Мисълта ми е могат ли предсрочно да ме освебодят, като разберат?
Може и да могат - ако сте в срок на изпитване, ако титулярът се върне (лесен вариант)
Може да могат, но трудно - с предизвестие по чл.328, но с предварително разрешение на Инспекцията на труда. Като се има предвид, че предизвестието е 3 месеца, но не по-късно от връщането на титуляра, че се дължи обезщетение и т.н., не мисля, че работодателят ще го направи.
Може и да Ви накарат да напуснете по "взаимно съгласие " като умишлено Ви създадат непоносими условия на труд.
Всичко е възможно . Не Ви го пожелавам, но добре е да знаете, че нямате 100% защита от уволнение.

На останалото имате отговори тук:
https://kik-info.com/forum/index.php?topic=29186.msg170459;topicseen#new

Най-добрият вариант е работодателят да се съгласи да Ви преназначи на постоянен ТД.

Да но по ГД се плащат осигураовки само върху получените суми, а не по таблица както искат за ДУ. това е за което говоря. Облагаеми са само получените доходи, което е по закон

Да, така е. В КСО има разлика между осигуряването по ДУ и по ГД. ЗДДФЛ също регламентира различен начин на облагане на доходити по ДУ и ГД.

Впрочем такова понятие "ГД" няма. Това, което обичайно се влага в понятието ГД е "полагане на труд и получаване на доход по извънтрудови правоотношения".
тогава собствменика може да сключи договор за управление за 1лв.
Може. Само че този договор може да е само ДУ, тъй като сам със себе си не може да сключи ТД. А при ДУ няма работно време и осигуряването е върху минимум МОД за управители (колоната за квалификационна група 1 от таблицата към ЗБДОО за съответната година). Обикновено това е повече от минимума за самоосигуряващи се лица.

 в повечето страни има 5г гратисен период за нови фирми. те не са задължени да плащат данъци и осигуровки, докато си стъпят на краката.

Хубава практика. За съжаление законодателството в България не предлага подобна опция.
Ако преди връщането на титуляра вече сте излезли в 45-дневния болничен преди раждане или сте родила, ще имате отпуснато обезщетение от НОИ в размер на 90% от среднодневния осигурителен доход от последните 24 (или18 - не помня) месеца. Трудовият Ви договор ще бъде прекратен, но Вие щи продължите да получавате обезщетението да 410-ия ден. За този период ще трябва сама да ди внасяте здравните осигуровки като безработна.
За обезщетение за гледане на дете до 2 годишна възраст ще трябва да започнете работа (осигуряване) поне за един ден.
12
Защо? Трудовия стаж не е над календарния период.
Да не бъркате с осигурителния?
Макар, че и осигурителния едва ли е 12 години. Може да е повече от 10 само ако се отчете  пелиода, през който действаше члена "Шулева" според който при ТД  + СОЛ 4 години се зачитат за 5.
Нищо не се случва. Стои си. Не работи. Майката си подава Д1 и приложенията към НОИ. В края на годината /след края :)/ подава Д6, ГФО или декларация в ТР, ако трябва -  ГДД,и така :)
Защо ще теглите, внасяте.... ? Направо преведете от сметката на съпругата в сметката на фирмата с пояснение, че са от съпруга по чл 134.

Има вариант да се разберете с доставчика относно плащането. Обикновено искат някакво споразумение,  че ще плаща А, от името на Б

ПП  Купуват машина за 30000, а едни банкови такси от 5-10 лв месечно са им нанагорно ... :(
От собствен опит да ви кажа.
Да чакате тук конкретен отговор, е като да чакате от умрял - писмо.

Не зная какъв по-конкретен отговор от това: Не, не може. (delphine , Днес в 08:09 )
Друг въпрос е дали Ви харесва или не.

Тук ще ви насочат да четете до умопомрачение, статии, кодекси и учебници по счетоводство, ...
Точно това е пътя, ако искате да си свършите нещото сам. Не може да правиш каквото и да е без да прочетеш тук-там някои правила.

 и евентуално да се насочите към тяхна платена консултация или да си наемете някой счетоводител
В края на краищата за това сме учили и от това си изкарваме хляба :)
Защо мислите, че ще "си губим времето" да четем вместо Вас, нещото, което можете да си направите сам

Благодаря за отговора!
Имате ли представа към кой чл. от КСО спадам в този случай, за да им го покажа черно на бяло  :smile1:
КСО, чл.46, ал. 3
От фирмата, в която работя на граждански договор ми казаха, че ако получавам над минималната работна заплата,
Не е вярно. Няма разлика дали сумата е под или над МРЗ. Каквото в единия, такова и в другия случай  - няма осигуровки за ОЗМ и няма да спрат майчинството.
пише, че може, предвид, че е тази година...
Щом пише, значи е така :)

Дано това не е оня СОЛ, дето ще излиза по майчинство:)
а възможно ли е да го назнача като управител, без да се вписва в ТР? да се осигурява като управител, но да изпълнява и дейността по продаването?
Не. Ако ще е управител (управител на фирмата, а не управител на магазина) трябва да е вписан като такъв в ТР.
Възможно е управител по ДУ + ТД като продавач. Като се осигурява и за двете. Макар че е спорно дали може едно и също лице да подпише ТД от страна на работодателя и от страна на работника.

Ако искате хем да управлява, хем да продава, пък и да е СОЛ, направете го съдружник с някакъв дял. Това е най-евтиното.
Някой имал ли е подобен случай, - аз лично - не.
от НАП ревизия ли ще направят или само проверка - както решат. По-често е само проверка по документи
Какви документи изискват от НАП? - при подаване на заявлението ще Ви дадат списък. Не е нещо по-различно от описаното в ЗДДС
Има ли нещо по-специфично от другите дейности на предприятията? - не
Годишната данъчна декларация как я подавате? - според това, по какъв начин се облагат доходите на този ЗП
Лицето е регистрирано от 2016 г., но няма учреден собствен капитал - за ЗП-ФЛ ли питате или за ЗП-ЮЛ/фирма/?
Според мен , след като по първия ТД работното време е 0 часа, то по втория може да е 8
Управителят може да е СОЛ само ако е съдружник или собственик.
Ако е управител по ДУ (или по ТД), за дейността си като продавач трябва да има друг договор (трудов!)
Погледнете чл.27 , ал. 1 - 4 от ЗДДФЛ. Обърнете внимание и на последствията (Ал. 5 и следващите).

А защо са Ви необходими разходи след като сте на патент? Пък и пенсионер с ТЕЛК...
В ЗДДС няма ли отговори на тези въпроси?
издаваме фактура с ДДС - 0% и подаваме ДДС на продажбите и ВИЕС, а фирмата в Полша си начислява ДДС-то. Правилно ли разсъждавам ? - не
издам х фактури на месец, след това какво да ги правя?

Отчитате си приходите, намалявате ги с НПР и дължимите осигуровки като СОЛ и върху остатъка дължите данък, като за целта подавате декларация по чл. 55. Това е на тримесечие.
Всеки месец - Д1.

Най-добре е да потърсите помощ от счетоводител.