Ами никой не го интересува и данъчната основа за юли, просто направих сравнение ! Изобщо не е вярно това, че ще се наложи да възстановите повече! Възстановявате авансово до сумата на данъка, който е удържан до момента, 01-06.2022 - не повече - както написах по-горе и вие коментирахте - "Точно"!Нещо не си следите коментарите явно. Никъде не се казва , че авансово взима повече, отколкото му е удържано. Абсолютно неправилно тълкувате това, което е написано. Как ще му дадете повече, отколкото има удържан данък, и после ако излезе неплатен или майчинство какво - ще ви го връща ли ?


Не се възстановява авансово до сумата на данъка. Не си измисляйте норма, каквато в закона няма!
Няма да видят разликата, никого не ощетявате, няма да има проблем. Може нищо да не правите, а ако искате всичко да е точно - подавате само д6 една колона код 6 с нули и втора колона код 5 с верните суми , като отмятате, че сте без д1 и внимавате за датите в.18
Няма никакво значение осигуряването по ТД в месеца на плащането.
Ако беше станало СОЛ, тогава е друга тема, по отношение на данъка.

А си остава все така без осигуровки и ще си изравни здравните върху ГД,  но то и без това 318 е под 355
Работата във Франция ще е проблем, защото докато си направят проверките спират производството, постановяват откази и накрая може и дадат на мрз за периода, но трудна история.
Здравейте,имам следния казус
Известно време работих във Франция.
Последният месец пак работих на пълен работен ден(7ч.и45мин) но за два работодателя т.е.на два трудови договора по 4ч.
При това положение мога ли да взема максималния размер на обезщетение за безработица
Или се взема предвид само единия трудов договор на 4ч работен ден

Може, стига да се прекратят и двата
Ами никой не го интересува и данъчната основа за юли, просто направих сравнение ! Изобщо не е вярно това, че ще се наложи да възстановите повече! Възстановявате авансово до сумата на данъка, който е удържан до момента, 01-06.2022 - не повече - както написах по-горе и вие коментирахте - "Точно"!Нещо не си следите коментарите явно. Никъде не се казва , че авансово взима повече, отколкото му е удържано. Абсолютно неправилно тълкувате това, което е написано. Как ще му дадете повече, отколкото има удържан данък, и после ако излезе неплатен или майчинство какво - ще ви го връща ли ?

Нормата не е написана коректно в закона. Както е написано излиза, че ако лицето има да взема 2000 лв данък обратно, то трябва от м.06 да му върнем данъка - да речем 333,33 лв. и следващия месец август да му дадем 10% от някаква разлика незнайно каква, но да речем остатъка от 1666,66 лв., но ако има удържани 800 както правим - връщаме 130 - данък за м.07 и после в август какво му връщаме - останалите 670 ли? Не мисля, че това пише в нормата. Много добре си следя какви хора и хипотези имам и какво пише в закона. Нормата е неясна, дори за данъчните консултанти и данъчните служители, с които говорих. Само за м.07 е ясно, че ще му възстановим целия данък, освен в хипотезите над. Нямам такива хора.
Осигуряването не започва с първата приходна фактура, а със започване на дейността.
Ако няма назначени работници, а само това лице работи, ще трябва и като СОЛ да се осигурява и парите може да станат много.
Здравейте,
Следва ли пенсионер, който тази година се е регистрирал като земеделски производител и започва дейност от м. 08.2022г. да подаде декларация за регистрация като СОЛ, при положение, че желае да внася само здравни осигуровки? И ако да - коя отметка следва да се приложи в декларацията?
Благодаря за отговорите ви предварително  :smile1:

Подава Окд5, без избор на осигуряване и само с начална дата, ама и да не подаде, няма да го санкционират. В д1 да си посочи начало на осигуряването.
ЕТ с  основна дейност  търговия  е регистриран ЗП  като втора дейност / оборота от ЗП е 15-20%.  Може ли да сключва еднодневни договори  чл 114а с работници в земеделската дейност , след като тя не е основна.

Въобще не се интересува КТ от оборота. Интересува се дали е РЕГИСТИРАН ЗП.
Ако във вътрешния акт на работодателят е определено, че работника пише искане за задържане, определена е редът за определяне на цената и работникът е написал и искане за удържане от последната заплата, проблеми няма.
Ако някой просто си удържа без да е по реда на ограничената или без да иска работника да задържи, разбира се, че е незаконно.
Не твърдя обратното.
И къде е вписано, че може да се прави удръжка от РЗ за работно облекло ?

