Уважаеми Мартин Колев, jeeesssyyy Е счетоводител. И в това е проблема - както за нея/него , така и за клиента й/му
Върпосът е дали може да се наеме човек, без да се сменя управителят (напр. с някакво решение на собствениците или нещо подобно?)
Как според Вас се "наема човек" или се "наема служител почасово"? Аз се сещам само за трудов договор. А за трудовия договор трябва да е подписан от лицето, което представлява работодателя. Доколкото зная, фирмата работодател се представлява от нейния управител. Така че за да има "назначаване", трябва и действащ управител. Щом настоящия управител е зает с бебето си, трябва да се назначи друг или някой друг съдружник да поеме управлението. Разбира се след съответните вписвания в ТР и нужното осигуряване
Не разбирам кое точно ви притеснява?
Предполагам, че Пъпешчето нищо не я притеснява. Мен също. Ако и Вас не Ви притеснява, че сте счетоводител и искате да работите, като служител на ГД, значи няма проблем.
1. Коригирате Д1 само за това лице. С код Корекция и всички верни данни. При подаване маркирате, че не де подава Д6.
Не е фатално и да ненаправите корекция, но е по-правилно
2. Щом е освободен считано от 02.01.2024, в ТК пишете "до 02.01.2024"
331 не е взаимно съгласие. Това е прекратяване по инициатива на работодател и се изготвя съответната документация.
Права си, но не може да стане без съгласието на работника.
Ако това прекратяване на договора цели обезщетение за безработица - не е добре. Ще взема само минимума
"Фирмата е поела ангажимента да заплати данъците и дължимите осигуровки по тази сума"
След като това нещо е незаконно, как смятате, че фирмата възложител ще подаде данни за данъка и осигуровките на този СОЛ?
СОЛът и сега може да повеи дали са му внесени осигуровки по този ГД. Проверката е с ПИК - Справка за осигурителния доход
При 4 счетоводителя ходих и ги питам, мога ли да си начисля заплата за личен труд? И отговора на всички беше, недей , че материята е хлъзгава и най-добре ДУК. На въпрос, ДУК не е ли само за управленска дейност, отговор : "плати си, пък работи каквото си искаш"!? С ДУК, мога ли, при положение че съм сам във фирмата да работя друго?
Сериозно ли тези две неща Ви ги е казал счетоводител? Само един или и четиримата? Нещо не ми се вярва да има толкова "страхливи" колеги, които да се плащат от възнаграждение за личния труд, пък и достатъчно "смели", за да допуснат работа извън управлението само с ДУК  :hmmm:
Колкото до личните осигуровки на СОЛа, както вече Ви казах, те се приспадат от облагаемия доход преди облагане с данък. Няма значение дали ежемесечно или в края на годината с ГДД
Предварително не може, понеже от НАП чакат работодателите да пуснат данни за служителите им до края на февруари. После ще има 4-5 дни, в които НАП ще интегрират данните в системата си и след това ще може да се пуска автоматично заредената декларация през сайта на НАП.
Някъде 7-8 март вероятно.
И какво общо имат данните за служителите с ГДД по чл.92? 😏
Ако като СОЛ е осигурена за ОЗМ - дължи ЗОВ 4,8% от 933 лв
Ако не е осигурена за ОЗМ и не е спряла дейност дължи 8% ЗОВ + 14,8% ДОО +5% ДЗПО върху 933 лв (минимум)
Личният труд на самоосигуряващи се лице изплатен през 2023г., включва ли се в справката по чл.73 ал.6 ?
А Вие прочетохте ли чл.73 ал.6? Справсата погледнахте ли?
Променяте стойността на ДОО в Д6 на 999,92 и подавате всичко отново. Редовни данни
Без Д1 за СОЛ, която явно е приета.
А ако не беше с ТЕЛК, за чия сметка щяха да са здравно осигурителните вноски?
Здравейте, да питам и аз нещо във връзка с хонорари на адвокат. Изплатен е хонорар през 2023 г. отнасящ се за изпълнително дело 2021г. С кой код да го декларирам в справката по чл. 73 ал.1? Лицето е самоосигуряващо се. Колко процента нормативно признати разходи би следвало да има според вас?
Вие сте платец, получателя е СОЛ - какви НПР Ви вълнуват?
Същите, като при бичен труд на СОЛ без ТЕЛК
По въпрос 1: в Наредба Н-13 си пише кога СОЛ, осигурен другаде на максимума, подава или не подава Д1.
По въпрос 2: Д6 с нули не се подава. Поне не и редовна Д6. А дали ще подава ГДД - погледнете в ЗДДФЛ кога се подава и кога може да не се подава ГДД
ТЕЛКа няма връзка с осигуряването. От значение е дали е пенсионер или не. Пенсионер по болест също е пенсионер. /Това Ви е казано поне три пъти до сега/
Погледнете какво са написали от НАП в частта "Осигуряване":
https://nra.bg/wps/portal/nra/taxes/godishen-danak-varhu-dohdite/kratkosrochno.otdavane.pod.naem.online.platform
Текстът е от 2021, но не мисля, че има промени. Освен в мимималния размер на осиг.доход
След това когато тия пари се включат в годишното приключване включват ли се като приход? Да
Не, при годишното приключване не се включват като приход. Просто си стоят на разчет. В случая - вземане от собственика
Плащаш ли данък печалба вурху тях пари, независимо че си ги дал на държавата? Да
Не, не плащаш данък печалба върху тези пари.
Е как не плащаш данък 10%?
Когато си ги плащаш от личната сметка, ти си си платил някъде данък!
Това наистина е така. Само че то се отнася и за вариант 1, и за вариант 2, ... и за храната, която купувате, и за дрехите, и за сметката за телефон и т.н. Защо тогава не казвате, че плащате 10% данък за хляба, млякото и т.н.?
3.Вариант.
Без полачане на лично н труд. От сметка на фирмата 292.03 лв. и след приключване още 10% данък.Тъй като осигуровките не се признават за разход и евентуално още 5% данък разпределение.
Е, ако собственика не полага личен труд, то няма основание за осигуряване :)
Очевидно искате да кажете "без възнаграждение за личния труд".
Тези 292,03 лв, които излизат от сметката на дружеството после трябва да се възстановят от собственика. Тук не говорим за приход или разход, а само за паричен поток. Десетте процента данък, за които споменавате, са евентуално 10% корпоративен данък върху онези 933 лв, които не плащате като възнаграждение и при равни други условия ще доведат до по-висока печалба. Евентуално. Ако сте на печалба. Същото се отнася и за 5% данък дивидент. Ако реши да си разпределя такъв.
Цитат
 Въпроса е след като осигуровките не се признават за разход на фирмата, кой плаща 10% данък в първите два варинта върху осигуровките. Щом цялата сума се признава за разход на фирмата и се подваждат осигуровките от облагаемата сума, тези осигоровки са си признати?
Никой не плаща данък върху осигуровките. Самоосигуряващото се лице има право да намали облагаемия си доход като СОЛ с направените от него осигурителни вноски. В посочения от Вас Вариант 1 това приспадане се прави ежемесечно при плащане на възнаграждението, а във Вариант 2 - лицето приспада осигуровките от годишната сума на възнаграждението в ГДД и ще има да му връщат данък
Ако участникът, който Ви е платил, е бил ФЛ и не е поискал фактура, не сте били длъжни да издадете.
Иначе: прихода си го отчитате най-стандартно като приход от услуги.