Калкулатор: Майчинство (архивирана)

19.06.2013, 16:19 1419600 1429

#500 | 19.06.2013, 16:19
Публикации: 379 / 33
Не, не грешиш Танита!  :ok:
Дори, ако позволиш, се поправям за дохода! Значи при положение, че в базовия период не са ползвани болнични, няма прекъсване на осигуряването,  СДН е по-ниско от 90% от СДБ. :bow:

Ако това е правило, то има изключения - при самоосигуряващите напр. Както и примерът, който дадох в 14:20 - който и ти си разиграла във Вариант 4. (Каквато и доходи да имаш, осигуряваш се на не повече от максималния ос. доход, затова и са ограничени от него - само за 2013г. трябва да е 2200лв. а не 2000лв. )

Какво става обаче, когато имаме обезщетения, когато има периоди, в които лицето е било неосигурено. Такива са повечето случаи. Картината е много разнообразна.
Така че не винаги нетното е по-ниско.

И ако го нямаше това ограничение за обезщетенията, всеки би предпочел да си взима болничен, отколкото да ходи на работа - хем няма да работи, хем повече пари ще изкарва!  :smile1:



#501 | 19.06.2013, 22:15
Публикации: 6 / 0
Добре де - има и вариянти, в които се получава наистина СДН да е по-голямо :) но така или иначе излиза, че получаваш по-малката сума и то няма и как да е друго яче като веднъж си ограничен от максимален осиг. праг и после още веднъж от СДН.... ето това ме ядосва...т.к. моя случай разликата не е малка, а уж нали "да сме изрядни, да си плащаме реалните осигуровки" и т.н. при мен със всичките тези ограничения, излезе че за болничен по общо заболяване взимам повече, отколкото ще взимам сега за майчинството и това ми се струва ненормално.... :no:
#502 | 20.06.2013, 21:37
Публикации: 1 / 0
здравейте при мен случаят е следния имам 1 месец трудов стаж, защото бях студентка редовно обучение и не съм работила през това време. Сега съм бременна в 2 месец на 15 юни ме назначиха на работа на заплата 500 лв. осигуровките ми май ще са 240 лв. Искам да попитам какво майчинство ще взема? Ако някой ми отговори с точност ще съм му много благодарна защото за мен това осигуряване е пълен хаус.
#503 | 21.06.2013, 11:39
Публикации: 5 / 0
Здравейте, един бърз въпрос: ако фирмата, в която работи бременна служителка се обяви в ликвидация, въпросната служителка има или няма право на майчински от НОИ според сега действащото законодателство?
#504 | 21.06.2013, 11:42
Публикации: 3326 / 256
Здравейте, един бърз въпрос: ако фирмата, в която работи бременна служителка се обяви в ликвидация, въпросната служителка има или няма право на майчински от НОИ според сега действащото законодателство?

Ще получава обезщетение до 410 дни. След това за да получава майчинство (240лв засега) трябва да работи по трудов договор.
#505 | 21.06.2013, 13:04
Публикации: 5 / 0
Т.е., за да получава обезщетение за отглеждане на дете до 2 г., майката трябва да си намери друг работодател, който да я назначи на работа? Това поради факта, че фирма, обявена в ликвидация не е действаща и съответно трудовият договор на майката не се признава от НОИ?
#506 | 21.06.2013, 13:06
Публикации: 3326 / 256
Не това е в случай, че от тази фирма я освободят.
#507 | 21.06.2013, 13:27
Публикации: 5 / 0
Въпросът е НОИ признава ли трудов договор на служител в ситуация на обявена в ликвидация фирма. Защото от обявяването в ликвидация до закриването на фирмата има период от минимум 6 месеца, през който може да се случи служителка да трябва да излезе в майчински или в отглеждане на дете. И какво се случва ако НОИ не признава такъв договор?
#508 | 21.06.2013, 13:28
Публикации: 5497 / 371
Докато е на трудов договор /и е осигурена/, няма как НОИ да не го признава
#509 | 21.06.2013, 13:52
Публикации: 5 / 0
За съжаление има как и не се признаваха до скоро такива договори, но това не са често срещани случаи и поради тази причина не са бивали широко обсъждани.  Не знам как е към момента и затова питам, може да е поправено недомислието в закона.
#510 | 21.06.2013, 14:08
Публикации: 5497 / 371
За съжаление има как и не се признаваха до скоро такива договори, но това не са често срещани случаи и поради тази причина не са бивали широко обсъждани.  Не знам как е към момента и затова питам, може да е поправено недомислието в закона.

