Не зная колко е правилно, но аз бих направила следното: ще събера всички служебни бележки за начален инструктаж от досиетата. В една книга  за НИ ще опиша  последните десетина (поне тези на настоящите работници) и ще посъбера подписи
А и това по чл.77 се прави преди вписването в ТР. Когато е нужно, разбира се.
Ако прекратите с изтичане на срока - 325/1/3
Ако прекратите ТД преди крайния срок защото работничката не Ви е харесала - чл.71.
Нищо не пречи преди края на срока прекратяването да е по 325/1/1 или по 326 без отработване на предизвестието. Дисциплинарното уволнение също е допустимо.
Та: според случая :) С изпитателния срок само си отваряте още една вратичка.
Много зависи дали счетоводството е отделна дейност или счетоводителят обслужва само дейността на фирмата.  Аз ползвам кода за строителната дейност 4120 за всички работници, включително за счетоводителЯ, техническия сътрудник и снабдителя.
А Вас какво Ви интересува? Това трябва да интересува собственика, а той явно от 4 години не се интересува от ЕООД-то си. В един момент от НАП (може би) ще му напомнят за задълженията.
Ако поддържате контакти с този горд собственик на капитал (независимо дали е 2 или 5000 лева), можете да му цитирате написаното от мен.
Успех!
цялата - фирмата собственика на еното прехвърли на друг като булстатът се е запазило

Вижте чл.77 от ДОПК

ПП  Не разбрах ЩЕ прехвърляте ли или вече СТЕ прехвърлили?
От когато почва дейност.
За първите 3 дни всички осигуровки върху обезщетението от работодателя, но осиг.доход за месеца не трябва да в под МОД. За дните, платени от НОИ - 4,8% от 460 лв пропорционално на дните за сметка на работодателя
Върху болничния няма данък
ГДД за 2016 могат да се коригират до м.09,2017
Трябваше да отида до ТЕЛК
Отговориха ми следното
Ще ми бъде издаден болничен със задна дата считано от 27.06.2017 ,единственото което трябва да направя е да се обадя в Работата си и да кажа,че чакам решение на ТЕЛК
Ами направете така. Щом е сигурно, че ще издадат болничния... Надявам се всичко да стане ясно преди 25.07.2017.

Между другото - често правят точно така. Но не винаги. За това трябва да се има едно наум.
Продължавате старата до изчерпването.

ПП Според мен старите книжки са по-удобни за писане, ама никой не ме пита. :wink1:
Отпуск?
Ако е била на ТД, няма начин да не е.
Може всичките години наведнъж и с една такса. Е, все още може, но до кога ;)
Всеки отчет БИ трябвало да е с отделен протокол.
Колкото до глобите - божа работа. Или ще те глобят или не. Ако не ги подадеш сега, пак може да те глобят.
Няма задължение за публикуване нито на ДУ, нито на прекратяването, но ако вече е вписан, редно би било и да се "отпише". Иначе в ТР ще има невярна информация.
Поне аз така мисля.
Ако периодично отчита авансите /има покупки/ - и 100000 не са проблем.
Ако всеки месец взема по 200 лв и не ги отчита с години - явно е проблем
:)
Моля да ме извините ,но да допълня , а какво да правим след като счетоводителя му не може да намери ДУК ,за да направим прекратяването , не знаем дали  ДУК е с възнаграждение или няма посочено възнаграждение в ДУ ,защото  счетоводителя  е правил осигуряване върху 980лв. и не може да намери ДУК.Моля да ме извините!
Ами напишете си един със задна дата :)

Не знаете ли какво е плащано? Кога е плащано? А осигуряването е поне на МОД
Е, щом ще полага личен труд и този труд ще се заплаща по 700 лв месечно, няма проблем :) Ще си има доказан доход :)