Опитайте да посочите част от дните в т.16.4

Правя аналогия със забележката към т. 16А от указанието за попълване на Д1 в Наредбата: Когато лицето е осигурено на друго основание или с друг код за вид осигурено лице върху максималния размер на осигурителния доход, дните във временна неработоспособност с възнаграждение от работодателя се попълват в т. 16.4.
Внасям всички видове осигуровки!  - на какво основание - СОЛ или ДУК?
Той ми обясни, че ако спрем временно дейността на фирмата мога да продължа болничните - ако е имал предвид само липсата на приходи и разходи без спиране на осигуряването - така е.
ще дължим осигуровки за съдружника.- и защо? На какво основание?  Нали той няма да упражнява дейност?
Предполагам, че болничните и декларациите по ДДС се подават от счетоводителя
 Аз съм управителят, а другото лице е съдружник.
Вие сте управител без да сте съдружник?
Или сте съдружник и управител, но лошо се изразявате?
В края на краищата как се осигурявате - по ДУК или като СОЛ?
Счетоводител нямате ли?
по втория трябва ли да правя някакви корекции, като например да прекратя и него и пак да го назнача с код 01? - това е единия вариант.
Другият е това да направи другият работодател, при който има ТД
Как си представяте това "спиране на дейност"?
Обикновено спирането на дейност се свързва със спиране на самоосигуряването. Спрете ли самоосигуряването вече няма да сте осигурена за общо заболяване и майчинство и няма да имате право на болнични. Поне не и като самоосигуряващ се съдружник, не говоря за правата Ви по трудов договор /ако имате такъв/
От мен два съвета:
1. Не спирайте самоосигуряването /не декларирайте прекъсване на дейност/. Съдружникът Ви да си декларира - нали няма да работи.
2. Говорете със счетоводителя си и го помолете да Ви обясни как стоят нещата и какво да направите
Чисти се с метла, парцал или други такива

Извън шегата - "чистенето" зависи от това, на какво основание сте захранвали сметката през годините.
Като превеждам по банков път суми от фирмата към себе си ли? - добър вариант, но и това трябва да е съобразено с основанието за захранване.
Дължа ли данъци като го правя така? - зависи от основанието на вноските, с които е захранвана сметката.
Счетоводителят Ви не Ви ли обясни вече нещата, та пак питате?
Бил си е трета категория - осигуровките са внасяни като за трета категория, но на основание т. 66и от ПКТП /работа в строителството/ при пенсиониране осигурителния стаж  до 31.12.1999г. вкл., се счита от втора категория.
Не разбирам защо задавате въпроса си тук, но....
Ако питате за "вид плащане", посочен в т.8 на Д6, то в една Д6 има само един вид плащане. И коригирате само тази Д6, в която има намаление на задълженията.
Ако сте подали Д6 с няколко колони, то всяка колона има статут на самостоятелна Д6 - може да се подава отделно и може да се коригира отделно. При корекция на една от колоните не попълвате останалите. Когато се подава само една колона, тя трябва да е първата.

ПП.  Обясних го почти като AI :)
Можете да платите когато искате, но това плащане ще се обвърже със задължението едва когато има подадена Д55. А до тогазва парите може да са отишли за погасяване на други задължения
Не зная какви са тези три Д6 за месеца, но при корекция т.8, 9 и 18 трябва да съвпадат с тези, на декларацията, която ще коригирате. Едва ли и в трите Д6, които сте подали за месеца, тези клетки съдържат еднакви данни
Защо да не е допустимо?
управител2 ще се осигурява, като СОЛ - може, ако освен че е управител този управител2 е И съдружник
Какво Ви притеснява предписанието за коригиране на Д1? Ако Ви предпишат - ще коригирате. Няма измъкване :)
Искате документ за осиг.доход при предишния работодател. Или декларация от работника.
Правите корекция на заплатата за съответния месец /добавка към ведомостта за заплати или както си го организирате/.  Коригирате Д1 за съответния месец. Коригирате Д6 за осигуровките /вероятно ще трябва и писма до НАП/. Промяната в данъка отразявате в Д6 с код 8, която се отнася за месеца, през който на работника е изплатена разликата.
Е, и в четвъртия - петия месец да Ви назначат, ще "мине". Стига да не почнете да ползвате болнични веднага или месец след това 
По закон един работен ден преди първия болничен е достатъчен, но и от НОИ са наясно кога нещата са нагласени. И гледат да пестят пари
За за ползвате майчинство, трябва да почнете работа. Колкото по-дълъг период, толкова по-добре. При кратки периоди /месец, два/ има голяма вероятност за проверка от НОИ. Има и вероятност да бъде отказано майчинството (договорът да се обяви като фиктивен с цел източване на обезщетения).
Минималното майчинството  е минималната работна заплата. По принцип се изчислява от осигурителния доход 24 месеца назад.
Евентуалния работодател ще има задължения да внася здравни осигуровки 4,8% от минималния осиг.доход за самоосигуряващите се лица (тази година 4,8% от 933, догодина - колкото приемат. Вероятно 4,8% от 1078).
и трите са възможни
Много зависи от това, което ще вършите. За някои дейности е недопустим граждански договор.
Другаде може да не искат да работят с  фирма. Или пък да предпочитат...
Например издадени фактури и плащания по тях; фактури за закупени материали; материали, вложени в дейността; договори за услуги, за наем... всичко, което се сетите.
И дано приходите на фирмата (да не кажа печалбата) за 2023 са над 30000 лв
Аз такива фирми не ги водя с дейност - даже това е обратното на дейност, особено като си подал Г3 в ТР :)
Даже преди, докато още се заверяваха осигурителни книжки, в НОИ отказваха заверка на годината, година фирмата беше подала ГДД с нули. Предполагам, че и сега е същото.
И аз така, ама да си питам :)
Че един прЕятел се кани да ходи на борсата, но се притеснява, че има фирма, макар и с ГЗ и ОКД5 за спиране на дейност...