Вече е на живо. Започна с малко закъснение, затова не сте имала връзка в 10:06.
Семинарът ще се проведе в ЦУ на НАП и ще се излъчва на живо. Семинарът е безплатен. Можете да го гледате от тук.
Здравейте, правилно ли съм разбрала - ако използваме електронен магазин, но разплащанията са само по банков път - нямаме задължение за декларирането му в НАП?

Здравейте,

Чл. 52м, с който се въвеждат изискванията за елекронните магазини, се отнася само за лицата по чл. 3 от наредбата. А това са тези, които са задължени да издават касов бон. Следователно за останалите не важат изискванията на чл. 52м.

Поставили сме и на НАП този въпрос и за момента устно ни отговориха - да изискванията на чл. 52м, не се отнасят за електронните магазини, които не са задължени да издават касови бонове. Пуснали сме и официално писмено запитване и чакаме отговор. Когато го получим, ще го публикуваме в сайта.


Членовете от Наребата:

Чл. 52м. (Нов - ДВ, бр. 80 от 2018 г., в сила от 29.12.2018 г.) (1) Лице по чл. 3, което извършва продажба на стоки или услуги чрез електронен магазин, независимо дали използва собствен домейн, нает домейн или домейн на друго лице, предоставящо платформа за извършване на продажби в интернет, преди започване на дейност по продажби на стоки/услуги чрез електронен магазин подава информация по електронен път с квалифициран електронен подпис по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс чрез електронна услуга в Портала за е-услуги на НАП, достъпен на интернет страницата на НАП, съгласно приложение № 33.

Чл. 3. (1) (Доп. - ДВ, бр. 49 от 2010 г., в сила от 29.06.2010 г., изм. - ДВ, бр. 48 от 2011 г., в сила от 24.06.2011 г., доп. - ДВ, бр. 102 от 2012 г., в сила от 21.12.2012 г., изм. - ДВ, бр. 40 от 2013 г., в сила от 30.04.2013 г.) Всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от ФУ или касова бележка от ИАСУТД, освен когато плащането се извършва чрез внасяне на пари в наличност по платежна сметка, кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.
Искам да попитам каква е методиката на изчисление ако дадено лице е било СОЛ през част от 24-те месеца  и на ТД през друга част. В конкретика ако лицето е било СОЛ през 23 месеца от периода и на ТД отново на същата сума за 1 месец то калкулатора изчислява минимално обещетение, тъй като среднодневното НТВ е на много ниско ниво. Би ли следвало за периодите, като СОЛ осигурителния доход да се впише като нетно и брутно възнаграждение, за да може калкулатора да сметне адекватни стойности?

Здравейте, методиките са разписани в КСО и Наредба за паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване. Във Вашия случай (23 месеца като СОЛ + 1 месец на трудов договор) маркирайте и СОЛ и на последния месец, напишете осигурителния доход по трудовото възнаграждение, за да Ви сметне най-близката стойност.
Няма забрана за никого да си губи времето, по какъвто начин желае. Никой не е спрял никой да създава каквито иска доброволни организации и да изпитва, ако има желаещи за изпитване.

Даже и аз вече започвам се замислям дали да не създам един чисто нов "институт" и ще го нарека "Институт на още по-професионалните счетоводители в България" и ще раздавам сертификат "коректен счетоводител" пък евентуално, ако някога потръгне бъдещият бизнес на ИПСБ с изпитите и лицензите, тогава и аз ще взема да въведа изпити и лицензи в моя още по-професионален институт.  :wink1:
Кой какво може да даде на счетоводната общност, мисля че отдавна стана ясно. На мен лично не ми се занимава да чета и отговарям на алибализми. Ако се питате защо съм Ви блокирала (във Фейсбук) - ето заради тези изпълнения.

Относно лобирането за изпити във видеото в 31:39 г-жата, която е член на ръководството на ИПСБ на официално събитие на въпросния “институт” се изказва много ясно. Същата е и член на ИДЕС, де, но ето точните и думи, а по-долу е лунк с видеото: "Как се документират познанията? Един единствен начин - чрез полагане на изпит пред компетентни хора. Знам, че повече от вас ще кажат сега: Е, пак за изпити говорим. Ами, такъв е животът, колеги. Няма как някой да каже: Аз знам. Защото трябва да има някой, който повече знае от него и да може да го оцени, че наистина той знае.” https://youtu.be/YiSTmB6Ix8A?t=1890

Всеки да си прави изводите.
"Защо тогава АССП изказва позиция само от свое име?" - сериозно ли ми задавате този въпрос, г-жо Енчева/Джунoва? :lol:  или това е поредният Ви опит за провокация, след като обидите и клеветите Ви по мой адрес не успяха из знайни и незнайни Фейсбук групи? Сериозно обмислям, независимо, че имате абонамент за моя сайт kik-info.com, да престана да Ви предоставям своите услуги и да Ви възстановя сумата за абонамента.

