са акциите - там би трябвало да са описани стъпките за подаване на искане за възстановяване на удържан данък при източника, както и какви формуляри се попълват и изпращат.
От това, което е споделил авторът, смятам че на този етап няма основание да признава приход и да отписва ДМА.
от НСС 18 Приходи

- Продажби на недвижими имоти.

Приходът се признава, след като правото на собственост бъде прехвърлено на купувача. Когато участието на клиента в собствеността при определени обстоятелства му бъде прехвърлено, преди да му бъде прехвърлено правото на собственост, и доставчикът няма да извършва никакви други значими действия, приходът се признава веднага. Ако следва да се извършат други значими действия, приходът се признава след извършването им.
Да, ако не се намирате в чл.13, ал.1, т.1 доходът е облагаем по чл.33 от ЗДДФЛ.
А ако ФЛ получава наема само по банков път?
Така ще отпадне изискването за касова бележка, а за неиздаден отчет по чл.119 за освободена сделка няма глоба, мисля.
Да, освободена доставка е, но ми се струва, че се издава касов бон и се включва в отчет по чл.119 от ЗДДС. Иначе не формира счетоводен приход за ЕТ-то и в ГДД по чл. 50 се декларира в приложението за наеми.
Ами ако се облагат като приравнени на ЕТ, то и осигуровки се дължат, защото доходите се третира като такива от търговска дейност.

КСО
Осигурени лица

Чл. 4. (1) (Изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица по този кодекс са:
...
2. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 102 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.) лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества и лицата, които се облагат по реда на чл. 26, ал. 7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица;

А двамата съпрузи живеят ли в жилището?