Здравейте, ред 15.2 (а не 11.2) имате предвид в Декларация по чл. 50 ЗДДФЛ, Приложение № 2, част 4, нали?

Посочва се общата сума авансовите вноски за годината, а не само за едно тримесечие. Освен това, ако са променени с Декларацията по чл. 88, то се посочват променените вноски. Идеята на тези редове 15.1 и 15.2 е да се определи дали ще има лихва по чл. 89 от ЗКПО, ако има определено разминаване между данъка и ав. вноски и върху каква сума ще се изчислява лихвата.

Аналогични са редовете в 22.1 и 22.2 в Декларацията по чл. 92 ЗКПО. 
Не, това си беше идея на НАП още преди ИДЕС да повдигне въпроса за лицензирането. От НАП ще си търсят спазването на ЗСч и това е похвално. Ще търсят и укрити доходи от счетоводители, работещи на тъмно така да се каже тоест такива, които не си документират приходите.

В тоя ред на мисли кой си дава дипломата на клиента? Хипотетично си представете, че клиентът не разполага с копие от дипломата и счетоводната фирма вече не го обслужва. Как ли да отговори по т. 3 от искането?

По т. 2 и т. 4 от искането може и да няма договор, но поне документ за плащането ще може да представи и в обяснителната записка ще запише, че няма сключен писмен договор.

По т. 1 - ясно ще даваме отчети, само ако не са публикувани в Търговски Регистър. Те си имат пълен безплатен служебен достъп до досието на всяка фирма, регламентирано е с чл. 12, ал. 4 от ЗТР.
Виждам, че коментирате въпроса и в още една тема във форума.
Линк към другата тема: http://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,9396.msg55078
Успех на колежката с проверката.
Добра новина, но от НАП малко са се престарали с искането на толкова много документи. Ще губим излишно време в преснимане на документи (например отчетите), които ги има публикувани в ТР.

Ето моите коментари, свързани най-вече със специализираните счетоводни предприятия:

По т. 1
НАП може да си набави отчетите от ТР, ако са публикувани там и нямат право да ги искат от нас. Чл. 23, ал. 4 от Закона за Търговския Регистър казва, че “Ако е посочен ЕИК, съдът, държавните органи, органите на местното самоуправление и местната администрация и лицата, на които е възложено упражняването на публична функция, организации, предоставящи обществени услуги, включително банките нямат право да изискват доказването на обстоятелства, вписани в търговския регистър, и представянето на актове, обявени в търговския регистър.”

По т. 2
Обяснения - ОК. Но това “на каква стойност са извършените счетоводни услуги” търсят годишния доход за 2012 година или месечния? При договор за счетоводни услуги сключен през 2000 година, това са 12-13 години. Вероятно годишния доход за 2012 година търсят.

По т. 3
Обяснения и копие от дипломата на управителя на обслужващата счетоводната фирма или на счетоводителя, който е съставител и е по трудов или граждански договор - ОК.

По т. 4
Исканата информацията по тази точка за възнаграждението и договора не се ли припокрива с исканата информация по т. 2? Или от НАП не са се разбрали, че съгласно чл. 34, ал. 6 и ал. 3, т. 2, б) от ЗСч, когато ГФО се съставя от счетоводно предприятие, то ГФО се подписва от управителя на счетоводното предприятие, а в полето на съставител стоят имената на счетоводното предприятие, заедно с името на управителя на счетоводното предприятие. Като в този случай изискванията към съставителя на ГФО са към управителя на счетоводното предприятие - той/тя трябва да отговаря на изискванията за съставител по чл. 35? Мисля тук да преповтаряме информацията в обяснителната записка към т. 2 за възнаграждението по договора между счетоводната фирма и клиента, като си отговорим първо на въпросите по т.2.
Не, при регистриран по КО доставчик, ако една негова доставка е в режим касова отчетност (извън чл. 151а, ал. 2), то не може по желание на продавача или купувача да се изключи или да не се приложи режима.

Ако купувачът не иска режима КО и да отчита протоколи, то да плаща изцяло и веднага. В този случай доставката ще попадне в чл. 151а, ал. 2, т. 13 и няма КО.  :)
Ако съм ЮЛ регистрирано по режима за касова отчетност, винаги ли издадените от мен фактури (по сделки влизащи в обхвата на режима с местни лица с плащане по банка), трябва да са с вид 'фактура-касова отчетност' или мога да си избирам дали дадена фактура да е в режим  касова отчетност или да е обикновена фактура?

