Физическото лице се осигурява като СОЛ само в ЕООД"1", където е собственик. В ЕООД2 засега не се осигурява никой (няма СОЛ, ДУК, ТД, ГД), само формира приходи. Идеята е, че ако се счита за доход по извънтрудово правоотношение сума изплатена на физическо лице-управител-несобственик, то тогава би било по-добре печалбата на дружеството да се изплати на този управител-несобственик под формата на извънтрудов доход, за който се прилагат 25% НПР съгласно чл.29 ЗДДФЛ.

Но наистина разпоредбата на буква "и" "правоотношенията, независимо от основанието за възникването им" не е ясно как точно би била изтълкувана при евентуална проверка, така че вероятно ще тряба да заложим на сигурното (корпоративен данък).

Разбирам идеята ти, но дори и несобственик, това вънграждание изплатено за труда му като управител няма да има тези нормативно признати разходи от 25%. Това правоотношение с управителя независимо, че договора е извънтрудов (граждански) се облага, като трудов. Евентуално, ако имаше ДУК по който получава възнаграждание и се осигурява, като такъв и да се окаже, че извърши и някаква друга работа по граждански договор, различна от управлението, то тогава може нещо да се мисли. Но при положение, че договора с управителя е за неговата дейност, като управител, то този договор, макар граждански се облага, като трудов (без НРП).

За осигуряването, според мен имаш попуск.
Най-вероятно си подходил така: Има ДУК и възнаграждение - има осигуровки по ДУК, няма ДУК и възнаграждение - няма осигуровки по ДУК.
Това е така, но ако лицето беше съдружник, за да може да се осигури, като СОЛ за труда си с личен труд. Всеки труд е свързан с начисляването на осигуровки между минимума и максимума. В твоя случай управителя, щом извършва дейност следва да се осигури, като управител, ако не е осигурен на максимума на друго основание.
... и да допълня:
струва ми се, че тъй като няма наличие на договор за управление, то казуса не попада и в разпоредбата на § 1 т.6 буква "з" ЗДДФЛ:
 "26. "Трудови правоотношения" са:
.......................
з) (нова - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) правоотношенията по договори за управление и контрол, включително с членовете на управителни и контролни органи на предприятия;"

да, но буква "и"
и) (нова - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) правоотношенията, независимо от основанието за възникването им, със съдружници и член-кооператори, както и с акционери, притежаващи повече от 5 на сто от капитала на акционерното дружество, за полагане на личен труд в дружествата и кооперациите, в които те са съдружници, член-кооператори или акционери;

Четейки ЗДДФЛ съвсем буквално, това ФЛ не е съдружник, но според мен има голяма вероятност, поради това, че всъщност той е ултимативния собстеник на капитала на дружеството, то при едно по-рестиктивно тълкуване да се окаже, че попада в разпоредбата.
ЕООД "2" е с едноличен собственик ЕООД "1".
При мен е обратно ... като пак стигаме до това, че ЕООД2 ще плаща на ФЛ. Но както и да е, изяснихме условието.

Моето мнение е, че ФЛ е крайния/ултимативeн собственик на капитала на ЕООД2 и по тази причина трудно би се измъкнал от посочената разпоредба за ЗДДФЛ. Или поне аз не бих рискувала да давам такива съвети.

А осигурявате ли го през ЕООД2 този управител?
Мисля, че си разменил местата на 1 и 2 в първото изречение. И ако се разменят тези цифри ето, какво разбрах аз:
(1) ФЛ притежава ЕООД1.
(2) ЕООД1 притежава ЕООД2.
(3) ФЛ е управител и на ЕООД1 и на ЕООД2.

И въпросът е дали евентуален доход на ФЛ, изплатен от ЕООД2 ще е приравнен на трудов, съгласно § 1 т.26 буква "и" на ЗДДФЛ?
№ 3-2252 от 13.07.2012 г.

НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ

ОТНОСНО: Документална обоснованост за осчетоводяване на разходите за гориво
Постъпило е писмено запитване, касаещо приложението на разпоредбите на данъчното законодателство. Според изложеното в него основната дейност на дружество е търговия на едро с алкохолни и безалкохолни напитки. За осъществяването на тази дейност дружеството разполага със собствени и наети автомобили за транспортиране на стоки до обектите на клиентите за собствена сметка. В запитването се посочва, че на основание чл. 18, т. 4 от Наредба № Н-8 от 27 юни 2008 г. за условията и реда за извършване на превоз на пътници и товари за собствена сметка ръководителят на дружеството издава заповед, от която е видно за чия сметка се извършва превозът, датата и периодът на извършване на превоза, часовете на тръгване и маршрутът на движение, както и видът на товара.

