Калкулатор: Майчинство (архивирана)

04.09.2013, 16:48 1419646 1429

#640 | 04.09.2013, 16:48
Публикации: 5497 / 371
Трябва ли да преизчислявам два месеца за един,

не
#641 | 06.09.2013, 11:03
Публикации: 1 / 0
Здравейте от 4 месеца започнах нова работа и брутното ми възнаграждение е 1000 лв,но се оказа че съм бременна и от другия месец мисля да изляза в болничен какво обезщетение за болничния ще получавам ? 80% от 1000 лв или ще ми се гледат 18 месеца назад?
#642 | 06.09.2013, 20:14
Публикации: 2 / 0
Привет и от мен и поздрави от Германия! Първо поклон  :give_rose: и едно много голямо благодаря  :thankyou: за полезното инфо във форума и че се стараете да отговаряте на всеки!!! трудоемко, но много благородно!

На страница 31 във тази тема едно момиче (Благовеста Георгиева) е задала много хубав въпрос, но доколкото виждам не е получила отговор, а въпросът ѝ е много интересен за мен и предполагам и ще става все по-актуален - надявам се все повече мами да започнат да се завръщат в БГ, за да си гледат бебчетата.  :more_bg: Може ли да ни кажете на мен и на нея какво следва от това ако сме се осигурявали в чужбина, признава ли се нещо, на каква база изчисляват от НОИ майчинството - едва ли ще ми платят 90% от немската ми заплата...  :icon_question: и дори да ни признаят годините, в които сме работили в чужбина като стаж, заплатите които сме вземали в чужбина (в случай че това е 24 месеца преди термина) ще послужат ли за база за изчисляване на майчинството?

Благодаря Ви предварително!
#643 | 07.09.2013, 18:42
Публикации: 9 / 0
Здравейте, като за начало грешката Ви при попълването е, че трябва да изберете 100% за болничния, а не 80% щом взимате сумата от данните си от НОИ, защото там са дали размера на осигурителния доход, а не размера на самия болничен.

Ако желаете изпратете ми данните си на katya@kik.bg, за да ги прегледам. Копирайте и статичен линк с Вашата калкулация, за да видя какво точно попълвате. Статичен линк се намира под самата калкулация, но след като сте попълнили данните и натиснали бутона Изчисли.

Моля да ме извините за забавянето във времето, Katya питах Ви на личния имейл!
Посочих 100% на сумата на болничния, както ме посъветвахте, но отново не получавам тяхната сума...
#644 | 07.09.2013, 19:40
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Моля да ме извините за забавянето във времето, Katya питах Ви на личния имейл!
Посочих 100% на сумата на болничния, както ме посъветвахте, но отново не получавам тяхната сума...

1.   Във файла, който сте ми изпратила (първия шиит) виждам заложено 80%, а не 100% както Ви посъветвах по-горе.
2.   От къде взехте данните за осигурителен доход, брутна и нетна заплата? – тук може ли да нямате точните Ви данни? Много е важно счетоводството какво е декларирало в НОИ.

Намерете справката за осигурителния си доход от сайта на НОИ (а не за обезщетението) и го попълнете много внимателно. И в месеца, където попълвате болничните, избирате 100%. Само един болничен ли имате през цялата бременност?

При Вас средното дневно се образува от нетното трудово НТВ, които данни обаче за нетна заплата НОИ ги взима, от това което счетоводството е декларирало при тях. Това нетно, мисля че в сайта на НОИ няма как да се види.
#645 | 07.09.2013, 19:48
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Привет и от мен и поздрави от Германия! Първо поклон  :give_rose: и едно много голямо благодаря  :thankyou: за полезното инфо във форума и че се стараете да отговаряте на всеки!!! трудоемко, но много благородно!

