И при мен са попадали БЛ с грешни фирма или адрес, не е имало последствия.
Сигурно не зависи от вас, ама заслужава ли си заради два дни да се вкарвате в бумащината на извънредния труд?
Цитат
Чл. 1. С тази наредба се определят условията и редът за:
1. обучение за придобиване на правоспособност за работа със земеделска и горска техника и машини за земни работи, наричани за кратко по-долу "техниката";

Изглежда важи за багери и подобни. Вижте в ЗРКЗГТ какво включва "машини за земни работи".

Абе, за тези въпроси няма ли технически лица във фирмата?!?
Е след като ТЕЛК-ът е отменен, тоест няма ТЕЛК...?
Не мисля, че различните заплати, пък било то и за едни и същи длъжности, са дискриминация. Могат да се дадат много примери, оправдаващи различни заплати.
Заплатите се договарят между работника и работодателя. Това важи и за училищата... стига да има бюджет. Предполагам, че нямате някакви вътрешни правила, които да ограничават това.
Само дето покрай "всичките тези" страдат и останалите, дето са изрядни.
Офтопик: Чудим се, що НАП искат да знаят наличностите ни всеки месец... :(
Е, все пак пише "отпуск при раждане на дете".
Обърнете внимание, че по-надолу в КТ има текстове за "бащата (осиновителя)", тоест се прави разлика.
В чл. 45а на Наредбата също се говори само за раждане.
Може, разбира се, няма пречка... е, ако няма някакви специфични нормативни или вътрешни правила.
Доскоро НАП застъпваше мнението, че за да са необлагаеми, ваучерите трябва да са раздавани на всички по равно, независимо от отработеното време, отпуски, болнични, часове и т.н. Аргументът беше, че това са социални разходи за работодателя и придобивки за работниците, а не разходи за труд, които да са в зависимост от отработеното. И аз съм съгласен с това.

В последните 2-3 години се появиха едни витиевати становища на НАП, според които може да се дава различно, според ходенето на работа, но които становища, честно, не мога да разбера съвсем ясно. Едно такова.
^^ Не трябва. Работодателят даже може и да не знае, че някой от служителите му се е пенсионирал.
КТ Чл. 121. (1) Когато нуждите на предприятието налагат, работодателят може да командирова работника или служителя за изпълнение на трудовите задължения извън мястото на постоянната му работа, но за не повече от 30 календарни дни без прекъсване.

НКС Чл. 6. (1) Не се считат командировани лицата, които:
2. изпълняват служебни задачи в границите на населените места, където е мястото на работата им, определено при възникване на трудовото правоотношение;

Според мен, ако сте документирали добре, че постоянното работно място на работника е в София, не би трябвало да има проблем с признаването на командировъчните.
Да вметна, че има и запори по ДОПК, освен по ГПК.
Според мен събитието "напускане" е станало на 01.11., съответно предходния месец е октомври.
Никога не съм разбирал логиката на това, че при СИРВ отпуските се ползват в работни дни по календар, а не в работните дни по графика на лицето. Какво като е събота и неделя - нали това са му работните дни на лицето?!? Значи може да работи, но не може да отпуска?!? И ако има хипотетичен договор и график за работа само в събота и неделя, то никога не може да вземе отпуск?
...те длъжни ли са нещо да и осигуряват срещу тази сума...
Това не е ли предмет на договора?
Не разбирам от строителство, но не ми се струва грешно да работите с техен материал и да им продавате техен материал, влагащ се в строителство. Въпреки, че го произвеждат, може да нямат възможност (бетоновози) да го транспортират и полагат в строежа, може бетоновият възел да е на едно място, а строежът на друго... а и в края на краищата имате договор за строителство, имате и избор откъде да купувате материала. Решили сте, че е най-изгодно от тях. Ако цените на материала и услугите са нормални не виждам нещо грешно. Но нека колегите кажат най-добре :)
Не знам за какви цели ви трябва, но обикновено "действително" означава действително, реално, наистина отработено време, време, през което сте ходили на работа... освен, ако в конкретен норматив не е уточнено, че се включват отпуските.
Ако случайно сте учител - не се включват отпуските.