Преценявате, че нямате право на ДК за получената услуга, така ли?
Да, можете да не начислявате счетоводна амортизация. НСС 4 дава избор

Начисляване и отчитане на амортизацията
6.1. Начисляването на амортизацията започва от месеца, следващ месеца, в който амортизируемият актив е придобит или въведен в употреба.
Съгласно чл.12, ал.1 доставките са с място на изпълнение извън България и не участват в оборота за регистрация. Та не знам какво е имала предвид госпожата  :smile1:
 
Какви услуги се предоставят? Къде в чл. 21 - 24 от ЗДДС попадате?
Това не е начет, а обезщетяване на работодателя за вреди, причинени от служителите при упражняване на трудовите задължения. В КТ си има процедура за такива случаи.
Благодаря, Маграт, а ако фирмата надхвърля прага за регистрация от 100 000 лв. за 12 месеца, като този оборот е от именно услуги към европейски партньори или партньори от трети страни, счита ли се този оборот(от ЕС) за облагаем оборот и може ли по тази причина да се откаже дерегистрация по чл. 108 ал. 1 1 ?

За дерегистрацията на фирма, регистрирана на основание чл. 100, ал.1 релевантен е размерът на оборота по чл.96, ал.2.
Издаване на фактура

Чл. 113.
(9) (Доп. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г., изм. - ДВ, бр. 104 от 2020 г., в сила от 01.07.2021 г., доп. - ДВ, бр. 14 от 2022 г., в сила от 18.02.2022 г.) Данъчно задължените лица, които не са регистрирани по този закон или са регистрирани на основание чл. 97а, ал. 1 и 2, чл. 99 и чл. 100, ал. 2, нямат право да посочват данъка в издаваните от тях фактури и известия към фактури. Данъчно задължените лица, установени на територията на страната, които са регистрирани само на основание чл. 156, нямат право да посочват данък в издаваните от тях фактури и известия към фактури за доставки с място на изпълнение на територията на страната, за които не се прилага режим в Съюза.
Здравейте, извинявам се предварително, ако темата е коментирана преди, но не успях да намеря отговор на въпроса си.

Ситуацията е следната: Поръчвам стоки от Китай (на името на моята фирма, която е регистрирана по ДДС), плащам онлайн, Китайската фирма ми издава фактура и всичко е точно. Стоката пристига в България и ми казват, че дължа 10лв. (няма мита и т.н., защото стоката е на ст-ст под 150 евро), дотук всичко е ясно и както трябва. Плащам тези 10лв. и ми дават митническата декларация, на която е описано всичко - колко ДДС съм платил и колко са "митническите услуги". Бяха 5лв. митнически услуги (с български пощи) и 5лв. ДДС.

Въпросът ми е: Въпросните 5лв. ДДС, които съм заплатил на Български пощи в България, влизат ли в моя данъчен кредит, т.е. могат ли да бъдат приспаднати от ДДС-то, което ще дължа след края на месеца?

Не, разходът за митническите услуги не може да се приспада от ДДС-то.

И аз да попитам нещо. Другата седмица ще получим стока от Китай. Ще си я освободим, ще си платим митото и ДДС- то.Но тъй като ще излезем на ДДС възстановяване ще отложа дан.кредит за следващите 12 месеца .Има ли нещо по особено в тая ситуация , когато дан.документ е МД? Аз мисля , че не би трябвало да има , но знам ли?

Никакви особености няма.
например тук
https://nraapp02.nra.bg/cms5/apps/wqreg/cache/922aa00099e783a5823135809a385bee?page=0

Скрит текст :
Вторият вариант. Фактура, издадена от чуждестранно ДЗЛ няма място в българските ДДС-регистри.
А реалният разход на гориво по командировката колко е?

по въпроса за ДК
https://www.tita.bg/free/taxes/546
Ако имате възможност, може да си начислите и изплатите възнаграждения за няколко милиона на година. Няма да сте първите и единствени в страната. Законодателно е издържано напълно. На НАП може да не им допада, че ще се спести данък дивидент, но са безгласна буква в случая. Смело си опитимизирайте данъците.

Как ще е законово издържано разходът да е в неограничени размери?

Сделки между свързани лица
Чл. 15. (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Когато свързани лица осъществяват търговските и финансовите си взаимоотношения при условия, които оказват влияние върху размера на данъчната основа, отличаващи се от условията между несвързани лица, данъчната основа се определя и се облага с данък при условията, които биха възникнали за несвързани лица.