На страница 31 във тази тема едно момиче (Благовеста Георгиева) е задала много хубав въпрос, но доколкото виждам не е получила отговор, а въпросът ѝ е много интересен за мен и предполагам и ще става все по-актуален - надявам се все повече мами да започнат да се завръщат в БГ, за да си гледат бебчетата.  :more_bg: Може ли да ни кажете на мен и на нея какво следва от това ако сме се осигурявали в чужбина, признава ли се нещо, на каква база изчисляват от НОИ майчинството - едва ли ще ми платят 90% от немската ми заплата...  :icon_question: и дори да ни признаят годините, в които сме работили в чужбина като стаж, заплатите които сме вземали в чужбина (в случай че това е 24 месеца преди термина) ще послужат ли за база за изчисляване на майчинството?

Благодаря Ви предварително!

Здравейте Адриана,

Благодаря за хубави думи.  :wave: Над Калкулатора за майчинство ( чл. 41, ал. 2, т.5. КСО) е написано следното:

II. Ако през даден месец сте била:

1. не осигурена за общо заболяване и майчинство (например безработна)
студентка
2. в неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж
3. в отпуск за отглеждане на малко дете или
4. осигурена по законодателството на друга държава по условията на международен договор, по който Република България е страна,

то в колони Брутна и Нетна заплата запишете минималната работна.

#646 | 07.09.2013, 22:13
Публикации: 9 / 0
1.   Във файла, който сте ми изпратила (първия шиит) виждам заложено 80%, а не 100% както Ви посъветвах по-горе.
Аз Ви изпратих файла, в който съм си нанасяла и получените обезщетения от НОИ. След това направих и изчисленивто със 100% - разликата е няколко стотинки в средно нетното възнагр.(Сума НТВ)

2.   От къде взехте данните за осигурителен доход, брутна и нетна заплата? – тук може ли да нямате точните Ви данни? Много е важно счетоводството какво е декларирало в НОИ.
Сумите на брутната заплата съм взела от сайта на НОИ и си мисля, че тази е сумата, която фирмата би трябвало да е декларирала, като бруто осигур. доход, но може би греша.... Нетната заплата, получавам чрез бутончето на калкулатора.

Намерете справката за осигурителния си доход от сайта на НОИ (а не за обезщетението) и го попълнете много внимателно. И в месеца, където попълвате болничните, избирате 100%. Само един болничен ли имате през цялата бременност?
Влизам с ПИК кода в НОИ и съм нансяла сумите месец по месец в калкулатура(проверявах си няколко пъти сумите, да не би да съм допуснала грешка). Онтосно болничния - да имам само един болничен за целия период от м.04,2011г. - м.03,2013г. и съм нанесла сумата от сайта на НОИ.

При Вас средното дневно се образува от нетното трудово НТВ, които данни обаче за нетна заплата НОИ ги взима, от това което счетоводството е декларирало при тях. Това нетно, мисля че в сайта на НОИ няма как да се види.
Най-добре е може би да питам в личен състав, каква нетна сума са декларирали - аз мислех, че декларират брутната сума и от там, както е по калкулатура получават нетната....
Много Ви благодаря за бързия отговор и отделеното време. :give_rose:

#647 | 08.09.2013, 12:53
Публикации: 2 / 0
И аз благодаря най-сърдечно на Katya за отделеното време!

Ако съм разбрала правилно и от до тук изчетеното във форума си вадя изводите, че:
1. Ако детето се роди в Бг и майката иска да взема майчинство от българската държава (а не в чужбина, където е живяла и се е осигурявала) то тази майка трябва да има 12 месеца стаж на трудов договор в Бг през живота си (а не непосредствено преди раждането) като този стаж може да се натрупа и по време на майчинството,
2. Трябва поне 1 ден преди 45 дневния болничен преди термина да е назначена на трудов договор с осигуровки (т.е. в момента на излизане в болничен тя трябва да се води назначена на трудов договор)
3. Размера на майчинството (за 1та годинка на детето) се определя от доходите, върху които майката се е осигурявала в Бг през последните 24 месеца преди раждането. Ако тя се е осигурявала в чужбина - се взема минималната работна заплата за БГ. За 2та годинка на детето така или иначе при всички случаи сумата е равна на минималната работна заплата, независимо къде и как се е осигурявала майката.

