за четвъртото тримесечие на годината не се удържа и не се внася авансово данък и следователно не се подава декларация;
Това не важи за дивидентите
няма какво да правите Справка в НОИ е вярна.
Може да поискате да оправят трудовата книжка
При 4-часов работен ден трудовият стаж НЕ Е равен на  осигурителния
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:

1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:

а) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;

б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;
В ОКД се посочва "прекратява ОТ  дата"
Щом е посочено "от 31.12", значи осигуряването е до 30.12. вкл.
За ГДД е ясно - ще подава.
Повече ме интересува за ТР. Собственикът сега работи по ТД другаде и ще го съкращават. Предстои му борса. ОКД за спиране на дейност е подал още 2023, сега гледам и за фирмата да има нещо, че е без дейност (Г3)
Мисля, че не участват. Май някъде го пишеше, но нямам време да го търся.

По повод въпроса: една госпожа тръгна да се пенсионира и можеше да се възползва от допълнителни 2-3 месеца по този член. При консултация в НОИ и бяха казали, че ако за съответния период ползва увеличението, то като доход за изчисляване на пенсията щял да се ползва дохода като СОЛ, а не по ТД ( който в случая е по-висок). Тя не беше питала "защо" и какво е основанието. Нямам представа какво е станало накрая.
Промените все още предстоят. За сега:
- По трудов договор /макар и втори/ няма начин да не се внасят осигуровки за ОЗМ.
- "Преназначаването" на ГД може да се санкционира с 1500-15000 лв :)
- Дали може да сключите ГД за извършването на нещо, зависи от конкретното нещо - не трябва да има работно време, работно място, извършеното трябва да е определимо, да има конкретен резултат и срок
През годината фирма има следните разходи и операции:
- за банкови такси
- за съставяне на ГФО и подаване на нулеви СД по ДДС
- отписване на стари вземания /по-стари от 5 г. и с малка стойност/
- бракуване на ДМА с нулева балансова стойност.
- покупка на мастило за принтер.
Общата стойност на разходите е 450 лв.
В НСИ ще подам декларация за приходи/разходи под 500 лв, в НАП - ГДД със загуба.
Въпросът ми е: дали имам право да подам декларация за липса на дейност в ТР или това мастило за принтера е "покупка на стоки и услуги с цел получаване на доходи и печалби"?

ПП Направлението "кръгла папка" ми е известно
Най-вероятно ще е необходимо.
От ТЕЛК ще Ви кажат какви документи да подготвите
Синът приема наследството, вписва се като собственик и управител в ТР (съветвам Ви за целта да потърсите помощта на адвокат) и дружеството продължава да функционира.
За работниците нищо не се променя
Може да Ви "назначи" за няколко дни и после да излезете болничен. Няма законово пречки. Но инспекторите от НОИ не падат трева и веднага ще надушат нагласената работа. И ще направят проверка. Ако всичко е изпипано добре, няма да има проблеми.
Дали може да Ви " назначи" счетоводител от друг град : първо- не назначават счетоводителите а работодателите (шефовете); второ - ако Ви назначат в друг град ще е по-трудно да се докаже, че наистина сте ходили на работа преди болничния. Не казвам, че е невъзможно, но ...
Кога се издава болничен - когато лекарят прецени. Кой го издава - това лекарите си го знаят.

"безработна съм, но със платени всички осигуровки" - не зная какво имате предвид под "всички осигуровки". Безработните плащат (или им плащат) само здравни осигуровки и в никакъв случай осигуровки за Общо Заболяване и Майчинство (ОЗМ).
Обяснете какво искате да направите
Очевидно е :)
Да вкара жената в осигуряване преди майчинството.

Цитат
 Не е ли възможно ли е да я осигуря като ДУК за няколко месеца?
Възможно е. Ако не  попаднете на "принципен" инспектор, вероятно ще изплатят болничните.
Подгответе се добре за проверката от НОИ, която вероятно Ви предстои
Т.е. да е еднократно и да няма данък по ЗДДФЛ.
Това няма как да стане. Ако плащането е само в м.12., то можете да приспаднете осигуровките само за м.12 /ако са внесени чрез фирмата/ Чл. 42, ал.2 от ЗДДФЛ.
За лицата по §1, т.26 и не се прави годишно изравняване на данъка - чл. 49, ал.8
Вярно е, че ако сега внесете данък върху плащането, намалено с осигуровките за 1 месец, после с ГДД този данък ще бъде възстановен

Съвет: По-добре коригирайте Д1. Ако месечния доход е равен на осигуровките /250-290 лв според случая/, няма да се дължи данък
От работодател - 2 дни, но само до изтичането на договора. Щом се е разболял 1 ден преди прекратяването на ТД, значи само 1 ден. Останалото е работа на НОИ. Вероятно ще платят останалото. Вижте чл.42, ал.3 от КСО.
В прил.9 посочвате датата на прекратяване на ТД.

Дано да имате добро основание за прекратяване на ТД точно на тази дата. Не казвам, че няма такива основания.
Търсих в КСО и НООСОЛБГЛЧМЛ, но никъде не открих текст, че когато се подава ОКД5 със задна дата не може да бъде с ОЗМ. А доколкото знам, такова правило има и се прилага.
Моля, ако някои си спомня къде го пише, да сподели.

Освен това търся информация за възможността за промяна на вида осигуряване /от "само за пенсия" към "пенсия и ОЗМ" и обратно/, когато дейността се възобнови след 31.01.
Имам спомен, че когато прекъсването е било по-дълго от година, при възобновяване на осигуряването може да се направи промяната, но не открих къде е дефинирано.
Повече ме интересува случаят при прекъсната дейност и осигуряване с ОЗМ през м.12.2024 и възобновена евентуално през м. 03.2025 дали може да избере осигуряване без ОЗМ?  Или ще се наложи да пуснем ден-два в осигуряване през м.01.2025?
Ами това "сходна професия" е маааалко разтегливо. Зависи какво е записано във вътрешните правила за организация на РЗ във Вашето училище
Много вероятно е стажът в областта на журнаристиката да не се зачита като професионален стаж за длъжността "Учител по БЕл"