Отклонение от данъчно облагане

Чл. 16. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Когато една или повече сделки, включително между несвързани лица, са сключени при условия, чието изпълнение води до отклонение от данъчно облагане, данъчната основа се определя, без да се вземат под внимание тези сделки, някои техни условия или тяхната правна форма, а се взема под внимание данъчната основа, която би се получила при извършване на обичайна сделка от съответния вид по пазарни цени и насочена към постигане на същия икономически резултат, но която не води до отклонение от данъчно облагане.
и

4. "Дивидент" е разпределението в полза на лице, произтичащо от неговия дял в капитала на друго лице, вследствие на което намалява собственият капитал на последното, включително:
а) доходи от акции;
б) доходи от дялови участия, включително от неперсонифицирани дружества и от други права, третирани като доходи от акции;
в) скрито разпределение на печалба.
Не е дивидент разпределението, което съгласно счетоводното законодателство е отчетено при разпределящото лице като разход, с изключение на случаите на скрито разпределение на печалбата.
5. (изм. - ДВ, бр. 110 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) "Скрито разпределение на печалба" са:
а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) сумите, несвързани с осъществяваната от данъчно задълженото лице дейност или превишаващи обичайните пазарни нива, начислени, изплатени или разпределени под каквато и да е форма в полза на акционерите, съдружниците или свързани с тях лица, с изключение на дивидентите по т. 4, букви "а" и "б";



Ако възнаграждението не превишава обичайните пазарни нива, няма проблем.
Корекции при промяна на данъчната основа при внос

Чл. 56а. (Нов - ДВ, бр. 4 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 6 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г.) Когато митническите органи след датата на разрешението за вдигане на стоките начислят и вземат под отчет допълнително задължение за данък върху добавената стойност, вносителят - регистрирано по закона лице, упражнява правото си на данъчен кредит за допълнително начисления и платен данък чрез включване на взетото под отчет допълнително задължение за данък върху добавената стойност и административния акт, издаден от митническия орган, в дневника за покупките за данъчния период, през който този документ е получен от вносителя, или за един от следващите 12 данъчни периода.

3077 бих ползвала. Другият код е някакъв общ, който да обхване услуги, за които не е предвиден отделен код.
Според мен и осигуровките, и данъка са Ви удържани правилно и нищо допълнително не трябва да декларирате и внасяте.
Реално транзакция по купуване на акции не е имало. Това, което прави работодателят ми е да вземе цената на акция на борсата и цената, на която имам право да ги придобия. Разликата между двете цени, ми се изплаща, както е видно от фиша. Причината да се случва това е закупуването на фирмата от по-голяма корпорация, която иска да държи 100% от акциите. Мен даже не ме питаха дали искам да продавам, просто ми преведоха една сума в банковия акаунт, без обяснения, без даже да ме уведомят. И аз почнах да разследвам.

Предположих, че трябва да е такава схемата и сигурно в договора Ви е записано, че работодателят има право да го направи и без Ваше съгласие. Изглежда, че едновременно с предоставянето на опциите, работодателят Ви ги е и откупил от Вас и затова Ви е изплатил маржа между борсовата и преференциалната цена.
Според фиша осигуровките и данъка са удържани върху опции, не върху доход от акции. И това е правилно тъй като опциите са част от трудовото възнаграждение и следват същия режим на облагане. Не ми е ясно във фиша защо има изплатена сума - реално доходът ви би трябвало да е непаричен, под формата на придобитите акции.

Най-добре помолете някой от счетоводния или юридическия отдел, който е наясно с прехвърлянето да Ви обясни разбираемо какво се е случило. Не вярвам да успеем да го разшифроваме тук  :smile1:
Преведената сума е разликата между продажната цена на акциите на борсата и цената, на която придобивам опциите.

Какво имате предвид под цена на придоживане на опциите? Не са ли предоставени от рабодателя?
Да нямате предвид разликата между продажната цена на акциите на борсата и цената, на която опциите Ви дават право да закупите акциите?
От прикачения фиш според мен се вижда следното:
1. Начислени са Ви опции за придобиване на акции като част от трудовото възнаграждение
2. Стойността им е обложена с данъци и осигуровки

Хронологично това трябва да се е случило в момента на упражняване на опциите, когато фактически сте придобили акциите.
Оттам нататък продажбата на акциите не би трябвало да има отношение към фиша със заплатата Ви, защото не е трудово възнаграждение, а доход от разпореждане с лично имущество.

Сумата от 892,73 лв. преведена ли Ви е?
И какво е записано в трудовия Ви договор относно опциите?