Дано тази информация послужи и на други майки и дано не съм объркала някого :) Поздрави и успех занапред с прекрасния форум!!!
#648 | 08.09.2013, 14:38
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта


Значи намерете от счетоводството нетните суми на заплатата и впишете тях. Калкулаторът тях ги изчислява в общия случай, но е възможно да има разлика с декларираното от счетоводстовото Ви. Пишете пак, ако има разлика, за да търсим.
#649 | 11.09.2013, 18:59
Публикации: 1 / 0
Здравейте ,искам да ви попитам нещо.Бременна съм съвсем в началото и съм земеделски производител от 2007 год ,като се осигурявам и за майчинство.Обаче за 2012 и до този момент не съм си внасяла осигуровките .Как стоят нещата при мен ,ще трябва ли да си платя за 2 те години осигуровките или само за 1 та и от сега на татък до термин да си плащам осигуровките .Благодаря предварително ,дано да съм обяснила правилно и да сте ме разбрали.
#650 | 12.09.2013, 14:27
Публикации: 9 / 0
Значи намерете от счетоводството нетните суми на заплатата и впишете тях. Калкулаторът тях ги изчислява в общия случай, но е възможно да има разлика с декларираното от счетоводстовото Ви. Пишете пак, ако има разлика, за да търсим.

Здравей, Katya! Днес говорих с жената от ТРЗ - и както тя ми обясни може би разликата идва от факта, че на нас във фирмата ни се полага годишно опред. сума за зъболекар, която влиза в брутната заплата, но  тя се взема предвид само при пенсионното осигуряване, но сумата не се използва за база при изчисл. на ср. дневното нетно възнаграждение - явно от там произтича разликата.  :give_rose:
#651 | 15.09.2013, 19:57
Публикации: 3145 / 253
Здравейте ,искам да ви попитам нещо.Бременна съм съвсем в началото и съм земеделски производител от 2007 год ,като се осигурявам и за майчинство.Обаче за 2012 и до този момент не съм си внасяла осигуровките .Как стоят нещата при мен ,ще трябва ли да си платя за 2 те години осигуровките или само за 1 та и от сега на татък до термин да си плащам осигуровките .Благодаря предварително ,дано да съм обяснила правилно и да сте ме разбрали.

Разбрах ме те напълно. А как смяташ да искаш да получаваш нещо, без да си внасяла?   Внасяш си осигуровките и всичките, които дължиш и продължаваш да се осигуряваш, ако искаш да получиш обезщетение за бременност и раждане.
#652 | 18.09.2013, 10:16
Публикации: 1 / 0
Здравейте,
Все още въм в начална бременност, искам да попитам от кога мога да си взема болничен (сега съм във втори месец). Другият ми въпрос до момента имам трудов стаж 1год. и 2 месеца, до колкото разбрах тези 240 лв се вземат само ако имаме 2 год трудов стаж,  аз няма да получавам такива, така ли?
#653 | 18.09.2013, 10:23
Публикации: 3326 / 256
Може да си вземете болничен, когато Ви се налага. За да имате право на обезщетение трябва към момента на болничния да сте осигурена за ОЗМ и да имате 12 месеца (при бременност и раждане) осигурителен стаж, като размера на обезщетението се определя на база 24 месеца назад, като за месеците без доход се взема МРЗ.
#654 | 21.09.2013, 22:02
Публикации: 2 / 0
Здравейте и от мен :)
Преди два дни ми преведоха една част от 45- дневния болничен. Проблема е обаче, че на мен ми се струва много малко, защото съм си изчислявала с калкулатора и ми излиза разлика от около 7 лв на ден. В калкулатора въвеждам осигурителния доход за дадените месеци, като данни вземам от сайта на НОИ, защото имам ПИК код и смятам, че са достоверни. Какво мога да направя и как да разбера къде е грешката? За десет дни от 19.08 до края на август ми превеждат 192 лв, а калкулатора ми ги изчислява на 260 лв. Притеснява ме, че ако има някаква грешка трябва да се коригира навреме, защото и за следващите месеци сигурно ще продължат да ми ги изчисляват така. Какво бихте ме посъветвали да направя?
Благодаря Ви!
#655 | 21.09.2013, 23:05
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Здравейте и от мен :)
Преди два дни ми преведоха една част от 45- дневния болничен. Проблема е обаче, че на мен ми се струва много малко, защото съм си изчислявала с калкулатора и ми излиза разлика от около 7 лв на ден. В калкулатора въвеждам осигурителния доход за дадените месеци, като данни вземам от сайта на НОИ, защото имам ПИК код и смятам, че са достоверни. Какво мога да направя и как да разбера къде е грешката? За десет дни от 19.08 до края на август ми превеждат 192 лв, а калкулатора ми ги изчислява на 260 лв. Притеснява ме, че ако има някаква грешка трябва да се коригира навреме, защото и за следващите месеци сигурно ще продължат да ми ги изчисляват така. Какво бихте ме посъветвали да направя?
Благодаря Ви!

