Нови моменти при подаване на справката по чл. 73 ЗДДФЛ за изплатените през 2013 г. доходи на физически лица
Цитат
Ако обобщим всичко казано до тук, то никога не подлежат на деклариране в справката по чл. 73 ЗДДФЛ, независимо от размера им, следните доходи, изплатени на физически лица през данъчната година:
всички останали необлагаеми доходи, които не са посочени в т. 4 на чл. 73, ал. 1 ЗДДФЛ, разгледана по-горе, и не са свързани с прехвърляне на права или имущество .5

5
стипендиите, получени от физически лица за обучението им в страната и в чужбина;
http://www.clubtrznormativi.bg/kodeks-na-truda/otpusk-po-chl157-al1-t2-ot-kt-1603.html
Цитат
Работникът подава заявление за ползване на отпуска по чл.157, ал.1, т.2 КТ, заедно с документа, удостоверяваш датата, на която е дал кръв. Работодателят е длъжен да издаде заповед или да откаже ползването с мотивирана заповед.

Намерих това в сайта им:
http://www.nssi.bg/benefits/benefits/100-nerabotosposobnost/1860-ma13
Цитат
42. Ред за уведомяване на осигурителите и самоосигуряващите се лица за приети нередовни документи и за отстраняване на пропуски, грешки и непълноти
...
Ако в срок 7 работни дни от датата на уведомяването нередностите не бъдат отстранени и/или не бъдат представени в териториалното поделение на Националния осигурителен институт липсващите документи, преценката на правото и определянето на размера на обезщетенията и/или помощите се прави въз основа на наличните редовни документи и на данните, свързани с осигуряването на лицата, които осигурителите представят в териториалните поделения на Националната агенция за приходите за всеки месец с декларация образец № 1.
(чл. 15 от НИИПОПДОО)

И какво е виновен работника ?

НАРЕДБА ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНИТЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ И ПОМОЩИ ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ
Цитат
чл. 15 (4) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 16 от 2012 г., в сила от 01.01.2012 г.) Ако в срок 7 работни дни от датата на уведомяването нередностите не бъдат отстранени и/или не бъдат представени в ТП на НОИ липсващите документи, преценката на правото и определянето на размера на обезщетенията и/или помощите се прави въз основа на наличните редовни документи и на данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 КСО и от другите регистри.
Тук има калкулатор за лихвата:
http://www.kik-info.com/calculators/nap_interest.php

http://www.kik-info.com/calculators/law_interest.php
Цитат
Законна лихва за задължения се определя както следва:
Основния лихвен процент (ОЛП) на БНБ плюс 10 пункта, а за периодите след 01.07.2012 e основния лихвен процент на БНБ, в сила от 1 януари, съответно от 1 юли, на текущата година плюс 10 процента.
Как трябва да се отрази отсъствието на самоосигуряващо се лице когато то е в болничен и не се осигурява за ОЗМ,/т.е няма право на болничен/?

Цитат
 ако няма подадена декларация за прекъсване/възобновяване на дейността, лицето дължи осигуровки за цял месец като самоосиг. се лице. Ако има подадена такава декларация- дните на прекъсване на дейността се записват в перо 37 Нераб.дни намалено раб.време.


Аз го разбирам, че в т.16.1 на Д1 трябва да се напишат само отработените дни, когато е подадена декларация за прекъсване/възобновяване на дейността.
Така е. Няма отделен дневник за документите по чл.5 от НИИПОПДДО.
Справка:
НАРЕДБА ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНИТЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ И ПОМОЩИ ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ
Цитат
чл.9 (2) Осигурените лица и лицата по чл. 4, ал. 9 КСО представят документите по чл. 3, ал. 1 и 4 и чл. 4 - 5, 8 и 14 на осигурителя, който ги завежда в отделен дневник.

Чл. 5. (Доп. - ДВ, бр. 26 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 13 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 67 от 2009 г., изм. - ДВ, бр. 17 от 2014 г., в сила от 01.01.2014 г.) Паричните обезщетения за отглеждане на малко дете по чл. 53 и 54 КСО се изплащат въз основа на заявление-декларация от осигуреното лице по образец съгласно приложение № 3 и приложение № 4 със задължително попълнени данни от осигурителя (самоосигуряващия се) относно правото на паричните обезщетения.
Въпросът Ви беше "в Д6 да посоча данъка на редовните служители + данъка за обезщетението". Данъците са в колона 2. :)
Адв. Владислав Янев трябва да се извини, че обижда и уронва името на счетоводителите.

Цитат
“счетоводители” и пенкилер “специалисти”
Счетоводното обслужване на фирмите в повечето случаи се извършва от “счетоводни къщи”, които са ООД или ЕООД, регистрирано най-много с 5000 лв. капитал, като носят ограничена отговорност за причинените вреди до размера на капитала. Нямат задължения за професионални застраховки, нито те, нито работещите в тях счетоводители!
Работещите в тях счетоводители могат да са с висше, но и със средно образование. Изисквания за професионален стаж и опит няма! Тези счетоводители работят на трудови договори по КТ и за тяхната отговорност важат всички ограничения като тези на юрисконсултите.

Колко много българи чрез кражби осъществени с изготвяни не от адвокати, а от счетоводители и други “специалисти” фирмени книжа, останаха без фирмите си!?
Аз включвам и обезщетението от работодателя, но в т.31 сумата е без обезщетението.
Всичко останало е данъчноуязвима фантазия с цел икономия на ДДС.
miro7874, ХХХХХ вече е отговорила. :wink1:
Иди обяснявай, че няма смисъл... :blush:
а между другото тези средства декларират ли се тази година в част 6 към декларацията? Ако има остатъци - да, но ако няма движението декларира ли се според вас?


Деклариране на взаимоотношенията със свързани лица в годишната декларация по чл.92 от ЗКПО за 2014 год.

Цитат
•Не се декларират в част VI за 2014 год. паричните потоци, породени от: погасяване и усвояване на кредитите; отпускане и възстановяване на допълнителни парични вноски; увеличения и намаления на капитала на дружеството; изплащането/получаването на дивиденти; плащания/постъпления от различни видове сделки с дълготрайни активи, материални запаси, услуги и други;
Най-добре попитайте управителят защо иска тези средства като физическо лице да минават през фирмата му. Има ли други неуредени вземания/ задължения между него като ФЛ и фирмата му?
Според мнението на Мая Митева излиза, че не трябва да се посочват:
Консултант: Деклариране на взаимоотношения със свързани лица
Цитат
Не се декларират в част VI за 2014 г. паричните потоци, породени от: погасяване и усвояване на кредитите; отпускане и възстановяване на допълнителни парични вноски; увеличения и намаления на капитала на дружеството; изплащането/получаването на дивиденти; плащания/постъпления от различни видове сделки с дълготрайни активи, материални запаси.
На практика се оказва, че при попълване на част VI "Деклариране на взаимоотношения със свързани лица" от годишната данъчна декларация следва да се направи обстоен преглед и анализ на всички разчетни сметки, използвани от дружеството.
Аз предлагам всички болнични да се издават по реда на чл.9, ал.3 от НМЕ. 
НАРЕДБА ЗА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА
Цитат
чл.9 (3) (Изм. - ДВ, бр. 67 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) В случаите, при които лекуващият лекар или ЛКК са констатирали състояние на неработоспособност, но осигуреният откаже да му се издаде болничен лист, последният задължително се издава и служебно се изпраща на работодателя/осигурителя, където работи осигуреният.


Така работодателят да няма съмнения за здравословното състояние на работника/ служителя.  :wink1: