Здравейте, знам, че много се е коментирало за валутните разлики, но нещо ми убягва. Ситуацията е следната: Поръчваме стока от Турция, плащаме авансова от левовата ни сметка в долари по инвойс на 11.08.2016, турската фактура се издава на 08.09.2016 в долари, по кой курс осчетоводяваме плащането и самата фактура, на банката или БНБ.
Благодаря ви предварително.
И аз да попитам, фирмата е с основна дейност търговия със стоки, притежава лек автомобил, с който прави доставка на стоките, Цената на транспорта е включен в цената на стоката, т.е не я фактурираме отделно, в този случай може ли да ползваме данъчен кредит за горивото и др. консумативи за колата, тъй като я използваме за дейността?
Или пък веднъж в месеца да я отдаваме под наем на собственика. :smile1:
Управител на ЕООД се осигурява по ДУК на 1500 лв., работи в др.на фирма на трудов и се осигурява върху 1100 лв, ако подаде окд 5 да се и самоосигурява през ЕООД-то, не трябва да внася осигурителни вноски и осигурителния доход ще зависи от дохода му през 2014 г. :smile1:
Благодаря! :smile1:
За да не отварям нова тема, фирма започва да издава фактурите си чрез програма, до фактура 200 е изразходвала кочана и от номер 201 започва на програмата, няма проблем това да стане?
имат форум и отговарят бързо.
0,6%/5г*420 за първия и
0,6%/5г*500 за втория,
аз мисля така, но нека и друг да сподели мнение.
Така е права сте! Но нямаме складова програма, понякога се разминават наименованията на стоките по фактура за покупка и продажба и не знам, какво да направя, управителя чака решение от нас, а номенклатурата е огромна?
Здравейте, може би въпросът ми е глупав, но управителят ни желае да обвържем законово начина по който водим стоките и се надявам на вашето мнение.
Стоките се закупуват, със складова се завеждат по сметка 3040 стойностно и по МОЛ.
На с/ка 30401 се натрупва надценката с която МОЛ-а се дозадължава по продажни цени, изписването се прави на база среден процент надценка, операциите са:
Дт 6114
Дт 30401
        Кт 3040

Дт702
   Кт 6114
Ревизии се правят на 6 месеца, за да се контролират МОЛ-вете. Нямаме складова програма. Склад водим само на материалите (тоалетна хартия, сапуни, препарати и т.н) и ги изписваме по метода на средно претеглена цена с искания. Всичко, това е описано във вътрешните правила на движение на СМЗ и счетоводната ни политика, при една проверка може ли задължително да изискват количествено и аналитично водене на с/ка 3040? Знам, че този метод го няма в НСС2, а в МСС 2-метода на цени на дребно.
Благодаря ви, не са свързани лица! А ако бяха, каква трябва да е цената?
 :smile1:
Благодаря ви, просто се замислих дали, при една проверка няма да има санкции, и другото при продажба на автомобил се съобразяваш с цената дадена от оценителя имаш документ, а тук става въпрос за един котел на дърва, който е амортизиран и не работи "пълноценно" и ще се продава не мога да го продам по пазарна цена.
Здравейте, как да определя цената на която мога да продам вече амортизиран ДМА?
Много благодаря!
 :blush:
Значи по закон за един ден командировка без преспиване, може да се даде до 20 лв.
Ей това не го разбирам, в командировъчното си пишем дневни 10 лв., а може да осчетоводим 20 лв. нали се признават до двойния размер или за един ден ден командировка, максимума по зкпо са 20 лв. и в командировъчното си пишем дневни 20 лв.?
Втори трудов договор не се описва в ТК.