Няма начин да си ги възстановите. Всичко е на солидарен принцип.
Аз също правя такива вноски, въпреки че въобще нямам право на обезщетение за безработица, тъй като подлежа на осигуряване и на друго основание.
Освен това внасям и осигуровка за общо заболяване и майчинство, но за щастие през последните 20 години не съм ползвала болничен.
Дали е справедливо? Според мен не съвсем, но такъв е закона.
Значи вземате си болничен и за ООД-то.
Ако заради болничния дохода ви по ТД падне под 2600 - внасяте осигуровки и кто СОл.
понеже там не внасям никакви осигуровки
Това, че реално не внасяте, не значи, че няма основание за вноски.
Тъй като информацията е недостатъчна, ще дам вариантен отговор: Ако сте управител по ДУ или като СОЛ с ОЗМ /вижте как е подадена ОКД/ - вземате втори болничен. Ако сте СОЛ без ОЗМ - не вземате болничен.
Първият линк дава само информацията, че е взето решение, с което се дава указание на всички АЛД, но не виждам как да се добера до самото указание :(
Скрит текст :


Права си.
Просто на някой или не му се занимава, или не му се носи оговорност.
непосредствено до клетката има стрелкичка с падащо меню. Избирате си подходящия код
 Сега в месец април трябва да подам справка по чл 73 за изплатените му доходи - нали така?

Не, не е така. Справката по чл 73 се подава до 15.03. на следващата година.
Лицето си подава ГДД.
След като знаете за болничния, защо не изчакате? Защо не Ви пратят копие по имейл или просто да Ви продиктуват данните?
Не можете да пуснете работник в неплатен без да е изявил писмено желание за това. Но пък ако е дошъл за да подаде молба, защо не е донесъл болничния?
Д6 с нулеви данни не се подава. После, когато му дойде времето - Д6 с код 8.
Вие само този един работник ли имате?
трябва, естествено.
Според договора. При "проста лихва" - 10000, при "сложна" или "капитализирана лихва" - 10350.
КАК СИ ЗАВЕЖДАТ ФАКТУРИ ОТ РЕГИСТРИРАН ДОСТАВЧИК ПО ДДС КЪМ ФИРМА НЕРЕГИСТРИРА НА
При доставчика както всички други издадени фактури. При получателя - по крайна стойност (където и да се завеждат)

И не викайте.
Защо да не може?
Освен, ако в самите дружества има някакви вътрешни ограничения.
Здравейте,
трябва да назнача работник от 01.04.2018 г ,но първи април е неделя -работника ще
започне работа на втори април.Въпроса ми е -На коя дата трябва да подам уведомлението по чл.62?
В тридневен срок от сключването (подписването) на договора и преди постъпването на лицето на работа.
Досещате ли се за начин тя да се регистрира в бюрото по труда и да получава обезщетение за безработица за една година /или за по-кратък период/, докато дойде време да се пенсионира?

Благодаря предварително
Досещам се за единствения възможен вариант: Да започне работа по трудов договор /май няма значение от работното време - проверете в КСО/ и да работи поне 12 месеца или около 10 месеца и около половина и месец и половина неплатен отпуск /30 р.д./. После - прекратяване на ТД по подходящ начин.
Напомням, че вече се изискват 12 месеца с осигуровки за безработица от последните 18 месеца
 за времето до изтичане на тези 2 седмици, лицето би следвало да се води самоотлъчка?
Ако не представи болничен или друг документ (сватба, смърт, бащинство...), или не подаде молба за отпуск (и получи разрешение за ползването му!), да, водите го самоотлъчка.
1. Добър и правилен вариант.
2. Има вариант с нотариална покана. Не съм го правила и не съм наясно, но съм чувала, че не може да откаже.
3. Или слагате една по-късна дата считано от, или .... Не съм много наясно, но си мисля, че в случая заповедта има само информативен характер. Т.е. решавате, че го уволнявате, съставяте заповед и подавате уведомление, пък той подписва когато я получи. Все пак не съм убедена, че  е вярно
4. Ако няма болничен и не идва на работа - самоотлъчка. Това значи без всякакви осигуровки и в Д1 посочвате, че спира осигуряването. Нямате право да го водите в неплатен, ако САМ не е подал молба за това. После, ако представи болничен след подадена Д1, правите корекция на Д1 и подавате Д6 за довнасянето.
5. Докато е в срок на изпитване и този срок е уговорен в полза на работодателя или на двете страни (или не е посочено в чия полза е), работодателят има право да прекрати ТД по чл.71, ал.1 без предизвестие, без мотивация или обяснения. При това работникът няма защита по чл.333 и ТД може да бъде прекратен и по време на болничен и/или отпуск. В случая работникът няма много права.

На Ваше място (дано да не съм :)) бих написала едно писмо на работника, в което да поискам писмени обяснения за отсъствията, като основание за дисциплинарно уволнение. Ще обясня с твърд, но внимателен тон, че на основание чл..... ,при повече от три отсъствия се предприемат действия по дисциплинарно уволнение и дължи писмени обяснения. Че до получаване на обоснователни и документално доказани обстоятелства за отсъствията ще го водите в самоотлъчка със всичките последствия от това ( без осигуровки, вкл. и здравни, без стаж...). Посочвате, че при три месеца без ЗОВ загубва здравноосигурителните си права, а ако през последните три години има и други пропуски, то трите месеца се смятат общо за три години. Пояснявате и че по времето на отсъствие (болничен, отпуск, самоотлъчка ) срокът на изпитване спира да тече и оставате в правото си да прекратите ТД в следващите 2,3... месеца от явяването му на работа. Обяснявате и че все още няма право на защита по чл.333, както и че съгласно ... ( не помня къде беше записано), че при наличие на болничен е длъжен да Ви го представи в двудневен срок 8ако не бъркам).
И така: обяснявате му всичките негови задължения и липса на права и го приканвате да се яви на среща.
Желая Ви успех!
Това, че сте новак, не значи, че трябва да позволите да Ви се качват на главата.
2% от световния годишен оборот?

То и 2% от фирмения оборот са си сериозни пари, ама от световния.... 50 фирми нарушителки и ето още един световен оборот :)

Много се извинявам за неадекватнитеси включвания, но съм възмутена първо от приемнето ва закони от днес за вчера, второ - от допълнителната бюрокрация, трето - от насамаряването ни с допълнителни разходи

Благодаря на Hrili за темата и разясненията. Благодаря и на P.G.H.R. за откритите противоречия, върху които тепърва трябва да мислим.
Добре де, хем ни задължават да събираме и съхраняваме разни данни, хем трябва непрекъснато да ги ползваме и обработваме, хем трябва да наемем друг /евентуално/ работник, който да се грижи за опазването им... И всеки ден ще трябва да се молим на това ДЛЗД да пи предостави достъп я до някое ЕГН, я до някой ТД, я до някоя ведомост за заплати, платежно, болничен.... И докато си нанасяме данни в счет.програма или си кореспондираме с НОИ, НАП и т.н., това ДЛЗД ще ни стои над главата и ще наблюдава да не изнесем някоя данна навън :( За което ще трябва И да му плащаме...

ПП Отказвам да чета всякакви регламенти и да ходя на разни семинари, дето обясняват какво ще се случи, преди да е ясно, докато не се приеме български закон по въпроса. А после ще реша дали въобще да събирам и съхранявам лични данни.