Честно казано, това от Вас го чувам
#511 | 21.06.2013, 14:39
Публикации: 5 / 0
Да, лично съм потърпевша. Отговорът на НОИ и Инспекцията по труда беше, че в този случай законът не ми защитава правата. Става дума за времето 2009 г. - 2010 г. Интересува ме сега как е, затова питам.
#512 | 23.06.2013, 15:36
Публикации: 5 / 0
Здравейте имам нужда от малко отговори   ::) Искам да попитам дали мога да ползвам майчинство в моята ситуация или някакво обезщетение. Аз съм прясна :-* и терминът трябва да е февруари. От кога започва да се брои 12 месечният срок. Ето и история на местоработите ми.
Първо работех две години, наложи се преместване и ноември 2012г. напуснах,
Второ получавах от НОИ обезщетение за безработица 4 месеца до март 2013г. /то брои ли се/.
Трето започнах работа същия месец, но краят на април напуснах.
Четвърто един месец стоях без работа.
Този месец започнах нова работа, договорът ще бъде сключен другата седмица, но естествено ще бъде 6-месечен. За сега съм решила да си премълча за бременността. Прочетох, че като е срочен имат право след срока да ме съкратят. След този шестмесечен срок мога ли аз да направя нещо, например да си внасям сама осигуровки, за да взимам нещо. Съмнява ме, че ще ми дадат да подпиша безсрочен договор.
#513 | 24.06.2013, 09:44
Публикации: 6668 / 658
Имате си необходимия стаж от 12 месеца. Няма изискване той да е непрекъснат. Ако подпишете договор със срок на изпитване 6 месеца имат право да Ви го прекратят преди изтичането на този изпитателен срок. В този случай нямате закрила. Ако договора Ви бъде прекратен след издаването на първия болничен лист за 45 календарни дни преди раждането ще получавате обезщетение до 410-тия ден, което е около първата годинка на детето. 
#514 | 24.06.2013, 09:55
Публикации: 5 / 0
Имате си необходимия стаж от 12 месеца. Няма изискване той да е непрекъснат. Ако подпишете договор със срок на изпитване 6 месеца имат право да Ви го прекратят преди изтичането на този изпитателен срок. В този случай нямате закрила. Ако договора Ви бъде прекратен след издаването на първия болничен лист за 45 календарни дни преди раждането ще получавате обезщетение до 410-тия ден, което е около първата годинка на детето.
Много Ви благодаря за вниманието. Дано не ставам нахална, но доколкото четох, ако предоставя бележка /или там каквото е/ че съм бременна, нямат право да ме съкратят през тези 6 месеца, а след изтичане на изпитателният срок. Правилно ли съм прочела? И понеже след 6 месеца аз ще съм едва в 7-мия месец и може да не ги направя тези 45 дни, това означава ли, че ще получавам смешните 100 лева и стажът ми до сега ще е безсмислен?
#515 | 24.06.2013, 09:58
Публикации: 6668 / 658
Съжалявам, но ако договора Ви е дсключен със срок на изпитване 6 месеца в полза на работодателя - нищо не Ви защитава от прекратяване в срока на изпитване.
#516 | 24.06.2013, 10:09
Публикации: 5 / 0
Да наистина е жалко, но май не трябва нищо да ме учудва в тази ДЪРЖАВА!!
Значи или трябва да се прикривам до 6-тия месец, което е невъзможно, или да се примиря. Едва ли някой работодател в такъв случай ще задържи служителя си...
Ако ми прекратят договора, какви са ми вариантите? Мога ли аз да си внасям осигуровки до раждането, за да не губя стаж? В такъв случай ще имам ли право на майчинство, което няма да е 100-те лева. И ще позволя да помоля за съвет: кога най-рано ще е добре за мен да уведомя за бременността си?
#517 | 24.06.2013, 10:15
Публикации: 3326 / 256
Ако прекратят правоотношението Ви ще си плащате само здравните като безработна, но това няма нищо общо със стажа. За да Ви върви стажа трябва да имате сключен договор. Като безработна ще получавате 100лв от социалните докато детето стане на 1 годинка, за да получавате майчинство до 2 годинки трябва да сте назначена по трудов договор.
#518 | 24.06.2013, 10:21
Публикации: 6668 / 658
Да наистина е жалко, но май не трябва нищо да ме учудва в тази ДЪРЖАВА!!
Значи или трябва да се прикривам до 6-тия месец, което е невъзможно, или да се примиря. Едва ли някой работодател в такъв случай ще задържи служителя си...
Ако ми прекратят договора, какви са ми вариантите? Мога ли аз да си внасям осигуровки до раждането, за да не губя стаж? В такъв случай ще имам ли право на майчинство, което няма да е 100-те лева. И ще позволя да помоля за съвет: кога най-рано ще е добре за мен да уведомя за бременността си?

Имам няколко работнички, които в момента са бременни. Казала съм на всички - преди да съобщят на шефа да се обадят на мен. Знам как точно да процедирам и с какво да убедя работодателя, че прекратяването на договор на бъдеща майка е престъпление.
Няма ли да се получи нещо добро в тази фирма и за Вас, ако разговаряте открито с работодателя?
#519 | 24.06.2013, 10:25
Публикации: 3326 / 256
Аз си мисля, че ако навреме се съобщи за бременността има вероятност да се разберете с шефа, отколкото да се крие доколкото е възможно.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група