Във връзка с горното се поставя въпросът ще бъде ли призната заповедта като първичен счетоводен документ за изчисляване и осчетоводяване разхода на гориво, ако водачите на МПС не издават пътен лист?

При така изложената фактическа обстановка с оглед разпоредбите на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО, обн., ДВ, бр. 105 от 22.12.2006 г., посл. изм., ДВ, бр. 40 от 29 май 2012 г.) изразяваме следното становище:

Съгласно чл. 4, ал. 3 от Закона за счетоводството (ЗСч) предприятията осъществяват счетоводството си на основата на документалната обоснованост на стопанските операции и факти, като спазват изискванията за съставянето на документите съгласно действащото законодателство.

Принципът за документална обоснованост е основен принцип при отчитане на приходи, на разходи, на придобиване и изразходване на материални запаси, включително на горива.

Съгласно чл. 10 от ЗКПО „документална обоснованост” е налице, когато стопанската операция е документално обоснована чрез първичен счетоводен документ по смисъла на ЗСч, отразяващ вярно стопанската операция. На основание чл. 10, ал. 2 от ЗКПО документална обоснованост на стопанската операция е налице и при условие, че липсващата информация по ЗСч може да се подкрепи с други документи, които я удостоверяват.

Наличието на първичен счетоводен документ е задължително условие за доказване на покупката на горивата. При липсата на документ за придобиване на практика е невъзможно последващо доказване на изразходването, респективно - на отчитането и признаването на разход за гориво.

При закупуването на горивото, съответно при счетоводното отразяване на първичния документ за доставка горивото все още има характер на материален запас. Отчитането му в момента на покупката следва да се отрази по счетоводните сметки за материали. С други думи, в момента на покупката на горивото в разходните сметки не се правят записи, респективно - самото придобиване на материалния запас не се отразява във финансовия резултат на предприятието.

За да бъде изписвано горивото като разход, документът за доставка не е достатъчно основание, тъй като в момента на покупката не се правят записи по разходните сметки, а по материалните сметки на предприятието.

Разходът на гориво, отразен в счетоводството на предприятието, също следва да е документално обоснован. Като първичен документ служи пътният лист или пътната книжка за извършените превози, които дават информация за фактическия разход на горива и смазочни материали съгласно нормения разход на гориво на 100 км пробег и пропътуваните километри.

Счетоводното и данъчното законодателство изискват като разход да се отчита само стойността на фактически изразходваните горива, тъй като разходът за материални запаси е пряко свързан с правилното установяване на данъчния финансов резултат по реда на ЗКПО.

В тази връзка пътният лист или пътната книжка трябва да съдържат не само пропътуваните километри, но и описание на маршрута.

Реалният разход на гориво следва да бъде съобразен и с различните експлоатационни условия, с вида на маршрута и атмосферните условия, при които се използват транспортните средства на предприятието.

Наличието на пътен лист без документ за покупка, както и наличието на документ за покупка без пътен лист не са основание за признаване на разхода на гориво.
Аргумент в подкрепа на горното е и характеристиката на счетоводна сметка 601 Разходи за материали, която изисква стойностно отчитане на изразходваните материали (горива). Изписването на материалите като стойност съобразно избрания от предприятието метод изисква да е налице конкретна цена на придобиване на всяко количество, собственост на предприятието, за да бъде документално обосновано последващото формиране на счетоводен разход.

Издадената заповед на основание чл. 18, т. 4 от Наредба № Н-8 от 27 юни 2008 г. за условията и реда за извършване на превоз на пътници и товари за собствена сметка не води до отпадане на необходимостта от издаването на пътен лист от водачите на МПС. Същата не доказва реалността на извършената стопанска операция, тъй като е намерение за извършване на определени действия. Действителното извършените превози могат да бъдат доказани единствено с пътния лист или пътната книжка.
При последващ данъчен контрол от страна на органите на НАП счетоводният разход за изписано гориво се изследва при съблюдаване на неговата обвързаност и наличието и на други първични документи като заповеди за командировки, такси за паркинги, разменена кореспонденция между страните по доставката на стоки и др.
В заключение следва да се посочи, че липсата на документална обоснованост за придобиване на горивата, както и за тяхното изразходване е нарушение на счетоводното и данъчното законодателство, което дава основание при последващ данъчен контрол от страна на органите на приходите на Националната агенция за приходите да бъде извършено увеличение на счетоводния финансов резултат по реда на чл. 26, т. 2 от ЗКПО.

