Е, не молба, защото за нищо не се моли. Заявление за прекратяване на ТД по чл.71
Другото е така
Бих се консултирала с НОИ. От една страна лицето е в болнични и не би трябвало да упражнява дейност. От друга, ако фирмата е действаща няма как ЕСК да не е упражняващ дейност.
Ако има възможност да започне СОЛ без ОЗМ (все пак са 3 месеца до края на годината) не би трябвало  да повлияе на болничния. Не мога да кажа точно какво ще стане, ако ТД се прекрати сега
Облекчението за ТЕЛК е месечно . Шестстотин и нещо лева. То се приспада от месечния облагаем доход. Всеки месец.
В края на годината, ако работникът е още при Вас, правите годишно изравняване, като сравнявате годишния облагаем доход с 7920, отчитате какво вече е приспаднато през месеците и ако е нужно - възстановявате данък. Или лицето си го възстановява с ГДД

Всичко си е написано в ЗДДФЛ
...при промяна на възнаграждението е необходимо да подадете декларация образец 1, като актуализирате новия размер на осигурителния доход.
... трябва да уведомите НАП за промяната чрез декларация образец 5.
Бихте ли посочили къде да регламентитани точно тези правила, за да не сме в неведение. И какво общо има Д5?
"Пуснете" лицето като СОЛ когато почне да упражнява дейност като СОЛ. Особено ако ще е СОЛ с ОЗМ. Сега си е болен и не работи. ТД прекратете (ако Вие то прекратявате) след болничния.
Не правете глупости и не си навличайте проблеми.
Цитат
.ще ми попълни декларации за получен доход само тези, които и излизат от справката в НАП,
Не е нужна отделна декорация. Достатъч е в СИС сам да си попълни осиг.доход върху който се дължат осигуровки по тази сметка. Какво точно ще напише, дали е вярно или не, си е негова работа и негова отговорност. Колкото напише - толкова. После като дойде и поиска корекция, просто го пратете на м...а си. Не смятам, че един човек, който е достатъчно грамотен за да редактира книги, да не може да пресметне месечните си доходи
Не разбирам от авторски права и от произведения на изкуството, но ми се струва, че "редакцията на книга" не попада в " авторски и лицензионни възнаграждения, включително за доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството от техните автори"
Тоест, данъкът е след частта на осигуровките, които са за сметка на фирмата или частта за сметка на ФЛ, платени през сметка на фирмата?
Договорът е между собственика и неговата фирма...
И какви ще са тези осигуровки в случая, които ще са за сметка на фирмата?

Два съвета:
1. Намерете си счетоводител!
2. Ако се опитвате да се справяте сам/а или сте счетоводител (?!?) - прочетете законите. Всичко си пише в тях.
Не разбрах кой всъщност е изпълнителя по този договор - ЕООД като ЮЛ или собственика като ФЛ?
Ако е първото - какво общо има прихода на фирмата с данъка върху доходите на собственика?
Ако е второто - защо намесвате възнаграждението за личен труд с личните доходи на ФЛ извън дейността му във фирмата?
По конкретните въпроси, ако въобще имат отношение към описаната от Вас обстановка:
1. Данък се начислява върху действителния размер на платеното възнаграждение (независимо дали е 100, 200, ... 1000000 лв), намалено само с тези осигурителни вноски на СОЛа, които са внесени през сметка на фирмата.
2. Възможно е когато договорът е сключен като ГД с изпълнител физическото лице и възложител другата фирма. Тогава данъкът се внася от самото ФЛ по реда на чл.43 и 55 от ЗДДФЛ . Ако ГД е между собственика и неговата си фирма, няма НПР.

И не използвайте "МОД" в смисъл на "минимален осигурителен доход за СОЛ". Това съкращение обикновено се свързва с трудови договори и е различен за различните професии и дейности. Може да пишете просто "осигурява се на минимума"
Много дълго питане :( Признавам, че не прочетох всичко, но отчитането на продажбите през куриерските фирми като физическо лице без регистрация по Търговския закон в 90% от случаите е по-неизгодно околкото когато същото се върши като ЕООД.
При продажби като физическо лице също дължите осигуровки, а данъкът е 15%

Покупка и препродажба на стоки НЕ попада в свободните професии.
Творческата дейност може да се осъществява като  свободна професия.
Възможна е комбинация между ЕООД и свободна професия. Е, трябва да се внимава със свързаните лица, но пък може да се окаже практично решение
И трите са възможни.
Възможно е и СОЛ с всички осигуровки във варианти с или без ОЗМ, с или без възнаграждение за личния труд. Пенсията дава възможност за "само здравно" при СОЛ, но не и задължение или ограничение.
Възможно е ДУ + СОЛ във всичките комбинации между осигурителни рискове и възнаграждение за личния труд.
Зависи какви са бъдещите му планове, какви са финановите възможности, каква дейност върши във фирмата и т.н.
Надписът "подай уведомление за грешка при сканиране" е стандартен за всички заявления, подадени на място в ТР и сканирани от служителя там. Това само трябва да Ви подсети да прегледате какво е сканирано. Случва се една страница да е сканирана два пъти, друга да е пропусната, както и да са разменени документи.
И какво от ГД ще включвате в Д6 с код 4? Нали няма осигуровки. "Нулева" Д6 не се подава
За сега не е проблем. Не е правилно, но не е проблем. Проблем ще е, асо при напускане не я оформят.
Друг проблем - ако сте работили на друго място на същата или сходна длъжност, имате право на добавка за трудов стаж и професионален опит. Този стаж се доказва с трудовата книжка и ако не са я видели, няма да Ви плащат "клас"
Занесете си книжката по собствена инициатива
1. Не зная колко е правилно, но и аз бих го направила така
Ако сте счетоводител и на ЕТ-то и много държите на такъв начин на плащане - направете го. После няма да се налага друг да се оправя с този превод с основание-изплащане на дивиденти на ЕТ
 дивидентите.които ще се изплащат по банка,вместо да се изтеглят в брой от сметката на ЕООД,...
Това не го разбрах. ЕООД получава дивидент от някоя дъщерна фирма по банковата си сметка и после не иска да тегли парите в брой? Или?
Обезщетението за неползван отпуск, както и платения отпуск се изчисляват на база брутното възнаграждение (вкл.добавките с постоянен характер) от месеца преди предходния, през който са отработени поне 10 дни.
При изчисляване на платения отпуск се добавя и корекционен коефициент от съотношението между работните дни на базовия и на текущия месец.
Тъй като при платения отпуск има и осигуровки, логично е нетната стойност на платения отпуск да е по-малка от тази на обезщетението. Брутните стойности трябва да са съизмерими
сигурно трябва да си намалите сумата за ДОД сега когато подавате през м.09 за преиод 08.2024
:good:
Нали сега откриват грешката и коригират заплатата/заплатите. Разликата се доплаща или удържа с заплатата за м.09 /или 08/. Когато сте го направили - тогава
Мисля, че счетоводителят Ви ще се справи с проблема