За м.януари, февруари и март 2025 год. върху 933.00 лв. От 01.04.2025 год. ще са върху 1077.00 лв.
1. Разбира се, че първо ще имате болничен за 45 календарни дни преди термина (макар и рядко понякога се случват разминавания). Всичко си е същото както при първото майчинство. Единствената разлика е, че трябва да прекратите отпуската за гледане на дете до 2-годишна възраст в 3 дневен срок с подаване на заявление до работодателя. Също така имате право на 50% от обезщетението за първото дете до навършване на 2 годинки.
2. При породени деца за второто дете получавате през първата година същия размер на обезщетението, каквото сте получавали за първото дете или МРЗ за страната към момента - това, което е по-изгодно. Но трябва непременно непосредствено преди болничния за 45 календарни дни да ползвате отпуск за гледане на дете, а не платен годишен отпуск или друг вид болничен.
3. Естествено, че закрилата ще е до навършване на 3 годинки на второто дете.
Разминава Ви се БТВ и осигурителен доход. В кл.21 - 139.95
Ще му удържите 30 лева данък (освен ако не е пенсионер с ТЕЛК) и платите 370 лева.
работя на ТД и ми предстои да се регистрирам като ЗП
какви осигуровки дължа

Има няколко варианта.
1. Ако сте пенсионер - само здравни
2. Ако по трудов договор сте на максимален осигурителен доход - никакви
3. Ако не попадате в 1 и 2 - всички осигуровки.
Видът на осигуряване си избирате вие.
На мен одиторката ми каза към края на годината продукцията да е по себестойност.
Имате право, ако отговаряте на условието - през последните 18 месеца да имате внесени или дължими осигуровки за фонд Безработица най-малко 12 месеца.
Няма как да имате надвнесен данък, след като имате просрочени плащания към НАП. Публичният изпълнител да ви даде някаква справка с този надвнесен данък какво е погасил.
А за същото лице ли са подадени данните в приложение 9?
Според мен дните трябва да се посочат на т.16.3.

16.3. Дни за отглеждане на дете - в две позиции се попълват дните за отглеждане на дете съгласно чл. 164, 164а, 167, 167а от Кодекса на труда. В тази точка се попълват и дните без право на обезщетение по КСО: в отпуск за бременност и раждане и/или в отпуск по чл. 164б от Кодекса на труда при осиновяване на дете до 5-годишна възраст и при настаняване на дете по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето. Попълва се и за самоосигуряващи се лица и за лицата по чл. 4, ал. 9 от КСО, които ползват аналогични права.
Ще упълномощите някого да вземе болничния и да го представи на работодателя.
Болничният за 45 календарни дни преди раждането се издава еднолично от доктора, който е проследил бременността.
Погледнете чл.45 от Кодекса за социалното осигуряване
След като са осигурени на друго основание на макс не подавате д.1 и д.6. Подавате само д.55 и справка по чл.73.
Интересно ми е какво посочвате в д.1 за тези лица?
И аз така го правя - в увеличение
Колеги имам питане:
Съгласно чл.319 от КТ лице с намалена трудоспособност с 50 и над 50% има право на основен платен годишен отпуск не по-малко от 26 работни дни.
В Наредбата за работното време, почивките и отпуските в чл.26, ал.4 основните специалисти, които осъществяват дейности по предоставяне на социални услуги, служителите, пряко ангажирани с обслужването на потребителите на социалната услуга, и препоръчителните специалисти имат право на удължен платен годишен отпуск в размер 26 работни дни.
В този случай на лице с намалена работоспособност над 50% и което осъществява дейности по предоставяне на социални услуги на колко дни платен отпуск ще има право?