Директор на Дирекция „ОУИ” – Велико Търново: (п)
(не се чете)
Аз също съм отнесла въпроса към НОИ. После ще сравняваме мнения.
Странно... И така ти го приеха в НОИ?!
Привет semiramida,
Точно теб чакахме. Как ги сметна тези часове в твоя пример, все пак?
Хайде по-спокойно. Моля, всеки да изразява мнения без определения, защото е неприятно. Няма смисъл от словестни войни. Спорете, но без нападки.
Таня, виж какво намерих като случай (копирам го от одита):

"Преди 1 седмица правих такова УП-2 и УП-3 за лице работило по втори трудов договор за 2 часа, занесох ги в НОИ и ги провериха и приеха.. Същото лице е работило по основен договор на 8 часа. Касаеше се за период от 03,12,2008г. до 01,01,2009г. за УП-3 осиг.стаж 03,м. 07,дни/ календарни /. За УП-2 осиг.доход помесечно , а в години , месеци, дни искаха да се посочи пропорционално на 2 часа в календарни дни. Например за м.01,2009г. - 21 раб.дни х 2=42/8=5 раб. дни х 1,43 = 7 календарни дни , т.е. за м.01,2009г. - посочвам 7 календарни дни. Аз си играх като за всеки месец ги изчислих според броя на раб.дни - 20,21,22,23, но ми отговориха че можело да се приеме и на средно раб.дни 21"


Интересно, щом се пишат календарни дни за периода (дори за 2 часа), то защо са накарали колежката да преизчислява на база 2 часа и после да обръща с този коефициент 1.43?
Пак съм аз с УП2 2012... във връзка с точка (2) от пъвия ми пост -> ОБЩО може да не се пише долу. Интересно някой връщали ли са го заради неизписано ОБЩО?

Попитах и в офиса за часовете. За извънредния труд била тази колона, но нещо в така написаното УП от semiramida ме смущават, понеже в примера и не можах да ги видя тези часове споменати...

Не се пишат часове в УП-2, а календарни дни.

А новата колоната от 2012 година, която е за часовете за какво се използва? И правилно ли ги е въвела semiramida тези часове, в нейния пример?
Ето така трябва да изглежда предполагам - мисля, че се справих!
01.06.2010   30.06.2010   00   01   00   00   120,01 лв.
01.07.2010   12.07.2010   00   00   11   00     43,63 лв.
01.07.2011   31.07.2011   00   01   00   84   280,00 лв.
01.08.2011   31.08.2011   00   01   00   92   280,00 лв.
01.09.2011   30.09.2011   00   01   00   80   280,00 лв.
01.10.2011   31.10.2011   00   01   00   84   280,00 лв.
01.11.2011   30.11.2011   00   01    00   88   280,00 лв.
01.12.2011   31.12.2011   00   01   00   84   285,04 лв.
01.01.2012   31.01.2012   00   01   00   28   90,69 лв.
01.04.2012   30.04.2012   00   01   00   76   285,04 лв.
01.05.2012   31.05.2012   00   01   00   84   285,04 лв.
01.06.2012   30.06.2012   00   01   00   84   285,04 лв.
01.07.2012   31.07.2012   00   01   00   88   285,04 лв.
01.08.2012   31.07.2012   00   01   00   92   285,04 лв.
01.09.2012   30.09.2012   00   01   00   76   285,04 лв.
    ОБЩО:   01   02   11   1040   3649,61 лв.


Реших и УП- 3 да направя, нали се уча ;D, и в него ли така помесечно трябва да се описва стажа? Първо ще прочета указанията и пак ще питам ако има нещо неясно!!!

Два въпроса към dalila и Таня:
(1) На червения ред, не трябва ли да са 12 дни? Защото календарните дни от 01.07.2010 до 12.07.2010 са 12, а не 11... Изборойте ги на пръсти - 12 са. Може би, заблудата е дошла от пресмятането 12-01=11, но календарните дни не се смятат така.
(2) Тези часове долу в сбора в колоната за часове не се ли обръщат в дни, месеци, години, както са обърнати месеците в сбора за месеци?
 
Ясно, много благодоря Таня. Ще го имам предвид при следващия модул в сайта :-)
УП-то трябва да е помесечно! Не се сумират отделните периоди в УП-то!

Помесечно ли? Не беше ли годишно?
Здравейте, планирали сме я за Декември 2012, но нека първо публикуват официалните празници за 2013.
Да, ако въведете правилно данните си. Прочетете упътването над него и ако имате въпроси пишете тук.
Без да търся има или нЕма МУК, поради зачестилия ти неприемлив изказ във форума, мисля да ти дам частичен бан за забрана за публикуване за две седмици. Няма вариант тук да се превърне в махленска седянка.
И понеже виждам, че всичко сте си изяснили заключвам тема.
Успех :-)

Виждам дублирали сте темата в другия подфорум. Ще преместя тази там и ще премахна другата.