1. Да. И не само до 135 дни, а до края на болничните
2. С кого ще дели пророрционално? Само 4,8 от 1077. За нейна сметка
3. Не съм 100% сигурна. Май е както се осигурява. Погледнете приложението
4. Естествено, че не де подава, нали ще изпадне от осигуряване.
5. Не се подава. Стои си в осигуряване.
Погледнете и НООСЛБГРЧМЛ. В чл.1, ал 2 пише че осигуряването не де прекъсва докато получава обезщетение
За периода до 410ия ден се дължи по 4,8 от 1077 (или колкото е през годината). Ако продължи да си гледа детето до 2 г - пак толко ЗО.

ПП надявам се, че е осигурена за ОЗМ :)
Според мен от 26.06 до 25.07. вкл. е един месец. Вторият е от 26.07 до 25.08. вкл. и ТД се прекратява считано от 26.08. Последен работен ден 25.08.
СОЛ не Ви ли устройва?
Управител и съдружник или управител без да е съдружник?
https://portal.registryagency.bg/help/index.html

А. Търговски регистър и регистър на ЮЛНЦ
подаване на заявления за първоначална регистрация, промяна на обстоятелства и пререгистрация, при спазване на препоръките за попълване на заявление. Преди да подадете заявлението, задължително трябва да го подпишете с КЕП;

И защо ще я назначавате прези 510-ия ден? След прекратяване на ТД в старата фирма, обещетението ще се плаща от НОИ до 410ия ден (чл.52 от КСО)  После я назначавайте
Старата фирма декларира промяна на обстоятелствата  - прекратяване на ТД
Когато си СОЛ а се осигуряваш на максимума  на трудов договор ,подаваш ли декл.1?
Зависи от осигурителните рискове, за които е избрал да се осигурява като СОЛ. За повече - погледнете наредбата.

ПП Между другото: вгорните коментари всичко е обяснено.  Но кой да чете  :hmmm:
Ако към този момент трябваше да попълните ТК, какъв период и какъв ТС щяхте да посочите в "правоъгълния печат"?
А за маймуните сте права
Да не прекъсва осигуряването и да подаде съответното приложение в НОИ. Не помня намера - 10 или 11
Ще имате право на обезщетение, но само минималното, тъй като от м.10.2023 не са минали 3 години.
От друга страна - от.м.03.2024 са минали повече от 12 месеца съгл.КСО няма да може да се възползвате от остатъка на предходното обезщетение
и на мен ми е странно осигуряване на максимума, пък заплата 4 пъти по-ниска. Но така искат и аз трябва да се съобразявам с тях
Ако се осигуряваха на минимума и получават възнаграждение за личния труд под 1077, не е проблем. Защото под минимума няма как да се осигуряват.
Да се осигуряват на максимума и да получават възнаграждение за личен труд 1000 лв само по себе си не е проблем. Не е забранено. Обаче(!) има едно т.нар. годишно изравняване на осиг.доход и ако в края на годината се окаже, че са внасяли осигуровки върху доход, по-висок от реалния и тези осигуровки че подлежат на възстановяване или приспадане, Осиг.доход за пенсия, майчинството и т.н. ще бъде признат до размера на реалния осиг.доход, но не по-малко от минимума. Ако има някакви обезщетения, изчислени на база авансовия осиг.доход, те ще бъдат преизчислени и ще трябва да се връщат пари. Вижте КСО, чл.54м (ако не бъркам буквата)
За собственици и съдружници в (Е)ООД реалния осиг.доход е само възнаграждението за личния труд (е, ако са СОЛ само на едно основание).
Не е зле да обясните всичко това на клиентите си, за да могат да вземат информирано решение
И защо се осигурява на максимума, като няма съизмеримо възнаграждение за личния труд? За да има в края на годината надвесени осигуровки?
Иначе: щом плаща осигуровките си през личната сметка, то данъкът върху възнаграждението за личния труд ще е 10% от брутния размер на това възражение.
Абе карайте го в натура - една подмладяваща процедура на лице и тяло на месец :)
Не знаят ли :( не разбират ли :(
Посочете им какви са глобите за незаконосъобразните им действия. И им обяснете, че няма да ги плащате Вие.
Ако нямате клауза в договора, че не носите отговорност за действията, бездействията или грешките, направени от собственици, управители и бивши счетоводители преди датата на сключване на договора, добавете си.

ПП. Погледнете и в история на съдружниците и на управителите
В това,  което сте прикачили, се вижда,  че лицето упражнява дейност като съдружник в ООД от 02.2019 до м.11.2021. За това време не внася осигуровки по КСО (вероятно само ЗЗО).
Ако не е била съдружник през този период, не ми се вярва ОКД5 за възстановяването на дейност да е приета. Проверете все пак до кога е била съдружник? Дали след 2011 не се е "върнала в играта"?
Ако не е била съдружник, а само управител в периода 2019-2021, то:
- няма основание за самоосигуряване.  Още по- малко като съдружник
- не може да е управител без ДУ или ТД. Управлението като СОЛ е "привилегия" само на съдружниците или ЕСК.
- щом не може да е СОЛ, а се изисква ДУ или ТД, не може да избира "само здравно", а се осигурява за всичко - пенсия, ОЗм, за безработица, за ТЗПБ и естествено ЗО.
Вижте историята. Другото е чешене на езици
Помощната справка е .... помощна. Правите си я за Вас. Евентуално да се обосновете при проверка. Не е нужно да я подавате никъде.
Ако бъркам, моля поправете ме
1. Защо  иксирате точно 5 дни в месеца? В чл.114 отдавна вече е само "определени дни" без изискване "до 5".
2. Ако си правите сметка за дневна заплата, по-добре не издребнявайте чак толкова. Определете лев- два по-високо възнаграждение - например 285 лв ако наистина ще работи 5 дни в месеца.
3. Да, в ТД по чл.114 задължително се посочват дните и работното време. Или СИРВ. Но тогава графикът е задължителен и то предварително
4. Вариантът с неплатения отпуск много ми харесва. Дори при ТД по чл.67. Стои си в неплатен, когато потрябва - спира отпуска. Е, малко повечко писане - молби(заявления) от работника, заповеди..., но всичко може да се спретне и постфактум. Пък и няма ЗО за неплатения...
За 2024 вече е само с предписание на НАП/НОИ. Искате предписание и правите корекции. На място, на хартиен или електронен носител + придружителното писмо.
Една такава корекция ще доведе до корекция на ГДД и увеличение на Д6-13