За всичко може да се прави удръжка по искане на работника, а за ограничена имуществена отговорност, ако не е възразил на заповедта в законовия срок.
И къде е вписано, че може да се прави удръжка от РЗ за работно облекло ?


Чл.14, ал.2 от наредбата. Ако лицето желае да задържи работното или униформеното облекло- начинът е регламентиран от работодателят във вътрешен акт.

Отделно - ако работникът виновно е увредил имуществото на работодателя, има си ред за ограничена имуществена отговорност.
Ако всичко това е спазено, то внасяне с ПКО или удръжка- както се разберат, освен при ограничена имуществена - там направо удръжка.
Сега остава да видите какво е регламентирано при Вас по чл.14, ал.2  от НАРЕДБАТА ЗА БЕЗПЛАТНОТО РАБОТНО И УНИФОРМЕНО ОБЛЕКЛО
Чл. 14. (1) Работникът или служителят връща на работодателя предоставеното му работно и/или униформено облекло:
1. при прекратяване на трудовото правоотношение;
2. при преминаване на друга работа в предприятието, за която не е необходимо носенето на предоставеното облекло;
3. след приключване на работата в предприятието, когато е работник или служител в предприятие, което осигурява временна заетост;
4. след изтичане срока на износване.
(2) В случаите по ал. 1 работникът или служителят може да задържи облеклото при условия, определени от работодателя.
Чл. 12. (1) Когато работното и/или униформеното облекло е загубено, унищожено или повредено, преди да изтече срокът на износване, работодателят го подменя с ново, което удостоверява с протокол.
(2) Когато работното и/или униформеното облекло е загубено, унищожено или повредено по вина на работника или служителя, той носи имуществена отговорност по Кодекса на труда за остатъчната стойност на облеклото до изтичане на срока на износване.
(3) Работодателят осигурява резерв от работно и/или униформено облекло с оглед незабавното заменяне на загубено, унищожено или повредено работно и/или униформено облекло.
Чл. 6. (1) Работодателят осигурява на работниците и служителите подходящо работно и/или униформено облекло в съответствие със спецификата на извършваната дейност и на работното място.
(2) След предварителни консултации с представителите на синдикалните организации, с представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 от Кодекса на труда и с комитета/групата по условия на труд работодателят писмено определя:
1. работните места и видовете работа, за които се осигурява работно и/или униформено облекло;
2. работниците и служителите, които имат право на работно и/или униформено облекло;
3. вида, характеристиките и отличителните знаци на работното и/или униформеното облекло;
4. срока за износване на работното и/или униформеното облекло;
5. условията за ползване, включително почистването на работното и/или униформеното облекло.
(3) Условията по ал. 2 могат да се договорят и с колективен трудов договор при спазване изискванията на наредбата.
(4) Информацията по ал. 2 се свежда до знанието на работниците и служителите.
Не сещам за текст в КТ за такава удръжка.
Не е в КТ.
Чл. 5.(1) Работното и униформеното облекло е краткотраен актив на предприятието и се отчита като материали по установения ред до момента на предоставянето му на правоимащите работници и служители.
(2) Работното и униформеното облекло се изписва на разход в издръжката на предприятието след получаването му от работниците и служителите, като за срока на неговото износване може да се води оперативна (извънсчетоводна) отчетност.
Малко отклонение от темата, но на кого му е притрябвало да прехвърля партидата си от ДЗПО само в ДОО, това си е лудост.

Тези, които имат много високи или много ниски осигуровки, печелят от това, за момента.

Тези по средата - все тая дали ще го направят.
За мен това са дребни сметки, защото е важно колко ще живея и как ще живея, а не колко пари за семки ще ми даде някой.  Трябва да заложиш, че ще живееш кратко, за да ги прехвърлиш. Аз предпочитам да заложа, че ще живея дълго.
Ако управител по ДУК не се осигурява на друго място, получава възнаграждение 200 лв. по този договор, то той трябва да се осигурява на МОД в зависимост от дейността на дружеството, нали така? Т.е. ще има разлика между сумата за възнаграждение и сумата върху която се осигурява.
Благодаря предварително!

На МОД, ама зависи от ос. доход по първия ДУ и второ- сметнете му личните осигуровки поне.