Не знам за друга счетоводна организация, която да е направила толкова много за счетоводната общност, колкото АССП. В този смисъл всяка друга организация е свободна да се присъедини към която си хареса наша позиция.

Като споменавате така, не с добро, одиторите и ИДЕС, обсъдихте ли във вашия измислен "институт" позицията си по отношение на предстоящите разговори в МФ, където ще се обсъждат проблемите на ИДЕС, свързани с бъдеща промяна в Закона за счетоводството за вдигане на критериите за одит, което е предложено от работодателите? Имате ли позиция? Въобще информирани ли сте от вашето ръководство?

Или отново ще разчитате ние от АССП да дадем становище и после ще ме питате ама "Защо АССП изказва позиция само от свое име?" Задавайте въпроси към ръководството във вашата организация, защото оставам с впечатление, че то всъщност обслужва интересите на ИДЕС, пък вие като редови членовете не се усещате. Защото на тъкмо на Ваше официално събитие, член на Вашето ръководството публично заяви на аудиторията, че трябва да се въвеждат изпити сред счетоводителите, точно в унисон с искането на ИДЕС. Така, че при вас трябва да задавате доста неудобни въпроси.

Можете да търсите сметка от АССП, само ако сте член на асоциацията, а Вие не сте. Като искате да сте ЕДИННИ, влейте се в АССП, защото досега от "института", дето сте много уж "професионални", то много приказки, много чупки, гръмки лозунги, но нулева ефективност и нулеви резултати.

 :wink1:
Интервюирала съм колеги, които след подобен курс са показвали много добри резултати на входящите тестовете за работа при нас. Говорим за ниво: помощник счетоводител. Но в интерес на истината, всички те преди тези курсове са били завършили висше счетоводно образование, а курсът им е помогнал да придобият повече знания, като допълнителна част от тяхната начална професионална подготовка.

Вероятно след подобен курс ще имате определени теоретични познания, в зависимост от Вашите индивидуални качества, но за да се развивате в професията над ниво оперативен счетоводител, ще Ви е необходимо съответното икономическо или счетоводно образование.
"само с един изкаран бърз курс" няма да можете да съставяте годишни финансови отчети.

"да работя с всички документи" - едва ли. Вижте си програмата на въпросния курс, за да  се ориентирате какво ще Ви даде като знания.
Самите изисквания са регламентирани в Глава първа, Раздел VI на Закона за счетоводството.

Съставители на финансови отчети

Чл. 17. (1) Междинните, годишните и консолидираните отчети на предприятията се съставят от физически лица, които са в трудово, служебно или облигационно правоотношение с предприятието, или от счетоводни предприятия.
(2) Алинея 1 може да не се прилага за годишните финансови отчети на едноличните търговци, които прилагат способа на едностранното счетоводно записване по реда на чл. 3, ал. 4, и за микропредприятията по чл. 19, ал. 2, които не са осъществявали дейност през отчетния период. В тези случаи финансовите отчети се съставят от собствениците или съдружниците на тези предприятия.

Чл. 18. Физическите лица по чл. 17, ал. 1, които съставят финансовите отчети, и управляващите и/или представляващите счетоводните предприятия, които подписват финансовите отчети, когато финансовите отчети са съставени от счетоводни предприятия, трябва да отговарят на следните изисквания:
1. да имат придобита задължителна минимална степен на завършено образование и съответстващ към него действителен стаж по специалността, както следва:
а) висше счетоводно-икономическо образование и стаж в областта на счетоводството, външния и вътрешния одит и финансовата инспекция, данъчните ревизии или като преподавател по счетоводство и контрол, съответно:
аа) при магистърска степен - две години;
бб) при бакалавърска степен - три години;
вв) при степен "професионален бакалавър" - 4 години;
б) друго висше икономическо образование и 5 години стаж в областта на счетоводството, външния и вътрешния одит и финансовата инспекция, данъчните ревизии или като преподавател по счетоводство и контрол;
в) средно икономическо образование и 8 години стаж като счетоводител;
2. да не са осъждани за престъпление от общ характер по глава пета и по глава шеста, раздел I от Особената част на Наказателния кодекс.
Здравейте,

Можете да проверите дали отговаряте на изискванията за съставител на годишен счетоводен отчет, залегнали в Закона за счетоводството, с това приложение:
Проверка: Съставители на финансови отчети по ЗСч
Значи, радвайте се, колега, защото иначе нямаше тези клиенти да се преместят при Вас от така наречените Сульо и Пульо.  :wink1:

Всъщност, готова съм да се явя на изпити, заедно с всичките одитори обаче. Защото да създадем сега още по-нова организация и някои да влизат вътре по право, щото считат, че са по-професионални от нас, няма как да стане.

