Искрено ви благодаря за цялото съдействие!
Хубав ден!
Благодаря ви!
Трябва да се сдобие с удостоверение от техните данъчни служби и  да се посочи в част II на приложение 9? Изравняване на осигуровки трябва ли да прави при положение, че не е самосигуряващ се?
Не, след като към 31.12.21 г. няма нает персонал.
Не е самоосигуряващо се, примерно свободна професия, няма и фирма. Обмисля идея да регистрира фирма и вече ще си пуска фактура, но сега как да го декларира? А за регистрация по Ддс на основание чл. 97а изобщо не говорим. Четох СИДО между Гърция и България и в чл. 14 се казва, че данъка от подобни доходи се дължи в нашата държава, но не съм сигурна и затова търся споделен опит.
Здравейте! Трябва ми вашето съдействие по следния въпрос, дали правилно разсъждавам:
лице сключва договор за предоставяне на консултантски услуги с гръцка фирма и веднъж годишно по банковата си сметка лицето получава сумата за услугата. За 2020 г. ги получава  2021, т.е  в декаларацията по чл.50, трябва да посочи и тези доходи, евентуално в приложение 3 и приложение 9 (част 1 или част 2), ако се сдобие с бележка за ударжания данък и осигуровки от гръцката фирма, ако ли не трябва да плати тук данъка за този доход, нали така.
Ако не го декларира, какво би станало :smile1:?
И аз благодаря, на всички ще пиша, как е минала регистрацията по ДДС, когато всичко приключи.
Хубав ден!
Управителя желае да се възползва от възможността, да се регистрира по ддс още със самата регистрация на фирмата в търговския регистър, тоест освен заявлението друго не прилагам, ако трябва още нещо НАП ще го изискат допълнително.
Здравейте при доброволна регистрация по ДДС на основание чл.100 ал.1, при първоначално вписване на фирмата в ТР, освен заявлението за регистрация по ДДС, друг документ прилага ли се?
Благодаря ви предварително!
Здравейте фирмата ни използва лек автомобил под наем, управителя и собственика на автомобила решават, че ще му се монтира газова уредба, стойностт й възлиза на 1000  лв., може ли да се ползва този разход, като разход на фирмата и ако да трябва ли да бъде заведен като ДМА?
Благодаря и вие потвърждавате  мнението за реално получените пари  :smile1:.
Благодаря на всички за съдействието!
И аз повече клоня към годината на получаване и така ще излезе, че ще ги посочи догодина в данъчната декларация, но как да си потвърдя мнението?
Благодаря и се извинявам,че късно виждам отговора! Лицето желае да подаде данъчна декл.по чл.50 и в нея да покаже и кредита от банката в приложение 11 въпреки, че ясно е написано, че тези заеми не е нужно да се декларират, затова се двоумя, тъй като в различни години се случва подписването на договора за кредита е в 12.2020 г., а пък през 01.2021 реално банката е превела парите в разплащателната му сметка.
Здравейте, физическо лице получава кредит от банка над 10 000 лв., кога се приема, че лицето е получило тези пари:
1.Дата на подписване на договора
2. Реалното захранване на сметката,
тъй като са в различни години 2020/2021.
Това съм го пропуснала :blush:. Благодаря ви, много.
Така  и така по трудовия договор си има пълни месеци, така че по ДУК е важен осигурителния додход, сбора от двата е максималния осигурителен доход за съответния период.
Хубав ден!
Благодаря! Относно УП-3 за едим месец осигурителен стаж се зачита месецът, през  който са: 1."За един месец осигурителен стаж на лицата, работещи по договори за управление и контрол на търговски дружества се зачита месецът, през който са получили възнаграждение не по-малко от минималната работна заплата за страната; "
2. "За осигурителен стаж на лицата, работещи по договори за управление и контрол на търговски дружества, едноличните търговци, неперсонифицираните дружества, както и синдиците и ликвидаторите, се зачита времето, за което са внесени или са дължими осигурителни вноски, върху възнаграждението им, но върху не по-малко от минималния осигурителен доход за съответната професия по икономическа дейност за периода на работа по договорите (чл. 38, ал. 3, т. 3 от НПОС)."
т.е, ако има месец през, който по ДУК осигурителния доход е под МОД според КИД( заради трудовия), този месец зачита ли се за един осигурителен месец?
Здравейте, трябва да издам УП 2 и УП 3 на лице на ДУК.Това лице се осигурява и на трудов договор  при друг работодател. По ДУК брутния и осигурителния доход се различават, заради трудовия договор. в УП-2 вписвам брутния или осигурителния доход?
Благодаря ви! Според вас грешно ли е, изполлзвайки 705.
Здравейте, според вас как е по-добре да се осчетоводи допълнителни плащания от НЗОК за работа при неблагоприятни условия по време на епидемичната обстановка, през сметка 705 или 703.
Реално медицинското заведение не е извършило услуги, а тези пари ги получава, за да покрие разходите си.