"Т.е. не вписвам 5 раб.дни с обезщетение по 224 от КТ. За момента го подадох така, ЕТЗ е приет"
Същия случай, така подадох и аз. Стигнахме до същия извод , че в клетка 25 се слагат само дните за които имаме документ за ползван отпуск.
§ 3. Наредбата влиза в сила от 1 юни 2025 г. за трудовите правоотношения и от 1 юни 2026 г. за служебните правоотношения по Закона за държавния служител.


 
Свалих  и тествах с един запис програмата за ЕТЗ от сайта на НАП, проверих записа и всичко е ОК. Не е сложно и чак толкова ново. Има един момент, че НАП въпреки проверката с програмата, може да отхвърлят записа, е това не ми стана ясно защо и за какво.
"(3) (Доп. - ДВ, бр. 58 от 2003 г.) Допълнителните вноски не се отразяват в капитала на дружеството. За тях МОЖЕ да се уговори дружеството да плаща лихви. За връщането на допълнителни парични вноски чл. 73в не се прилага."

Не е задължително начисляване на лихви, но МОЖЕ да се уговори. И ако ще го правите, ползвайте пазарна лихва.
Проблемът е, че главният счет. ще откачи, че отново трябва да подава ГДД, целият екип от оперативни се чудим как да коригираме пропуска възможно "най-незабележимо", но едва ли е възможно...  :wink1: :blink: :smile1:

По-добре ужасен край, отколкото ужас без край !   :smile1:
В Кодекса на труда липсва изрична разпоредба, която, в случай на прекратяване на основния трудов договор, да регламентира превръщането на допълнителния трудов договор по  чл.111
КТ в основен.

Съгласно чл.3 ал.1 от Наредба № 5 за съдържанието и реда за изпращане на уведомлението по чл. 62 от Кодекса на труда, уведомление се подава в случай на промяна на длъжност,срок и населено място в тридневен срок.
Но ще остане разминаването между регистрирания в НАП ТД по чл.111 и подаваните в последствие Д1 на лицето като основен ТД, да не говорим за правото на годишно изравняване като основен работодател и ред други.
Затова допълнителният ТД се прекратява и се сключва нов по чл.67 със съответните уведомления.
Както и ДОПК
Чл. 104.
(1) След подаването на декларацията, но преди изтичането на законоустановения срок за подаването и, подателят има право да прави
промени, свързани с декларираните данни и обстоятелства, основата и определените задължения.
(2) Промени в подадена декларация се извършват с нова декларация.
(3) Подадена след изтичането на срока по ал. 1 декларация за промени се смята за неподадена и не поражда правни последици за целите на
данъчното облагане.
Днес не мога да подам ДДС, явно само в почивните дни работи сайта. Вие влизате ли в НАП с ел подпис?
Разработената тема от КиК инфо по проекта на МС е достатъчно обстойна и примерна. За всяка фирма може да  се изчисли какво я очаква евентуално ако се приеме изменението. Медиите коментират въпроса за свръхпечалба, къде правилно, къде неразбираемо, объркват собствениците на фирми. Щом има изказване, че ще преместят бизнеса си в Румъния, че ще създават нови фирми и ред други, добре е да направим тези изчисления и да ги запознаем с конкретните резултати за тях.
Да, само от 14-16 са за сметка на работодателя, но дори и да бъде втория болничен за друго заболяване, пак дните за работодател са само 3- два от първия бл и едни от втория/трябва да е без прекъсване/. Има Указание на НОИ за различни случаи, но конкретно във вашия-правата сте вие.
Коментарът на Olina е за случаи, когато се нагласят изискванията за по-голям срок на  обезщетение за безработица. Обикновено това са случаи от безсрочен, прекратяване, назначаване на срочен и след това по удобен член освобождаване. В този слумчай би било добре да са минали 30 дни на срочен договор.
Относно връчването на заповедта за прекратяване, подкрепям нотариалната покана от нотариус в съответния град на работещия. На обратната разписка няма достатъчно доказателства, че точно това е лицето получило заповедта /може да е и съседа/ :)
 ina009  "Така ли е редно да се намали задължението 454/719
може би е елементарно, но ми се иска го отразя коректно:)"
Най-коректно би било да си направите анализ и тогава да пристъпите към ликвидирането на салда.  Открийте архиви на предходни периоди.


 vlada-vlad, правил съм го и с повече грешни фактури /ЕТ станало ЕООД/. На практика няма ощетяване на фиска с плюс и минус, но правилния начин си го знаете чл. 126 от ЗДДС. И не винаги е съпроведено с проверка, зависи от други обстоятелства.
IVAN_19, забелязал ли сте, че в списъка на НАП за упълномощаване няма "ЕООД" "ООД" "АД" и т.н. Както при образуване на фирма и след вписването и в търговския регистър данните автоматично се прехвърлят и в НАП, то и при преобразуване става същото.
Не, не следва да се преобразува ФР с този данък. Чл.42 е следствие на това, че фирмите за да си "оправят" резултата начисляваха в края на годината разходи за  граждански договори и осигуровки за тях. При вас е можело да не удържате този данък, но при направеното вече, следва да си го внесете и декларирате до 31.01.2022 г.
Може да ползвате приложената декларация.
Компенсацията е по РМС 771/06.11.2021 г. Енергийните дружества получават от държавата чрез заявяване сумите, разпределят ги на потребителите. Енергийните дружества не намалят цената на енергията си, тоест дават ви  данъчен кредит на потребената енергия, те ще продължат да ви фактурират енергията на борсова цена. Затова пренасят тази компенсация чрез намаляне на сумата за плащане.  Тези, които трябва да префактурират енергия трябва да постъпят като енергийните дружества.
До  ivkont
Както енергийното дружество фактурира компенсацията, така и вие следва да направите, за да достигне компенсацията до крайния потребител на енергията.
"Какво му е осигуряването на този човек, извън осигуряването при вас" - Изключително важен въпрос....