Да, аз реших, че питането е за ППП, а питащата наистина не е уточнила.
И как без касов апарат в този случай?


delphine, не намирам в наредбата условие куриерът да изплаща паричните преводи на получателя по банков път. Ето едно писмо на НАП, шестият въпрос в него е по темата
http://nraapp03.nra.bg/cms5/apps/wqreg/cache/15316?page=0
Скрит текст :
Това е услугата "пощенски паричен превод", нали?
411/702
411/4532

и при получаване на парите
501/411.
Какво точно пише в сертификата и има ли датския клон на СЗО VAT номер?
Да, може, вече има едно благоприятно становище от НАП.
Благодаря! За щастие става дума за еднократна сделка.
През 2019 г. фирма е продала стока на друга фирма, която е свързано лице. На ред Общ размер на счетоводните приходи от взаимоотношения със свързани лица от справката в част IV на ГДД посочвам прихода от продажбата.
Трябва ли на ред Общ размер на счетоводните разходи от взаимоотношения със свързани лица да се посочи отчетната стойност на продадените стоки?

Според мен трябва, но не попаднах на такъв въпрос в указанията и се колебая.
становище от НАП за дивиденти и наем над 10 000 лв.
http://nraapp03.nra.bg/cms5/apps/wqreg/cache/15840?page=0
След като така или иначе са идентифицирани, бих ги посочила в справката. Въпреки че са вторичен ефект от взаимоотношения между свързани лица, курсовите разлики влизат в дефиницията за счетоводен разход.
Не, това, което прави е достатъчно.
   
Скрит текст :
В такъв случай не е ли редно физическото лице възложител да се регистрира като осигурител и да удържи и внесе осигуровките?
Виждам два варианта:
1. Ако ел.магазин не е лицензирано СУПТО да се импортират поръчките от него във вече работещото СУПТО.
2. Ако софтуерът на ел.магазин е СУПТО да се свърже към касовия апарат /или да се купи отделен за него/.
Зависи, ако сумата е достатъчно значителна в рамките на общата сума на доставките и коефициентът по чл. 73 от ЗДДС излезе различен от 1.00, с протокол по чл. 117 се прави корекция на ползвания през годината ДК и това се отразява в справка-декларацията за м.12.
За изчисляването на коефициента можете да погледнете чл.73 от ЗДДС и чл.64 и 65 от ППЗДДС.
От указанията към част IV
Забележка: Не се попълват данни за: свързани лица по § 1, т. 3, б. „а”, „б”, и „л” от ДР на ДОПК. Това са:
•   съпрузите, роднините по права линия, по съребрена - до трета степен включително; и роднините по сватовство. Изключението не се прилага само при взаимоотношения между търговски предприятия (ЕТ) на посочените лица.
•   работодател и работник;


Ами според мен, ако разпределяте над 10 000 лв. с едно нарушение, сте в нарушение. Вижте т.6 от това указание
http://balans.bg/1249-ukazanie-na-mf-za-prilagane-na-zopb/
А след промените в ЗОПБ, които са в сила от 03.12.2019 г. е възможно и изплащането на дивидент под 10 000 лв. в брой да се превърне нарушение. Дано НАП по-скоро излязат с указание.
Чл. 101. (1) (Доп. - ДВ, бр. 92 от 2017 г., в сила от 01.01.2019 г.) Регистрацията се извършва, като лицето, което е длъжно или има право да се регистрира, подава в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите заявление за регистрация по образец или на основание чл. 100, ал. 5 заявява регистрация по избор пред Агенцията по вписванията.
Колеги, някакви мнения за промяната в ЗОПБ от 29.11.2019 г?

Чл. 3. (1) Плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са:
2. (изм. - ДВ, бр. 95 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2019 г.) на стойност под 10 000 лв., но могат да се разглеждат като част от свързани помежду си платежни операции на едно и също основание, чиято обща стойност е равна на или надвишава 10 000 лв.

Според този коментар на промяната https://www.tita.bg/free/commercial-law/664, това би могло да е пречка за изплащането на дивиденти в брой с отделни протоколи при обща сума над 10 000 лв., защото  основанието на правото на дивидент е членственото правоотношение между съдружника и търговското дружество.
Понеже в закона не е посочена и времева рамка, това значи ли, че веднъж натрупана печалба за разпределяне над 10 000 лв., дивидентите вече трябва да се изплащат само по банков път?
В счетоводството на ЕТ-то бих контирала само
493/4532
с размера на ДДС-то за наема, което изкуствено увеличава ДДС-то за внасяне на фирмата без да е свързано с извършените от нея доставки.
Ами според мен трябва и във VIES да влезе.

от ППЗДДС
чл.117
(4) (Изм. - ДВ, бр. 101 от 2006 г., изм. - ДВ, бр. 6 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г., доп. - ДВ, бр. 15 от 2012 г., в сила от 21.02.2012 г., доп. - ДВ, бр. 20 от 2013 г., в сила от 15.03.2013 г.) VIES декларацията се изготвя на база обобщение на данните от отчетните регистри по чл. 124, ал. 1 от закона, като в нея не се включват издадените данъчни документи във връзка с получени авансови плащания по вътреобщностни доставки на стоки, както и доставки на стоки и на услуги с място на изпълнение на територията на друга държава членка, по които получатели са нерегистрирани за целите на ДДС лица. Полученото авансово плащане (цялостно или частично) от посредник в тристранна операция не се включва във VIES-декларацията.