От указанията към таблица 2:
- лицата, които не са осигурени на друго основание и са внасяли здравноосигурителни вноски на основание чл. 40, ал. 5, т. 1 от ЗЗО ....., попълват облагаемия доход, деклариран в Приложение 3, част І, ред 6, Приложение 4, част І, ред 7, Приложение 5, част ІІ, ред 1 и Приложение 6, част І, ред 3;

Както виждам в Приложение 4, част І, на ред 7 трябва да е записан дохода от наем, намален с 10% НПР /не с 10% данък!/

ПП Междувременно и Делфинчето се е допълнила :)
Като безработен сте се осигурявали върху 230 лв месечно /вноска 18,40 лв/.
Ако годишната сума на получения наем е над 12*230=2760 лв, то дължите здравни осигуровки 8% върху разликата над 2760 лв.
Подавате ГДД по чл. 50 и попълвате таблица 2
Можете. 4 месеца по 9 лв на работен ден (около 200 лв месечно)
висок или нисък % да отбележи? - каквото желае
доходът на ЗП 255,00 лв. ли е? - не. Вижте ЗБДОО-2018. По спомени - 350 лв
Процента ДОО, ЗОВ и ДЗПО както при собствениците ли е? - не зная какво разбирате под "собственици", но процентите са същите както при самоосигуряващите се лица.
Във връзка с гортото питане /и като допълнение/:
При положение,че лицето е безработно 5 от 22 р.д. при наем условно 220 лв, каква сума трябва да се попълни в Т2 за м. 03 - 50 или 220 лв?
Ще излезе, не се притеснявайте.
Добре е да формулирате въпроса си правилно.
Не разбрах дали има основание при Вас да е на втори ТД. Това, че се осигурява в собствена фирма не е такова основание. Това, че е на 4 часа, също не е. Единственото основание ТД да е по чл 111, е да има на друго място ТД, сключен преди Вашия.
Изяснете си обстоятелствата. При нужда направете корекции. Не съм съвсем сигурна, но мисля че трябва да прекратите некоректния ТД и подпишете коректен.
Доколкото съм чула, за ръководителите транспорт има ограничение в броя на трудовите договори, за това трябва да сте  наясно с другите занимания на Вашия човек.
В собствената си фирма на трудов договор ли работи или се самоосигурява?

Напомням, че при самоосигуряването няма работно време.
ДУКа не е задължителен. За целта внмавайте при регистрацията адвокатът да не Ви натресе такъв.
Щом сте сте И собственик И управител, И работите във фирмата и други неща, освен управлението, то най-икономичното е самоосигуряване върху минимум 510 (за тази година). Това, че сте осигурен на трудов договор ще има значение, ако там Ви осигуряват от 2091 лв нагоре.
За приятелката Ви: не винаги гражданския договор е възможен и/или законен. За ГД не трябва да има работно място, работно време и трудова дисциплина. В противен случай се смята за прикрит трудов договор (глоба от 1500 до 1500 лв). Щом като мислите да работите заедно, по-добре си регистрирайъе ООД с двама съдружници и двамата се сампосигурявайте. Не е задължително да сте с еднакви дялове или и двамата да сте управители.
Най-правилното е прекратяване на договора за заместване и сключване на нов по чл.67/1
Не, няма.
[/quote
Тогава може и да не е задължително да попълвате таблиците. Не пише ли нещо в указанията?
На Ваше място все пак бих ги попълнила. Особено ако е осигурен за ОЗМ. Само за месеца/месеците, когато е бил СОЛ, естествено.
Щом доходите му са само от ТД - не е длъжен да подава ГДД по чл. 50.
Облагаемия доход е според месеца на полагане на труда. Т.е. - всеки месец по 460.
Сумата на осиг.доход е различна от сумата на облагаемия доход.
По същия начин се получава и с доходите по ТД, където обикновено искам и справка за осиг.доход по месеци.
Тогава хич не го мислете - разход и толкоз.
На практика този компютър не може да работи без операционна система,за това се двоумя....
Но може да работи и с друга, нали?
Е, ако компютъра издържи повече от операционната система. Моят е около десетина годишен и това е третата му ОС. Ама аз съм си скръндза :)
Всичко зависи каква е сумата :) Ако са малко - алал да са им. Ама ако са повечко .... абе ще си открия сметка :)
 Както ти е изгодно :)
Аз съм за разход
в дясно пише само отговор с цитат !
Защото е минало времето за редактиране.
Иначе до "отговор с цитат" има стрелка с падащо меню и там е "редактиране"
В питането си пише, че 29.03 е първия неработен ден.
Лошо съм прочела :)
Извнете.
Все пак трите години от отпускането на предходното обезщетение вероятно са минали. Не ми се врва да е стояла само един ден на борсата.  Пък като прибавим и няколко дни на нов договор - все към "пълна борса" отива :)