Най-добре попитайте личният си лекар.
Цитат
Чл. 20. НМЕ  Лекуващите лекари/лекарите по дентална медицина и ЛКК са длъжни:
1. да уведомяват осигурените за деня, в който трябва да се явят на преглед;
2. да дават указания на осигурените за реда, начина и сроковете за обжалване на техните решения;
3. да осведомяват осигурените по всички въпроси, възникнали във връзка с уреждане на временната или трайната им неработоспособност.
Четох и чл.9, и 9а, и НПОС, но никъде не видях времето на пенсия поради инвалидност да се зачита за стаж при пенсиониране по възраст.
Аз ли не чета както трябва или наистина този период не се зачита за стаж при пенсиониране?
Tози период не се зачита за стаж при пенсиониране.
Погледнете чл.9 и 9а от КСО.
Цитат
Служителят е с ниско ниво на трудово представяне и изключително лошо поведение
Не уточнявате това поведение има ли връзка със заболяването. :hmmm:
Чл.104 (2) КСО (Доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 67 от 2003 г.) При пенсиониране за осигурителен стаж и възраст осигурителният стаж се превръща, като три години осигурителен стаж от първа категория или четири години от втора категория се зачитат за пет години стаж от трета категория.
Кодексът на труда не е предвидил реалната работа на придружителите и личните асистенти на хората с чужда помощ.В този смисъл при Вас - 60 часа.
Имам ли право по време на болничен при домашен режим да пътувам в чужбина?
Цитат
По преценка на здравните органи при необходимост от лечение на осигуреното лице в чужбина или за наложително придружаване на дете или друг член на семейството за лечение в чужбина се допуска отпускът по болест да бъде ползван в съответната чужда държава, което изрично се указва в болничния лист.
В чл. 46, ал.1, т. 2 от Кодекса за социално осигуряване е регламентирано, че парично обезщетение за временна неработоспособност не се изплаща на осигурени лица, които нарушават режима, определен от здравните органи – само за дните на нарушението.
n_alex76, Най вероятно попадаме, но районът нито е отдалечен, нито е трудно достъпен, само че друг начин за достигане до цеха, в подходящо за смените време, освен с леки автомобили, няма. Как да доказваме на НАП, че без този разход, дейността не може да се осъществява.
Точно това Ви е основанието.Много лесно може да се докаже с разписание на автобуси, които не са удобни за смените до Вашия цех.Въпросът е дали може в тези леки автомобили да пътуват повече хора, а не-индивидуално.
От Наръчника по корпоративно подоходно облагане, 2023
Фиш VII.II.1
Цитат
ІV. СОЦИАЛНИ РАЗХОДИ, КОИТО НЕ СА ПРЕДОСТАВЕНИ В НАТУРА
Социалните разходи, които не са предоставени в натура, а под формата на пари на работниците и служителите или на лицата наети по договори за управление не са обект на облагане по реда на ЗКПО. Тези суми се квалифицират като доход на физическите лица и се облагат при условията и по реда на ЗДДФЛ.

3.3. Освобождаването от облагане с данък се прилага в случаите, когато транспортът е осъществен с лек автомобил, но само при наличието на следните обстоятелства (чл. 210, ал. 3 от ЗКПО):
   транспортът се осъществява до трудно достъпни и отдалечени райони и
   без извършването на разхода данъчно задълженото лице не може да осигури осъществяването на дейността си.

https://kik-info.com/danatsi/naruchnik-zkpo/
parwanow, погледнете дали не попадате в чл.210, ал.3 от ЗКПО.
Не описвате подробно какъв е случая, за да Ви отговорим коректно.
Какво налага този разход? Лицето живее ли на място където няма осигурен транспорт?
Данъчно третиране на транспорта на служителите...
Погледнете чл.164, ал.5 от КТ.
Скрит текст :
Търсим доставчика и искаме фактура.
Ако е държавна институция, обикновено издават само квитанции.
Погледнете чл. 12 т.1 от Наредба за паричните обезщетения и помощи от ДОО.
https://lex.bg/en/laws/ldoc/2136568815
Цитат
Чл. 12. Удостоверенията съгласно приложения № 9, 10 и 11 с данни относно правото на парично обезщетение се представят в НОИ в следните срокове:
1. от осигурителите, техните клонове и поделения и осигурителните каси - до 10-о число на месеца, следващ месеца, през който осигуреното лице е представило документите за изплащане на обезщетението на осигурителя;
Може ли да работим за по-малко от минималната работна заплата
Цитат
Основната заплата следва да е най-малко в размера на минималната работна заплата за страната, без значение колко процента ще добави към нея допълнителното възнаграждение.
Погледнете писмо №  М-26-Н-25 от 22. 06. 2012 г. относно прилагането чл. 73 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица от линка:
Данъчна практика относно данъчно третиране по реда на ЗДДФЛ на възнаграждението, получавано от частни съдебни изпълнители