Ние всички знаем едно време как се взимаха дипломите за одитор. Виждали сме чудесии в счетоводствата, водени от одиторки, които от горе на всичко са и с доста повече опит от нас. И те да влизат по право, пък на мен да ми губят времето с изпити ми се вижда нелепо.

Така че нека не се преструваме, че всичко се прави в “името на професионализма”, защото вече идва малко в повече лицемерието на някои хора.
Че то в момента положението е точно това, което сте предложили. Ето, ако искате титла пред или след името си, отивате в ИДЕС, там Ви изпитват и лицензират и получавате титлата ДЕС "дипломиран експерт-счетоводител". А ако искате, държите изпитите за АССА и имате даже международен сертификат. Показвате ги на всичките си работодатели и клиенти.

А ние, които така смело наричате Сульо и Пульо, ще си работим за клиентите, вярвам, че доста често по-добре и от най-лицензираните представители на гилдията. :)

Всъщност, Вие за да си вдигнете цените ли Ви трябва сертификат?
Уважаеми колеги,

Във връзка с множеството запитвания, публикуваме нашето примерно споразумение по чл. 28 от Общия регламент за защита на данните (GDPR). Според регламента всеки клиент следва да сключи такова споразумение с обработващите, на които предоставя лични данни, а това несъмнено са счетоводните кантори.



По отношение на личните данни, предоставени от клиент на счетоводна кантора:
  • Счетоводната кантора е Обработващ лични данни;
  • Клиентът е Администратор на лични данни.
Съставили сме споразумението по целесъобразност кратко, за да не се налагат в последствие чести актуализации, във връзка с промени в тълкуването и законодателството или други фактори, които могат да налагат преподписването му. Отчитаме и факта, че логистиката по събирането на подписите от клиентите в една счетоводна кантора понякога е трудна.

Нашето мото по отношение на GDPR е “Не го усложнявай” или “Keep it simple”!

Примерното споразумение е неразделна част от основния договор за счетоводно обслужване.

Можете да го изтеглите от тук: СПОРАЗУМЕНИЕ ЗА ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ

Нашето разбиране за ангажирането на друг обработващ като подизпълнител съвпада с това на представителя на Комисията за защита на личните, обяснено в семинар тук в 4 ч. и 54 мин. от видеото.

Текстовете в споразумението изцяло се движат по регламента, като сме предвиди някои уточнения, например:
  • Уточнение, че цените на счетоводните услуги, посочени в основния договор за счетоводно обслужване, не включват посочените нови дейности и ангажименти, вменени на канторите, съгласно чл. 28 от GDPR и разходите по одити, съдействия и др. се поемат от клиента;
  • С оглед на избягване на всякакво съмнение, какво следва да се разбира под документирано нареждане за обработка на данни от клиента.

Моля, обърнете внимание, че упоменатите предприети технически и организационни мерки за съответствие с GDPR могат да бъдат различни за всяка кантора.
Г-н/г-жо whocares, щом като очевидно сам(а) не можете да се ориентирате и да натиснете бутона "Изтрий този профил" в Профил и настройки/Действия, за да упражните сам(a) правото си "да бъдеш забравен", то още днес ще Ви го упражним ние, като изтрием профила Ви от сайта КиК Инфо. :) Моля, прочетете и определението за "лични данни" в регламента и осъзнайте какво точно сте ни предоставили.

Очевидно, не сте успели да разберете и това, че в пощата си не сте получили писмо с директен маркетинг (защото не Ви оферираме нищо), а автоматично административно предупреждение за неспазване на правилата на форума и последващ бан, ако продължите да не ги спазвате.
Изтрих поста на whocares, защото бе в разрез с правилата на форума. При следваща подобна проява ще последва забрана за форума. 
1) не задължително
2) да, с всеки клиент
3) не, това се урежда с договора с клиента
4) не всяко, служителите на клиента се уведомяват от клиента
5) не задължително, но препоръчително
6) да
Колеги, създаваме темата за споделяне на полезни материали за GDPR, файлове и линкове. Можете да допълвайте в отговор към темата. Моля, публикувайте само материали в тази тема. За въпроси и коментари, моля, ползвайте новия раздел GDPR.

Регламент 2016/679 на български
Регламент 2016/679 на английски
Закон за защита на личните данни
Наредба № 1 от 30 януари 2013 г. за минималното ниво на технически и организационни мерки и допустимия вид защита на личните данни

От сайта на Европейската комисия:
Правила за дружествата и организациите
Основания за обработване


Страница на КЗЛД

Таблица с правни основания от bobo

Полезна информация английски:
Темплейти на английски от sans.org
Гайд за GDPR от сайта на ICO

Семинари:
Апис Семинар на тема GDPR 08.05.2018
Подготвяме няколко такива материала за GDPR с теми, които все опират до счетоводството. :)