Потвърждавате това, което имате отразено във Вашето счетоводство.
В декларация по чл.50, освен дохода от наем, трябва ли да се посочва в Таблица 1 и 2 осигурителния доход като СОЛ ?
Не следва да се посочва доходът от наем!
Доходът от наем не е осигурителен доход по смисъла на КСО, но се включва в годишното изравняване на дохода за целите на здравно осигуряване и то единствено за лицата, които провеждат здравното си осигуряване по реда на чл.40, ал.5 от ЗЗО.
А работодателят дължи ли обезщетение в размер на една работна заплата в случай, че служителят не успее да намери работа до месец след напускането?
Ако прекрати трудовото правоотношение по своя инициатива, няма да има право на такова обезщетение:

чл. 222. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 108 от 2008 г.) При уволнение поради закриване на предприятието или на част от него, съкращаване в щата, намаляване обема на работа, спиране на работата за повече от 15 работни дни, при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което той работи, когато то се премества в друго насе-лено място или местност, или когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде ос-вободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност, работникът или служителят има право на обезщетение от работодателя. Обезщетението е в размер на брутното му трудово възнаграждение за времето, през което е останал без работа, но за не по-вече от 1 месец. С акт на Министерския съвет, с колективен трудов договор или с трудовия договор може да се предвижда обезщетение за по-дълъг срок. Ако в този срок работникът или служителят е постъпил на работа с по-ниско трудово възнаграждение, той има право на разликата за същия срок.
В териториалната РСЗГ
Това означава, че местното физическо лице от началото на 2015 г. следва да започне да подава всяко тримесечие с Декларацията по чл. 55 от ЗДДФЛ и чл. 201, ал. 1 от ЗКПО сумата на дължимия окончателен данък 8 на сто за всички лихви, с които е заверена сметката му за съответното тримесечие от търговската банка в чужбина (чл. 11, ал. 1, т. 2 и ал. 5 от ЗДДФЛ).   

Разбира се, декларацията ще се подаде само при наличие на ефективно дължим данък. Имаме предвид, че ако лихвата е обложена в чужбина с данък в размер равен на 8 или повече от 8 на сто, то лицето:
 -        при наличие на СИДДО или
 -        при липса на СИДДО на основание на чл. 76, ал. 2 от ЗДДФЛ,
има право на данъчен кредит за дължимата лихва. В този случай то не дължи данък в България.   

Ако обаче лихвата не е обложена в чужбина или удържаният в чужбина данък е под 8 на сто, лицето следва да се дообложи и да подава всяко тримесечие Декларацията по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и чл. 201, ал. 1 от ЗКПО, вкл. и четвъртото, като посочва дължимият данък за донасяне за съответното тримесечие в колона 4. И следва да започне да декларира дължимият данък още първото тримесечие на 2015 г.   

В случая, че дължимият данък не се декларира или не се декларира в срок може да се наложи глоба в размер до 500 лв., като при повторно нарушение по смисъла на т. 36 от § 1 на ДР на ЗДДФЛ глобата се удвоява (чл. 80, ал. 1 и 3 от ЗДДФЛ).

Източник Данъци Tita.bg
http://www.tita.bg/page/398
Лихвите се внасят по сметката, по която се внася и главницата.
Вие сте българска фирма, регистрирана по ЗДДС и оказвате услуга на фирма от ЕС, която въпреки, че не е регистрирана е данъчно задължено лице по Директивата. Мястото на изпълнение на услугата е мястото на икономическа дейност на получателя на услугата. Т.е. Вие прилагате основанието за неначисляване (обратно начисляване). Не може, обаче, да изпълните задължението за попълване на VIES докато английската фирма не се регистрира по някакъв член, аналогичен на нашия 97а, защото за декларацията е необходим VAT номер.
Проверете какво пише в английското законодателство по въпроса.
Малко не ми е ясно СОЛ как се съчетава с безработно лице, но ако приемем, че лицето е прекратило дейност и се осигурява само по чл. 40, ал. 5 от ЗЗО, то:

"Чл. 32. (Доп. - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г., доп. - ДВ, бр. 95 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г.) Годишната данъчна основа на местни физически лица от наем или от друго възмездно предоставяне за ползване на права и имущество се определя, като облагаемият доход по чл. 31, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на чл. 40, ал. 5 от Закона за здравното осигуряване, когато облагаемият доход по чл. 31 се включва при годишното изравняване на осигурителния доход."
Здравейте,
Не уточнявате от кога съпругът Ви е СОЛ, но най-вероятно няма да има право на обезщетение за безработица.
Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица” най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването
СОЛ не правят вноски в този фонд.
Фирмите са с коли за над 100 хиляди лева (не знаех че има толкова скъпи), ние за 200 лв. ДДС за косачките се притесняваме :))
:good:
Да сме предпазливи е принцип в счетоводството, но не чак плашливи.
Здравейте,
Фирмата има право да си купува каквото иска, а да ползва данъчен кредит - за активите, свързани с дейността. Ако фирмата има офис и наоколо има тревна площ, не се предполага личния състав да излезне и да подстригва тревата с канцеларски ножички, нали? :smile1: В такъв случай и в този сезон косачката е напълно уместна. Не съм забелязала от столична община за се грижат за зеленината в между блоковите пространства.
Здравейте, zlatito811,
Продайте без данък на основание чл. 50, ал. 1, т. 2 от ЗДДС.
Според мен, нямате ВОП, защото придобиваният автомобил не е нов:
(2) За вътреобщностно придобиване се смята и придобиването на ново превозно средство, което се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, независимо дали доставчикът е данъчно задължено лице за целите на ДДС в друга държава членка.