Ако доставката е сред изключените от Режива на КО доставки (чл. 151а, ал. 2), то тогава за нея не се прилига режима и текста "касова отчетност" не присъства върху фактурата. За всички други доставки се прилага и текста "касова отчетност" присъства върху фактурата.
Ясно, мерси. Важна подробност. Дано производителите на счетоводнен софтуер го имат това предвид.
Ирен, мисля че няма как да му откаже системата, защото системата не прави дори формален преглед на прикачените документи. И рекламна брошура да прикачиш и нея ще приеме системата, не че съм пробвала с брошура, де ...
Здравей,

Мисля, че кои ще са номерата на сметките няма особено значение, а по-интересно е осчетоводяването. Но тъй като не съм чела това списание, което цитиратиш, но не мога да дам мнение по тяхното предложение.

Относно номерата на сметките, аз предпочитам да са в отделна аналитична сметка, защото ще може да се вижда по-лесно обобщеното салдо между бъдещ данъчен кредит и бъдещ изискуем данък само по Касовата отчетност. А тъй като в 453 има и други подсметки, то трябва да се гледат отделно само подсметките по КО и вадят една от друга. Ако забеляза, във втория пост от тази тема, другото мое предложение за номерата на сметките е също да са като подсметки на 453 – 453/11 и 453/12. Но лично аз предпочитам да работя с нова синтетична сметка за КО и в нея да са аналитичностите само за касовата отчетност.
Да, в бланката СИС 2014 в сайта днес добавихме и опция по желание, които иска да включи служебна бележка (новия образец) само за дохода по тази СИС. Това е полезно, когато лицето има само този доход от предприятието за цялата година и съответно няма да обобщава няколко различни сметки.

В последствие ще направим отделен модул в сайта за бланка за обобщаваща служебна бележка от много издадени през годината сметки.
Да, по-стария ред, когато доставчикът ви НЕ е регистриран по Режима за КО.
Не, и когато доставчикът ви е регистриран по Режима за КО. Прочетете специалните публикации в този форум за касова отчетност. Те са две. Закачени са най-горе в настоящия раздел. Там е обяснено.

Коригирах се, че не Ви бях прочела правилно.
Според мен в колоната за дата се пише дата на протокола. Датата на фактуата не е сред задължителните реквизити за бланката на протокола.
snejix, моля пишете, като Ви отговорят от НАП. Това е важно за счетоводните софтуери.

НАП поканиха на среща днес 22 януари 2014 г. от 16,00 ч. в зала 610 на Централно управление на НАП – бул. „Дондуков“ 52 във връзка с постъпили запитвания относно констатирано погрешно отразяване на последните промени в Правилника за прилагане на ЗДДС от някои правно-информационни системи.

Нямам информация още какво са дискутирали на тази среща, ако разбера ще Ви пиша.
Колеги, актуалната СИС 2014 е вече на сайта КиК Инфо. Ние реагираме на деня. :)

Ще изработим и бланка Служебна бележка в кратък срок. Както се вижда СИС и Сл. бележка вече са развързани една от друга, така че тези от вас, които ни звъняха и писаха за СИС вече спокойто могат да плащат и издават СИС чрез сайта по гражданските договори и наемите.
Благодаря за линка към новата СИС за 2014.
Някой да я провери. :)

Аз сядам да мисля как ще актуализираме бланката и обвържем с калкулаторите в сайта.


Допълвам се:
Спамът и разводняването не се толерира, затова трия. Ако се изсипят сега още 10 мнения за това как НАП цитирам "били влезли в крак" и "минали курс", то темата ще се скапе. Критикувайте конструктивно с аргументи, най-вече когато има смисъл и се дръжте на положение, моля.  :wink1:
Има и нова СИС !

Продължавам да не намирам нова СИС за 2014 в сайта на НАП. Може ли линк?
Общо взето елегантно измъкване от ситуацията. Промяната всъщност е в Забележката.  :smile1:

Най-долу в точка 2 от Забележката във второто изречение четем:
"На ред 1 се посочва брутната сума на придобития доход от друга стопанска дейност, подлежащ на облагане по реда на чл. 29 от ЗДДФЛ, а на ред 4 – брутната сума на придобития доход от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, подлежащ на облагане по реда на чл. 31 от ЗДДФЛ, т.е. без да се приспадат нормативно признатите разходи и/или направените удръжки от платеца на съответния доход."
Ето новините на НАП от днес за служебната бележка:

Променя се бележката за изплатени суми заради затруднения при попълването й
22 Януари 2014

Служебната бележка за изплатени суми (чл.45, ал.4 от ЗДДФЛ), която платци на доходи издават на физически лица е променена и може да бъде изтеглена от сайта на НАП.  Това се случва заради зачестили въпроси от клиенти за това дали на редове 1 и 4 от документа трябва да се вписва брутния размер на дохода или сумата след приспадане на нормативно признатите разходи.