Здравейте, хайде да ги проверим. Като за начало имате ли болнични в периода, от който се смята майчинството?
#656 | 22.09.2013, 02:23
Публикации: 2 / 0
За целият период от две години имам само за месец май 2013 - 8 дни и за месец юли от 15 до края на месеца. Други болнични нямам.
#657 | 22.09.2013, 10:40
Публикации: 1959 / 1614
Администратор на сайта
Имате ли данните за нетото трудово възнаграждение от фишовете си? Нетото не се вижда от данните в НОИ с ПИК. Понякога има разлика в нетното трудово възнаграждение, което изчислява калкулатора от това което сте получили, защото калкулаторът смята в общия случай.

Можете да ми изпратите конкретни сметки, за да ги проверя на katya@kik.bg. Изпратете и линк с Вашата калкулацията, като го копирате не от горната адресна лента, а от под калулацията, след като натиснете бутон ИЗЧИСЛИ.
#658 | 25.09.2013, 16:07
Публикации: 2 / 0
Здравейте! Имам такъв въпрос. В момента съм в отпуск по майчиство за отглеждане на дете до 2 години. Октомври и ноември ще се върна на работа, а през декември пак ще изляза в майчинство. Как ще се изчисли второто майчинство?
Използвах калкулатора на сайта ви. И, според него, средно 90% от дневното възнагреждение ще е 19,12 лв. Но като сума за получаване ми дава 310 лв.,  т.е. минималната заплата. А ако се изчисли броят на работните дни и средно дневното възнагражедние, се получава сума, различна от 310 лв. Може ли да ми обясните за изчисляването на второто майчинство? Благодаря ви.
#659 | 25.09.2013, 16:09
Публикации: 5497 / 371
УКАЗАНИЯ

I. Ако през даден месец сте била в болничен, то в колона Болнични запишете:

Сумата, която сте получили, като обезщетение от НОИ и ако болничният е за временна неработоспособност поради общо заболяване, то във Вид изберете "80% - общо заболяване"
или
Сумата, която сте получили, като обезщетение от НОИ и ако болничният е за бременност и раждане, то във Вид изберете "90% - бременност и раждане"
или
Дохода, от който е определено обезщетението и във Вид изберете "100% - база болничен". Този доход може да видите от сайта на НОИ в Справка за социално осигуряване - актуално състояние, ако имате ПИК и въведете своето ЕГН.
II. Ако през даден месец сте била:

не осигурена за общо заболяване и майчинство (например безработна)
студентка
в неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж
в отпуск за отглеждане на малко дете или
осигурена по законодателството на друга държава по условията на международен договор, по който Република България е страна.
то в колони Брутна и Нетна заплата запишете минималната работна.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група