Аз предлагам да приемем тия новости и това указание като един новогодишен хейт на една национална трупа от МФ, която още кара зимна ваканция нейде из Витоша.
Никакво ДДС, никакви протоколи..
Да видя тогава данъчните как ще преглеждат тонове разпечатки на телефонни номера, да видя с очите си как ще разберат кой разговор е бил личен и кой служебен?
Че аз мога да питам съпругата си /или любовницата/ за някой служебен казус - това прави ли обаждането към нея за "лични нужди"?
Да видя как ще разбират, че автомобила е/не ползван за лични нужди, като има пътни листове, вкл. в уикендите - защото бизнеса работи и тогава, а не като тях на 5-дневна работна седмица.
И още и още..
Аааа, ма ха!
Ооо, p.i - безкрайно ти благодаря за изключително точните и всеобхватни отговори - и то по точки.  :bow:
Явно - за едни така, за други - иначе..
Явно е също, че не сме на правилната страна. Съдба..
Та, няма да е чудно, ако Карибите ги гледаме през крив макарон, ами дано остане временце за едно моренце около Кавала.  :smile1:
Да, така е..
ДДС-то ще се плати на вътрешна митница, при освобождаване на стоката.
Аз пък не разбрах от указанието следното:

1. Депутати, министри, шефове на агенции, съюзи, комитети, съвети и незнам к`ви си там още, вкл. и заместниците им, областни управители, кметовете на 500 града и около 5000 села, началници на управления – полицейски, пожарникарски, БДЖ, ХЕИ, ДВСК, РИОКОС, Мерки и теглилки, Гражданска защита и подобните им – дали ще прилагат последните промени в ЗДДС, тъй като в почивните дни /и не само/ може да ги види човек със служебните си автомобили и телефони по китните балкански, и морски курорти, градчета,  хотели, ресторанти и всякакви забавления извън служебните им задължения?

2. Фирми, ползващи за офис основното си жилище – ще имат ли право да си поискат част от платеното ДДС при покупката на жилището – до размера на ползваната офис-квадратура – както любезно обясняват в указанието за обратния случай господата от НАП?

Ако някой знае отговора – ще му бъда благодарен.
А, тази красота:
.."Когато данъчно задължено лице до началото на 2016 г. е упражнило данъчен кредит както за актив, който до този момент е ползвало за стопанска дейност и за лични нужди, така и за направените преки разходи, свързани с използването му и не е начислявало данък за личното ползване, може да начисли данък и след 01 януари 2016 г., пропорционално на размера на ползването. За определяне на данъчната основа на доставката на услугата за ползване за лични нужди се прилага изложеното в т. IV. Документирането на начисляването на данъка се прави по реда, посочен в т. 1.5"...
 :blush: :no: :no2:
ЗДДФЛ
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;
б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;
Декларацията за облагане на доходи на физически лица е по чл.50 от ЗДДФЛ.

Чл.13 от същия закон гласи:
- алинея 1. Не са облагаеми:
..
т.26.  доходите от продажба или замяна на имущество, придобито по наследство и завет, както и на имущество, реституирано по реда на нормативен акт;

Тук също се включват и наследствени дялове, идеални части и др.подобни.
.."Удостоверение, приложение № 9 се представя на хартиен носител, на електронен носител или по електронен път чрез използване на квалифициран електронен подпис на подателя.
Повече от две удостоверения се представят само на електронен носител или по електронен път чрез използване на квалифициран електронен подпис на подателя.
Повече от десет удостоверения се представят само по електронен път чрез използване на квалифициран електронен подпис на подателя."..
Носи се само уведомлението, подписано от упълномощителя.
Като ви го приемат в НАП - докато се върнете - на компа ще ви излезе качена фирмата, на която ще подавате данни..
А, Приложения № 7, 10 и 12 -   за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на дете до  2-годишна възраст - на хартиен носител.
Разбира се че може - и двата варианта. :smile1:
Даже, при чекване на данъчна година: 2015 - автоматично се зарежда ІV-то трим.
 :smile1:
Точно така направих преди 3 години, за да получим  лиценз. Р-л транспорт - на 1 час и минава.
Друго не искаха.. :smile1:
По новият ред и с новите документи.
Наскоро, позовавайки се на Тълкувателното решение, информирахме един ЧСИ, че няма да извършим запор върху трудовото възнаграждение на един работник, поради това, че е назначен на МРЗ.
Отговорът му беше в тоя дух.  :smile1:
Че запорът остава наложен относно секвестируемата част от вземането. И че ако работникът започне да получава възнаграждение по-голямо от несеквестируемия минимум, следва да удържаме и превеждаме суми по изп.дело №.., съгл. разпоредбата на чл.446 от ГПК.
Значи - можело.. и така. :smile1:
Ако някой от колегите не помогне тук, в сервизната работилница ще ви изкарат отчета коректно. Но, може и апарата да се е бъгнал нещо.. :smile1:
Те шефовете все си имат за много големи и все им се струва, че винаги има начин.
Но никога не го измислят тоя начин.
Сделките с недвижими имоти винаги и задължително се изповядат пред нотариус и винаги завършват с нотариален акт.
Във вашия случай няма сделка /доставка/, а само намерение..
Имате получен аванс - ще издадете фактура за аванса в 5 дневен срок от получаването му и с част от парите ще внесете ДДС-то /ако ви е единствена операция за месеца.
Това - едно на ръка..
След като двете страни изповядат сделката с имота пред нотариус и получите нот.акт - ще издадете 2-ра фактура към купувача - за продажбата на този имот съгласно стойността му в акта, ще увеличите данъчната основа по чл. 26. (3) от ЗДДС, ще приспаднете получения аванс по първата фактура. С това завършват вашите задължения към купувача, а за него остава да доплати оставащата сума.
И чак тогава се отписва имота.
Не може по рано да се отпише, защото докато не е минала сделката при нотариус, имотът ви няма да се отпише от Имотния регистър към Агенцията по вписванията.

Теее, шефовете така си мислят че става..през куп - за грош.. :smile1:


Може на старата да се продължи, но може и нова да ти издадат, ако кажеш че е загубена.. :smile1: Новите се попълват по-бързо и лесно.  :wink1:
Впрочем, от НОИ не са наясно ще заверяват ли въобще ОК за периоди след 2015г. Или поне аз останах с такова усещане, след като питах няколко пъти.
Петров, ай стига де - писна на всички с тоя писмен договор. Имай мярка!
Ако така минат промените в Правилника - ще ни разцепят от допълнителна работа..
Очаквах по-голяма активност от гилдията на работодателите, но май половината са запразнили по топлите страни.., а можеше да се включат и други съсловни организации.
А ние след Нова година ще има да плюнчим молива и да се чудим какво да пишем в дневника на продажбите, защото техния отговор съм го чувал хиляди пъти - виж там, ти знаеш, нагласи нещо..