Аз бих му определила дивидент-от една страна се намалява счетоводното салдо на сметка 122,от друга страна се доказва доход само с 5% данък,без да се внасят осигуровки.

За предпочитане е, но ако има печалба от минали години, ако има свободни пари, ако няма желание за си увеличава дохода за пенсия или за майчинство,  ако вземе такова решение, ако... ;)
Всякък може. Стига да наречете този бонус с истинското му име - допълнително възнаграждение за личен труд или дивидент и за има съответното решение за това.
Ако е в периода, зачетен за трудов и осигурителен стаж - може. Нали все още няма прекъсване на осигуряването.
Ако избре да е СОЛ - прекратява ДУ, подава декларация ОКД5. Мисля че подава и Д1 като СОЛ, осигурен другаде на максимума, но не съм го правила и ме съм съвсем наясно.
Колкото до безвъзмездния ДУ  -достатъчно е анекс към този договор, с който възнаграждението да се промени на 0,00лв. Аз лично не харесвам този тип ДУ - винаги има основание да те обвинят в заобикаляне на пазарните правила и данъчните задължения. Кой проверяващ с лека ръка би се съгласил да лиши  хазната от 1000 лв месечен приход?.
Ами ДУ без възнаграждение или да прекрати ДУ и да се регне като СОЛ.
Въпрос на конкретно желание. Може човекът да държи да получава заплата по ДУ, знам ли...

ПП Същото може да се приложи и при фирма В, където също е съдружник.
Е, като провадач имате предимство - нотариалния акт ще остане в купувача :)
Пък и с по-високата фактурна стойност ще внесете повече пари в бюджета. Направо идеално :)
Но винаги е възможно при някоя насрещна проверка да случите на педантичен проверяващ, който може да реши, че с подписа си върху неверни данни в НА сте ощетили местния бюджет с по-нисък местен данък...
Аз не бих се навила на такива игрички, но всеки сам си знае положението.
Остава да кажете, че плащането е на трета стойност, някъде между фактурата и нотариалния акт...
Едно е сигурно - с КАТ няма да имате никакни проблеми, защото те не се интересуват от цената на придобиване. В МДТ сигурно също няма да има проблем, защото данъкът се определя от техническите показатели на автомобила, а не от цената на придобиване. Проблем може да възникне относно размера на местния данък, който се дължи при сделката.
Проблем може би ще възникне при проверка от НАП. Не мога да гадая.
Най-сериозен проблем ще има счетоводителят, който трябва да документира цялата тази каша.
Зависи. Най-вероятно е законно, но не знаем никакви подробности
 Ето, че научих нещо ново. Благодаря за инфото.
:bow:
Само за промяна на работното време или за промяна на заплатата не се подава уведомление.
Промяната ще се отрази само в Д1.
Щом сте в срок на изпитване и ако този срок е уговорен в полза на работодателя, то по всяко време на този срок могат да прекратят договора. Това, че сте бременна , в отпуск или в болничен не Ви осигурява никаква закрила в случая.
Не мога да Ви дам съвет кога да уведомите работодателя, но до м.02.2015 има още 5 месеца и със сигурност ще разберат.
Единственото, което ми направи впечатление е този 12-месечен срок на изпитване. За "нормалните" фирми този срок не може да е повече от 6 месеца, но в държавните структури може и дае  нормално...
Ако не става въпрос за болничния 45 дни преди раждане, а за "нормален" болничен по време на бременността, то трябва да се платят първите 3 дни от работодател. Предаването на болничния в НОИ не е обвързано с плащането на заплатите и с подаването на Д1.
1. Дали трябва или не трябва молба - зависи от договора. Ако трябва - на основание члена от самия договор.
2. Пак според договора
3. И за възможността за неползване , и за прехвърлянето, и за евентуално обезщетение при прекратяване на договора - пак според самия договор. За провизирането не бих се наела да отговарям. Наистина ДУ няма общо с КТ, но фирмата ще има задължение за предоставяне на отпуск...
Извинете за нахалния въпрос, но Вие счетоводител на възложителя  ли сте? Или ТРЗ? Ако отговорът е "да"  -срамно е да питате за такива неща. :(
Ако отговорът е "не" - имате две алтернативи: да наемете счетоводител или ТРЗ  или да започнете с четенето /на първо време - КСО, ЗЗО, ЗДДФЛ/. Само с въпроси по форумите не става.

По така представените данни мога да дам само принципни отговори на Вашите въпроси:
- щом има данък, трябва декларация по чл.55
- щом има осигуровки, трябва да се подават декларации 1 и 6
- сроковете за внасяне на данъка и подаване на всички декларации, свързани с ГД, са според датата на плащане по договора, а не според датата на сключване.
Viki2007 /която не се включва в дискусията/, подавайте днес и ще сте в срок, щом ще започне от утре! Толкова ли е трудно?

В срок, в срок, ама може и да не е в срок ;)
Не случайно колегите споменаха нещо за датата на подписване на ТД, но Вики си мълчи....
Ако ТД е подписан на 26.09.2014 или преди това, то срокът вече е изтърван
Нямате право да издавате нова ТК на работник, който вече е имал такава.
Вижте КТ ,чл.350, ал.2
Не виждам нужда от такова уведомление. Отговаряте само ако Ви питат :)
Осиг.книжка е на осигуряваното лице /работника/, значи пишете неговото име и неговите данни. Името и данните на СОЛа вписвате там, където пише "осигурител"

ПП Скоро не съм попълвала осиг.книжка и не си спомням къде точно се пише името на СОЛа-осигурител
Вижте закона, но мисля, че до пет записа могат да се подават и на място. За нулеви декларации съм сигурна, че може на място.

Виждам, че сте се включила и в другата тема за чл. 446 от ГПК и сте прочела, че според почти всички тълкувания ограничението за МРЗ се отнася само до дохода от пенсия. Нещо, с което аз лично не съм много съгласна, но не съв достатъчно компетентна, за да се защитя.
Та  - правите удръжка от тези 25 лв в размер на 1/5 или 1/4 в зависимост от това, дали има деца.
Освен ако запора не е за издръжка - там може би ще трябва да удържите цялата сума.