Прекратяванията от страна на работодателя са в 328 и следващите членове, но при диагонално четене не ви виждам там. В КТ работникът е почти бог и не мож' го пипна лесно. Не сте навити да правите дисциплинално производство, ясно защо. А какво мислите за заместник по време на отпуска или болничния? Ще струва една заплата, ама ще спести, евентуално, главоболия.
Писмата, сами по себе си, едва ли имат връзка с НОИ. Връзка с НОИ би имало, ако има сключен (трудов?) договор, заплащане, съответно осигуровки и стаж.
...заедно с молба за отпуск по болест...
Каква е тази молба за отпуск по болест? Кой я одобрява или неодобрява?
Още малко остана, ще разберем и за сметките.
Не трябва ли този, който поема обслужването да "вземе решение" за това (дружество В), а не този, който го прехвърля? Солидарността не възниква ли при определени обстоятелства, например неплащане от страна на А? Не знам, питам. Юристите какво казват?
Добре де, то е ясно написано:
Цитат
С това указание се регламентират образците на платежно нареждане за плащане от/към бюджета, на бюджетно платежно искане за иницииране на плащания чрез Системата за електронни бюджетни разплащания (СЕБРА) и на вносна бележка (платежно нареждане за наличен паричен превод) за плащане към бюджета.
НАП е "бюджет", тъй че...
Не ми се вижда това да се отнася за плащанията на осигуровки и данъци към НАП?!
Вие не използвате ли бюджетни платежни към НАП?
ИТ пък откъде на къде ще се занимават с инвентарни номера, норматив нещо споменават ли?!? Не си представям как и къде се слага траен инвентарен номер на дрелка или ъглошлайф.
Иначе, може да си ги водите в дневник за ваш си контрол, ама ако няма човек, който сутрин да ги раздава на работниците и вечер да ги прибира, контролът е безпредметен.
Бях в болничен от 26-ти до 31-ви Август, във фиша има информация за отработени дни, отпуска и т.н. Липсват дните болничен и съответно получих цяла заплата. Следващия месец ще получа фиш с описани дните болничен и съответно коригирана заплата.
Нормално е за август да не са имали информация или време за включване на болничния и са изплатили цялата заплата. Нормално е в следващата заплата да има корекции, но тези корекции трябва да са за месеца на болничния, а не месеца, в който физически се прави корекцията. Разбира се и за "следвщия" ще има разлики, например ще ви платят по-малко.

Може би неплащането от НОИ се дължи на забавяне на подадена коригираща декларация Д1 за болничния, която реално се подава чак около месец след декларацията от другата фирма?!? И НОИ гледат, че има подадени болнични и от двете фирми, а декларация Д1 с болничен има само от едната?!?
Все пак, обяснихте ли на управителя и на надарените дали няма да трябва да платят нещо :)
Хм, няма как болничен с фиксирани дати да се осчетоводи и предаде в НОИ с други дати. Плащането - това се случва, ако плащат заплати преди да изтече месеца, нопак се прави корекция на заплатата за изтеклия месец с болничния. Нещо не е наред с тази фирма, там трябва да питате.
Ами, няма как да знаете със сигурност.
За аванса - може да му се плати по-малка сума, а след края на месеца да се доплати... макар че не съм сигурен как се плаща "аванс" при ГД.
В момента не може да се определи осигурителния доход за текущия месец, защото не е изтекъл. Ако ОД е сравнително постоянен може в СИС да се посочи от миналия месец... стига да няма изненади в оставащите дни на текущия месец (болнични, НО и други отсъствия).
Моята банка ме известява, че от 1 октомври 2023 г. щяло да има нови платежни нареждания и нови сметки на НАП. С някои съкращения:

Цитат
С настоящото Ви предоставяме информация, че считано от 01.10.2023 год. ще настъпят промени в изпълнението на платежни услуги в страната.

1. Максималният размер на сумата за извършване на превод през платежната система БИСЕРА6 се променя от 99 999.99 лв. на 999 999 999.99 лв.
Тази промяна ще Ви позволи да извършвате преводи през платежната система БИСЕРА6 за суми до 999 999 999,99 лв. при по-добри банкови такси в сравнение с тези за извършване на преводи през платежната система РИНГС.

