Здравейте,
Моля за съдействие по следния казус:

Лице, което работи на трудов договор в България, се осигурява на максимума. Започва и работа към фирма от САЩ, по договор – ще прави чертежи на роботи.  Фирмата го води като свободен, без трудов договор при тях, вид граждански договор и му изплащат парите по банка.

Правилно ли ще бъде:
Да му подам декларация в края на годината - по чл. 50, за граждански договори и съответно да си плати 10 процента данък след нормативно признатите разходи.

Но дали трябва нещо друго.
Това че ще получава пари по банка, БНБ дали няма да изисква някаква месечна декларация.
Дали не трябва да се регистрира по ДДС като физическо лице.

Имам доста въпроси и търся отговори.

Благодаря предварително.

Здравейте Колеги,
днес създадох период 12.2022 г. в БН заплати, попълних таблицата за Годишен ДОД, направих анализ и дадох общо изчисляване и за мое най голямо учудване имам огромни суми със знак минус в перо 84 Годишно изравняване на ДОД. При всички лица ми е около 4 пъти по голямо от месечния ДОД, на лицата с деца съм отбелязала облекчението, но според мен всичко е грешно. Някой има ли подобен проблем с Бизнес навигатор заплати?
Големи проблеми ще имаш с  бизнес навигатор заплати...От опит го казвам.
Благодаря.
Как така ги преиздава? Същият номер и дата, но вече с ЕИК? В кой момент е решило да ги преиздаде, тази промяна е от началото на 2022.
Да, всичко е същото - номер и дата, но вече с ЕИК. Преиздава ми фактури он април и май.
Не зная кой я е посъветвал така.
Разбрах, подавам го в справката.
А първия въпрос
Да, грешка 73/1 имах пред вид.
Здравейте,
Физическо лице, преводач, си сменя ЕИК-то - от ЕГН вече има Булстат и е преиздало старите си фактури за 2022. Не е регистрирано по ДДС.
Трябва ли задължително да правя корекции в дневник покупки /-+/ заради новия ЕИК номер и другият въпрос - за тази година нали не трябва да ги отразявам в справката по ч.73/6.
Е, не се плаща остатъка от обезщетението цели 12 месеца, а само толкова, колкото са останали от вече определеното обезщетение :)
Това, за максималното прекъсване на обезщетението поради работа по ТД до 12 месеца е откакто изискването за отпускане на обезщетение за безработица стана 12 месеца с осигуровки за безработица от последните 18. Преди, когато се изискваше 9 от 15, остатъка от обезщетението можеше да се ползва, ако прекъсването за работа по ТД беше до 9 месеца.
А има ли значение основанието за прекратяване, за да може да се ползва остатъка от борсата.
Е, не се плаща остатъка от обезщетението цели 12 месеца, а само толкова, колкото са останали от вече определеното обезщетение :)
Това, за максималното прекъсване на обезщетението поради работа по ТД до 12 месеца е откакто изискването за отпускане на обезщетение за безработица стана 12 месеца с осигуровки за безработица от последните 18. Преди, когато се изискваше 9 от 15, остатъка от обезщетението можеше да се ползва, ако прекъсването за работа по ТД беше до 9 месеца.
Благодаря.
(5) (Доп. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., доп. - ДВ, бр. 99 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., доп. - ДВ, бр. 98 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2017 г., в сила от 01.01.2018 г.) Ако по време на получаване на паричното обезщетение лицето започне да упражнява дейност - основание за задължително осигуряване по чл. 4 или трудова дейност по законодателството на друга държава, която бъде преустановена след по-малко от 12 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяването период, ако регистрацията на лицето в Агенцията по заетостта е направена в срок 7 работни дни от прекратяване на трудовата дейност. Ако регистрацията е направена след този срок по неуважителни причини, изплащането на паричното обезщетение се възстановява от датата на новата регистрация за оставащия към датата на прекратяването период, намален със закъснението.
Изминали са повече от 12 месеца, не не са изминали 3г., за това имате право на обезщетение в минимален размер.
От коя година е прието това- да се изплаща остатъка от обезщетението за 12 м, ако трудовата дейност бъде преустановена?
Здравейте! Собственик, управител на ЕООД и съставител на ГФО  какви документи прилага към Г2.
ГФО, декл чл13 ал4, декл чл62а т2 - достатъчно ли е?
Точно това са.
Здравейте
Вече е наложително да купя нов принтер + скенер.
Моля за препоръки за марка принтер, по възможност икономичен.
Добро утро,

Имам за осчетоводяване продажна фактура за продажба на билети по чл.  42 от ЗЗРК - освободена доставка.
В дневник продажби в коя клетка трябва да се отрази.

Благодаря и хубав ден.
Точно така е.
Според мене трябва да включи цялата сума. Изчисляването на запора е функция от нетното възнаграждение, а възстановеният данък увеличава именно него.
Значи ще използвате опита и знанията им срещу минимално заплащане, уж не си заработвали парите. .
Благодаря за отговора. И аз не очаквам да  е изтрита, темата беше за СОЛ, но пак ще потърся.

И поздравления за сайта, който правите. Винаги актуален и полезен!
Здравейте,
Търся една тема от миналата година, която как ли не търсих и не мога да открия.„
Допуска ли се триене на теми или аз не търся както трябва. Даже мисля, че я бях запазила в бележника, но не мога да я открия.
Може ли по-подробно какъв е този документ с реквизити на фактура и може ли в него да се уточни начина на плащане?
Благодаря.
Щом лицето е СОЛ, възложителят по ГД не удържа нищо и не издава сл.бележка. За получената сума самото лице издава документ с реквизитите на фактура (не казвам фактура!) и само си внася данъка и осигуровките с ГДД.
Това не прави лицето "специалист на свободна практика ", макар че данъчното облагане е същото.
За осигуровките: в края на годината в таблици 1 и 2 на ГДД  се събира всичкия доход на това лице като СОЛ, вкл. дохода по този ГД, сумата се дели на месеците, през които е бил СОЛ и се изчисляват окончателните осигуровки.
Няма проблем през годината да се осигурява на по-висок доход