А доколкото разбирам от въпроса, не сте дилър на стоки втора употреба, за да приложите и специалния ред на облагане.

В заключение мисля, че нямате задължение да си самоначислявате с протокол ДДС.
Здравейте,
чл. 446 обхваща не само работната заплата, но и каквото и да било друго възнаграждение за труд, а също така и пенсията.
Вижте този коментар:
http://www.trudipravo.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=2005:tp201306art&catid=14:tpbest&Itemid=33
За доходите като общински съветник ще попълни Приложение 1 с код на доход 101 :smile1:
Според мен - прокурист.  В чл. 21 ТЗ има дадено легално определение – ФЛ, натоварено и упълномощено от търговеца да управлява предприятието му срещу възнаграждение.
И аз ползвам едно и също пълномощно години наред :good:
На коя ел. поща сте получили съобщението за входящ номер? Така ще разберете с кой ел.подпис сте подали ГФО-то.
Ако не сте го направили с Вашия подпис, подайте отново с него.
Колеги, това ли приемате за категорична указание що е то ДЗЛ по смисъла на Директивата?: "Данъчната основа по издадена фактура за осъществена доставка на услуга по чл. 21, ал. 2 от ЗДДС с място на изпълнение на територията на друга държава членка, по които получатели са данъчно задължени, регистрирани за целите на ДДС лица, в друга държава членка се отразява в:...."

Директивата е над всякакви указания и дори над националния ЗДДС.
А в нея е казано:

ДЯЛ III
ДАНЪЧНОЗАДЪЛЖЕНИ ЛИЦА
Член 9
1.  „Данъчнозадължено лице“ означава всяко лице, което извършва независима икономическа дейност на някое място, без значение от целите и резултатите от тази дейност.
Всяка дейност на производители, търговци или лица, предоставящи услуги, включително в областта на минното дело и земеделието, и дейностите на свободните професии се счита за „икономическа дейност“. Експлоатацията на материална и нематериална вещ с цел получаване на доход от нея на постоянна основа се счита по-специално за икономическа дейност.
2.  Освен лицата, посочени в параграф 1, всяко лице, което инцидентно доставя ново превозно средство, което се изпраща или превозва до клиента от продавача или клиента, или от името на продавача или клиента до местоназначение извън територията на държава-членка, но на територията на Общността, се счита за данъчнозадължено лице.


ГЛАВА 3
Място на доставка на услуги

Раздел 1
Определения
Член 43
За целите на прилагането на правилата относно мястото на доставка на услуги:
1. данъчнозадължено лице, което извършва и дейности или сделки, които не се считат за облагаеми доставки на стоки или услуги в съответствие с член 2, параграф 1, се разглежда като данъчнозадължено лице по отношение на всички предоставени му услуги;
2. данъчно незадължено юридическо лице, идентифицирано за целите на ДДС, се разглежда като данъчнозадължено лице.

Раздел 2
Общи правила
Член 44
Мястото на доставка на услуги на данъчнозадължено лице, действащо като такова, е мястото, където това лице е установило стопанската си дейност.
Ако обаче тези услуги се предоставят на постоянен обект на данъчнозадълженото лице, който се намира на място различно от мястото, където е установило стопанската си дейност, мястото на доставка на тези услуги е мястото, където се намира този постоянен обект. При отсъствие на такова място на установяване или на постоянен обект мястото на доставка на услугите е мястото на постоянния адрес или обичайното местоживеене на данъчнозадълженото лице, което получава такива услуги.

Предотвратяване на двойно данъчно облагане или необлагане
Член 59а
За да се предотврати двойното данъчно облагане, необлагането или нарушаването на конкуренцията, държавите-членки могат, по отношение на услугите, чието място на доставка е уредено в членове 44, 45, 56, 58 и 59:
а) да разглеждат мястото на доставка на отделна или всички такива услуги, ако е разположено на тяхна територия, като разположено извън Общността, ако фактическото ползване и потребление на услугите се извършва извън Общността;

ДЯЛ ХI
ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ДАНЪЧНОЗАДЪЛЖЕНИТЕ ЛИЦА И НА НЯКОИ ДАНЪЧНО НЕЗАДЪЛЖЕНИ ЛИЦА

ГЛАВА 1
Задължение за плащане

Раздел 1
Лица — платци на ДДС на данъчните органи
...................
Член 196
ДДС се дължи от всяко данъчнозадължено лице или данъчно незадължено юридическо лице, идентифицирано за целите на ДДС, на което се предоставят услуги, посочени в член 44, ако услугите се предоставят от данъчнозадължено лице, неустановено на територията на държавата-членка.

Какво е задължено да направи нерегистрирано по ЗДДС ДЗЛ в Б-я, когато очаква да получи услуга от регистрирана по ЗДДС фирма от ЕС?
Да се регистрира по чл. 97а седем дни преди получаването на услугата:
Задължение за регистрация при доставки на услуги, данъкът за които е изискуем от получателя (Ново загл. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.)
Чл. 97а. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2.
...............
(4) За лицата по ал. 1 и 2 възниква задължение за подаване на заявление за регистрация по този закон не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът за доставката става изискуем (авансово плащане или данъчно събитие), като данъчната основа на получената услуга подлежи на облагане с данък.

Позволих си да цитирам подробно тези законови текстове с надеждата да събудя у Вас желанието сами да мислите, да намирате правилните отговори в законовите текстове, а не да ровите за указания, които не са по презумпция безгрешни, особено пък в преразказан вариант от трети лица.