2. Обслужването на банкови сметки на ТП на НАП се премества в БНБ.
Необходимо е да проверите за номерата на новите сметки на ТП на НАП, към които плащате задължения, за да бъдат коректни плащанията Ви.
Банката ще обслужва сметките на ТД на НАП „Големи данъкоплатци и осигурители” до 30.09.2023 год.
След тази дата, постъпили преводи в банката с посочени сметки на ТП на НАП „Големи данъкоплатци и осигурители” ще бъдат връщани по сметките на наредителите с основание – закрита сметка на получателя.

3. Въвеждат се нови образци на платежни документи за извършване на преводи от/по сметки на бюджетни организации - НАП, Митници, Общини, Съдилища и други.

4. Важна информация относно реквизитите в новите образци:
Отпадат реквизити:
    Вид документ
    Номер на документ
    Дата на документ
    Дата за начало на период
    Дата за край на период
    Код за вид плащане - към сметката на наредителя

Запазва се възможността за подаване на реквизит „Код за вид плащане” към получател, но само към сметки на общини с идентификатор „84” в 13-та и 14-та позиция на IBAN сметката на получателя. Това е информация, която общините ще изискват да им бъде подадена с платежния документ за целите на правилното погасяване на сумите на задълженото лице. Ако реквизитът не е попълнен, банката ще извърши превода, тъй като реквизитът е опционален, т.е. не е задължителен. Отговорност относно това дали реквизитът е или не е подаден в платежния документ, както и това дали е верен, носи наредителя на превода.

При преводи към сметки на администратори на публични вземания /IBAN с идентификатор „8” в 13-та позиция от сметката/ се запазва изискването за задължително попълване на верен идентификатор на задълженото лице: Изисква се да бъде вписан един от следните допустими идентификатори: „ЕИК/код по БУЛСТАТ“, „ЕГН на задълженото лице“ или „ЛНЧ на задълженото лице“.

При плащания към други сметки на бюджетни организации /IBAN с идентификатор „3” в 13-та позиция от сметката/, подаването на верен идентификатор на задълженото лице -„ЕИК/код по БУЛСТАТ“, „ЕГН на задълженото лице“ или „ЛНЧ на задълженото лице“, се извършва по преценка на наредителя или по искане на получателя на сумата.

Банката не контролира дали този реквизит е наличен или не, като изпълнява плащането с посочените от наредителя реквизити.

Реквизитът „Задължено лице“ може да не се попълва в платежния документ, когато това лице съвпада с наредителя /платеца. Банката ще изпълни превод и без попълнен такъв реквизит, като отговорността за вярното и точно попълване на реквизитите е отговорност на лицето, което извършва плащането.

5. Отпада възможността за нареждане на многоредово платежно нареждане за плащане от/към сметки на бюджетни организации.

6. Във връзка с посочените по-горе промени, считано от 01.10.2023 год., в банката ще се прилага нова структурата на файлове за извършване на масови плащания, изпълнявани в салон на банката или подавани през системата Интернет банкиране.
Писмо от МФ




Ъъъъ... наем между ЮЛНЦ и ЮЛ срещу фактура - какво и защо приспадате?
Бъркате се с когато наемодател е ФЛ.
Между две ЮЛ плащанията са "пълни", ЮЛНЦ си отчитат приход (който е от стопанска дейност), а ЮЛ си отчита разход по цялата фактура.
Е ако нямате документ за наследници как ще разберете, че са такива и че са точно те? :)
Според мен не пречи, щом служителят е с друго работно място, но все пак вижте дали не пише нещо във вътрешните ви правила. И дали няма някакво взаимедействие с работещите на място.
Да, първо СТМ да дадат мнение за здравословните и безопасни условия на труда... само че не знам кой ще го поиска, все ще е някой от администрацията и не знам дали ще има ефект.
А над регионалния мениджър сигурно има друг, сигурно има началници и в Германия, може да разшумите.