Текстът на ограничението е " подлежи на осигуряване на друго основание по КСО". Като съдружник в дружество подлежите на осигуряване ако упражнявате трудова дейност (управление, контрол, работите на някаква машина, посрещате и изпращате клиенти, продавате зад щанда, чистите офиса и т.н., и т.н.). Щом  упражнявате дейност във дружеството и не извършвате само управленска дейност по силата на Договор за управление,  подавате декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице (т.нар. ОКД5) и де осигурявате като СОЛ. Когато спрете да упражнявате дейност в дружеството,  подавате ОКД5 за спиране на самоосигуряването.
Та: ако не упражнявате дейност във дружеството- нито управленска, нито друга, нямате сключен договор за управление, нямате подадена ОКД5 за начало на дейност (и самоосигуряване) или имате такава за спиране на самоосигуряването (поне един ден преди последния работен ден по трудовия договор), то от НОИ нямат основание да откажат обезщетение за безработица по тази причина. Обаче имат право да разпоредят да се направи проверка и процедурата по отпускане на обезщетението да се проточи до края на проверката . И зависи дали проверката няма да установи "нагласена" ситуация
От майката - това.
От работададеля: прил.11 - веднъж за промяна на обстоятелствата (връщане на работа и спиране обезщетениението  за гледане на дете до две години) и втори път за ползване на половината обезщетение (ако се не лъжа - по чл.54)
Ограничения:
- ако в трудовия Ви договор има клауза, че нямате право да упражнявате самостоятелна стопанска дейност или конкурентна дейност
- за дейността се изисква определена квалификация, която нямате

Данъците на СОЛ са според начина на упражняване на дейност /и регистрация/ и зависят най-вече от размера на приходите.
"Отварянето" на лична практика може да е като фирма, като ЕТ, като свободна професия, като при всеки от случаите можа де сте самоосигуряващо се лице, само че ще има разлика в осигуряването и данъчното облагане.
Защо да се разминава с ведомостта? Нали осигуровките за месеца трябва да са начислени върху
933/20*3= 139,95лв.
Изчислете минималния осигурителен доход на лицето за 3 дни
(МОД/20)*3=...
Ако сумата е повече от 132.34, впишете нея в т.21. Ако е по-ниска - някъде има грешка
Да.Така и аз направих включих за 4 трим.дължимия за внасяне доход,но не внесен ....
дължимия за внасяне доход, ???
Може би искахте да кажете "дължимия за внасяне данък, но не внесен"?
За четвъртото тримесечие НЕ се дължи авансов данък върху дохода от наем именно защото на годишна база наемодателят има възможност да ползва ред облекчения. Включително за подаване на ГДД и внасяне на данъка преди 31.03

Може би вършите нещо логично, но не го обяснявате правилно. Все пак има някаква територия, към която би трябвало да се придържаме.
Пенсионирането на работник само по себе си не освобождава нито работника нито работодателя от осигурителни вноски
А за 4то тримесечие, това което той дължи да внася трябва ли да го включа?
В ГДД включвате дохода, платен през 2024. Приспадате данъчното облекчение, което не е приспаднато по ТД. Определяте дължимия данък от всички доходи. Вадите вече внесения данък на всички основания и определяте окончателно какво има да довнася или да му се връща.
Данъкът е на годишна база. За четвъртото тримесечие не е бил длъжен да прави авансови вноски. Това обаче не означава, че дохода от наем, получен през четвъртото тримесечие е необлагаем :)
Д1 - с код К само за конкретния служител и верните суми.
Д6 - с код К с верните суми. Щом имате само намаления или суми без промяна
Д6 с код 8 не подавате щом няма промяна. /а дали наистина няма промяна - Вие си знаете/
Ползва облекчението в пълен размер.
От 7920 приспада данъчното облекчение, което е ползвал по ТД. Няма такова деление на работни/неработни дни, пълен/непълен месец - гледате колко точно данък е трябвало да внесе по ТД и колко точно е приспаднато. Данните може да вземете от фишовете за заплата,, от справката по чл.45, ако такава е издадена, или чакате още няколко дни да пуснат ГДД с попълнини данни.
За наема - включвате всичко, коено ву е било платено през 2024, независимо през кое тримесечие и дали е удържан данък от наемателя или не.
Ако има още от облекчението за приспадане, приспадате от облагаемия доход от наема.
След като уточняване, че сте продали автомобила преди да изтече 1 година от придобиването, значи сте разбрали, че това не е необлагаем доход
Трябва да подадете годишна данъчна декларация и да платите данък
Цитат
.В декл. 6 декларирам само осигуровки, а данъка, независимо дали е по ГД с или без осигуровки с декл. чл. 55?
Да, така е
Ей, пак ме хвана в издънка :)
Така е, като всеки гледа на закона от собствената си камбанария.
Надявам се питащата да чете повече законите и по-малко съветите ЕЖК
ЗМДТ
Чл. 61з. (1) Физическо лице, включително едноличен търговец, което извършва дейности, посочени в приложение № 4 (патентни дейности), а за дейността по т. 2 от приложение № 4 - и юридическо лице, се облага с годишен патентен данък за доходите от тези дейности .....

Според мен ООД не е нито физическо лице, нито ЕТ
1. Не се подава, ако това е единствен доход
2. Подава се, ако искате да ползвате облекчението. Ползнането на облекчението е право, не задължение.
3. Виж отговор 2. Имате право на цялото облекчение- 7920 лв
какви стъпки трябва да направят на работа за не ми върнат някой болничен от НОИ?
Просто носите болничния на работодателя във вида, в който е издаден.
За свързани лица брои ли се лице, с което живеете заедно, но нямате брак 😀

От къде да знам. Вижте дефиницията за свързани лица в ЗДДС или в ДОПК
Вижте и какво е един и същ търговски обект, един и същ обект, и т.н