От формуляра преди промяната не ставаше достатъчно ясно, че на тези редове трябва да се посочи брутната сума, а не тази, която вече е намалена с нормативните разходи. От екипа на НАП се извиняват за неудобството на платците на доходи и гражданите, които са получили служебни бележки с неточна информация.

От приходната агенция препоръчват служебните бележки, в които в редове 1 и 4 е посочена сума, намалена с нормативно признатите разходи да бъдат преиздадени с правилните стойности. От там ще уведомят в близките 5 дни физическите лица, които вече са подали данъчни декларации и данните в тях са неточни по посочените причини. По данни на НАП става дума за около 1500 души, които вече са подали декларацията си за доходите. От приходното ведомство са изпратили новия образец на служебната бележка и на всички фирми, които изплащат доходи, различни от трудови.

На гражданите, които искат да ползват отстъпката от 5% от данъка за довнасяне за ранно деклариране и плащане до 10 февруари и имат неточности във формуляра могат да подадат коригираща декларация, респ. да бъде представена нова служебна бележка без да губят правото на отстъпка.

Служебните бележки, които са издадени по старите образци (действали през 2013 г.)  няма необходимост да бъдат преиздавани.

Въпроси, свързани със съдържанието на служебните бележки и попълването на данъчните декларации клиентите на НАП могат да задават на телефон 0700 18 700 на цената на градски разговор.

Създаден на: 22.01.2014
http://nap.bg/news?id=1780
Да видим обаче ... Дали ще извадят Указание, за да ни обясняват, че черното е бяло или чистосърдечно ще си признаят, че са сгрешили и ще сменят проблемната дума, като публикуват нова служебна бележка. 

Защото това добре:
Чл. 12. (1) Облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.

а това?
(2) Когато в този закон е предвидено приспадане на разходи, при определяне на облагаемия доход от съответния източник се вземат предвид разходите, определени по този закон.

Алинея 2 всъщност казва, че точно в нашия случай "се вземат предвид" тоест се изваждат разходите от придобития доход, за да се получи облагаемия доход.

Да не се окаже, че някои са чели ЗДДФЛ само до чл. 12, ал. 1, като са забравили да погледнат алинея 2? И изобщо не са стигнали до специалните текстове за тези доходи, заради които въобще се издава въпросната служебна бележка, а имено чл. 29, ал. 1 и чл. 31, ал. 1. В текстовете на посочените специалните членове ясно е казано, че облагаем доход = придобит доход - разходи . Тоест за точно тези доходи придобит доход и облагаем доход са две различни неща, както и да го увъртат в евентуално бъдещо указание.
Браво! Има чуваемост. НАП щели да сменят формуляра на Служебната бележка, както вчера написах вместо да пишат Указания. Явно са ни прочели тук и са повдигнали въпроса за СИС 2014. Вижте статията от вестник Сега: http://www.segabg.com/article.php?id=682890

“Образецът на служебната бележка ще бъде поправен и повторно обнародван в "Държавен вестник", както изисква законът, обясниха вчера от НАП. От агенцията не съобщиха кога точно ще стане това, но увериха, че ще е максимално бързо. Данъкоплатците, които вече са получили служебна бележка по сгрешения формуляр и не са подали данъчна декларация, трябва да поискат от работодателите нова бележка по новия образец. Тези, които вече са попълнили и внесли в НАП декларациите, ще имат възможност да ги коригират до 30 април, без да губят правото на отстъпка за внесен в срок до 10 февруари данък.

Проблеми има и с друг образец на документ, свързан с извънтрудовите доходи - така наречената сметка за изплатени суми. До момента този образец изобщо не се е появявал в актуализиран вид. На сайтове на счетоводни компании се обяснява, че формулярът няма как да се предостави, защото се чака публикуването му. Този документ има информативен характер, не се прилага към данъчната декларация и е само за сведение на данъкоплатеца. Вчера от Националната агенция за приходите обясниха, че формулярът ще е готов до седмица, като той на свой ред трябва да се обнародва в "Държавен вестник". От НАП увериха, че ще работят максимално бързо за отстраняване на проблемите, и помолиха за извинение.”

Ето тук сме написали с червени букви, че СИС 2014 още се чака:  http://www.kik-info.com/documents/smetka_za_izplateni_sumi.php