Абе не е редно, но май ще мине :)
Редното е с уведомяване на НАП по чл. 126 от ЗДДС

Говорим за "разходна" фактура, нали?
Ясно, благодаря за отговора. Добре е да се напомня защото някой може да преведе таксата по инерция.
:good: уместна забележка.
Вчера видях подадени Г2 с прикачен документ за внесена такса.
ГДД по чл. 50
Част ІV, т. 8
Внесен авансов данък от данъчно задълженото лице по чл. 43, ал. 6 и чл. 44, ал. 3 от ЗДДФЛ (точният размер на направените за годината авансови вноски се установява чрез преглед на данъчно-осигурителната сметка на декларатора или чрез поискване на информация от НАП)

Мисля, че текста е ясен - реално внесения данък
По мои сметки, щом има период от време от 410-ия ден до новото майчинство /или болничните преди него/ сумата няма да е същата
Тъй като нямам опит с такива застъпени майчинства, не мога да съм категорична
Единият е придобит 2010г. и е продаден 2021г. - минали са 3 /5/ г. от придобиването
Вторият е придобит 2020 и е продаден 2021г. - не е необлагаем по чл.13, освен ако е придобит по наследство или завет

Ако това са единствените продажби на недвижими имоти - втория доход /ако не попада в т.26 на чл.13/ е облагаем.
В 80 нали се пише сума за възстановяване? Аз ще имам за внасяне.
Грубо - януари 2022 - 1000 лв за възстановяване
              февруари 2022 - 1500 за внасяне.
Единственият начин, по който в 71 ми остават 500 лв. за внасяне са ако напиша 100 в кл. 70...
кл.50   - 1500
кл.70 - 1000
кл.71 - 500
Приспадате 1000, внасяте 500
Ако се отразява, не трябва ли да е в приложение 2?
А дали се отразява, зависи от чл.13
Чак пък грешка :)
Добре е да вмъкнете някаква аналитичност на 609, защото с тази сума най-вероятно ще се наложи да правите корекции за данъчни цели.
Но тъй като е в края на годината, сигурно ще го запомните и без аналитичност :)

Благодаря за отговора!
Възнаграждението по ДУ е разход за фирмата и не се дължат осигуровки тъй като е осигурен на МОД по ТД.Това е целта(разхо за фирмата).
Ако под МОД разбирате "максимален осигурителен доход 3000 или 3400 лв", да, така е. При всеки доход под максимума дължи осигуровки по ДУ.Същото се отнася и за осигуряването като СОЛ. При СОЛ може да си плаща "личен труд", което също е разход за фирмата. Ама като сте рекли ДУ, та ДУ....
Може, ако по ТД е осигурен на максимума.

ПП Защо му  е на този лакар да управлява по ДУ, след като явно и лекува и за лекарската си дейност трябва да се самоосигурява.  Няма ли да му е по- икономично и да лекува и да управляма, пък и да си почиства кабинета като СОЛ?
Почти двойното увеличение на МОД за ЗП според мен е насочено към намаляване на лицата, имащи достъп до европейски (колкото и да са "европейски") помощи и субсидии. Мотивът, че ЗП получават минимална пенсия или минимално майчинство, които са по-високи от осигурителния им доход, със сигурност отговаря на реалните факти, но не и на идеята за стимулиране на земеделското производство. Премахването на осигурителната "привилегия" е поредния пирон в ковчега на българското земеделие. Дано да не е последния (заключителния)
Размер на обезщетението за отглеждане на малко дете от една до двегодишна възраст – 710 лв. (увеличение)
Ей това нещо  е най-доброто сред всичките промени. Онези 380 лв отдавна трябваше да се обвържат с МРЗ. Имаше изявления, че тези 710 лв са равностойни на 900 и отгоре брутна заплата и така се стимулирало майките да не работят. Моге и така да е, но така се стимулира и майката  да се грижи за детето си в най-важния период. Още повече,  е това е право само на осигрени майки,  а тези с високата раждаемост обикновено не са осигурини.
Нещо друго ми направи впечатление: МОД по длъжности и дейности е над МРЗ само в квалификационна група 1. За всички останали е 710 лв. Над 710 са само малък брой дейности сред които се набива на очи високия МОД за групи 2-7 при хотелиерство и ресторантьорство.
Като изпишете стажа, от долу пишете "Забележка: За периода... стажа се зачита за втора категория съгласно..."
И какво Ви озадачава? Може би по-правилно би било да се напише "издават документ, съдържащ реквизитите по чл. 6, ал. 3 от Закона за счетоводството" /Чл.9, ал.2 от ЗДДФЛ/. Този документ може да се нарече  "фактура", "протокол", "разписка", "хонорар-сметка" или просто "документ на основание чл.9, ал.2 от ЗДДФЛ ", важно е да съдържа изискуемите реквизити като на фактура.
И това не е от вчера. И не се отнася само за вещи лица, а за всички СОЛ, които получават доход от "друга стопанска дейност".
thejaguar, като гледам колко си навътре в нещата се чудя дащо не си извадиш един електронен подпис и да не се занимаваш с разни счетоводители. Пък и по-евтино ще ти излезе - само 36 лв за 12 месеца (3 лв на месец - какво му плащаш)

Какво пропускам като информация ?

периода 01.01.2017 - 30.12.2021 г. е 60 месеца :) Ако тези 58000 са придобити за един значително по-кратък отрязък от време, и аз не бих била съвсем категорична в отговора
Значи дължи осигуровки по текущата  декларация 1, за минал период не дължи нищо!
Това никой тук не може да каже. Предполагам, че сте стигнали до този извод след като сте се запознали с всички основания за (само)осигуряване на Вашия клиент.
Годишното преизчисление не е свързано само с данъчните облекчения  и е ... задължително.
Моля  ;)
Когато е служител към 31.12. се предполага, че е направено годишно изравняване на доходите и данъка.
Чекването на т.7 отваря полетата за год.изравняване