Има си правила както за определяне на осигурителния стаж, така и за попълване на Д1.
Ако попълните 31 дни в осигуряване, много скоро ще се наложи да правите корекция /ако декларацията въобще бъде приета/. А осигурителния стаж пак ще си е един месец.
И имайте предвид, че ако нямате годишен доход 12*3000 лв,, а по-малко, то и пенсията, болничните и т.н. ще се изчислят върху реалния доход, деклариран в ГДД
Никак не е алогично.
По-нелогично е някой да е работил 10 години на 2000 лв и изведнъж да се съгласи да мине на 305 лв. И то точно когато очаква някакво обезщетение.

А ако в подобна ситуация трябваше да плащате за неспазено предизвестие, колко бихте платили?
Обезщетението е на база брутното възнаграждение от последния месец. Пише го в КТ. Ако не бъркам - чл.228. В момента не мога да проверя.
Ако отработи цял месец на ниската заплата и тогава напусне - обезщетението ще е върху нея.
В ТК се вписват данните САМО за основния ТД.
Щом основния е на 8 часа, то и осигурителния стаж е РАВЕН на трудовия. Осигурителният стаж не може да е повече от 8 часа дневно.
За допълнителния ТД се издава УП
Защото нали съм задължен и трябва по някакъв начин да декларирам допълнителните доходи или не е така? Как по друг начин да го направя?
Зависи какви доходи искате да декларирате
Зависи на какво основание сте СОЛ
Може би трабва да подавате Д1 с код 90? Или Д55? Или само ГДД?

Най-добре си намерете счетоводител.
Може да Ви освободи по чл.325, ал. 1, т.4 само ако трудовия договор е за определена работа (основание чл.68, ал.1, т.2). Основанието на договора е регистрирано в НАП при сключването му и не моге да се промени със задна дата.
Не зная колко време сте работили преди майчинството, но ако действително отработеното време (без болничните, отпуските и майчинството) е под 6 месеца, то може да се ползва чл.71, ал.1. Това май е единственият "добър" и безболезен вариант.
Само за пенсия се осигурявам.

Тогава защо подавате Д1?
След последните изменения на закона от края на миналата година не съм убедена, че "ще мине" с много протоколи.
Потърсете във Форума. Темата е обсъждана, макар че няма еднозначен отговор
Може да отидете на борсата. Проблемът е, че за да Ви уволнят по "добрите" членове, освен трябва да има някакво реално основание, трябва да има и разрешение от Инспекцията по труда. Могат да се "ползват" и други "подходящи" членове, но те изискват известни договорки с шефа и поне няколко реално отработени дни. При такива прекратявания на ТД много често НОИ прави проверка на работодателя.
Е, еко напуснете по Ваше желание или по взаимно съгласие,  всичко ще е най-чисто, но обезщетението ще е само 4 месеца по около 200 лв месечно.
Обезщетението при "пълна борса" е 60% от средния осигурителен доход 24 месеца назад. За месеците от първата година майчинство, включени в тези 24месеца,   се взема дохода, ОТ който е изчислено майчинството. За месеците от втората година - минималната работна заплата за периода. За месеците в платен отпуск- дохода, върху който са дължими осигуровките за безработица.
А ако декемврийските заплати са изплатени през декември?Няма ли да се получи разминаване в НАП?

Разминаване с какво?

Тъй като темата е за справката по чл.73, ал.1:
- в нея се декларират доходите платени ПРЕЗ 2019г, (изключение при дивидентите)
- декларират се доходи по извънтрудови правоотношения, т.е. - нямат нищо общо със заплатите.

Предполагам, че въпросът Ви е за справката по чл.73, ал.6. В нея се декларират доходите, платени ПРЕЗ 2019 г, независимо дали са заплати за 12.2018, 12.2019, 10.2005 или за 08.1995 г.
И за двете лица съм възложител по граждански договор. Майката е в майчинство при друг работодател. При мен е на граждански договор.
След като и двете лица са осигурени на друго основание, в НАП подавате:
- Д1
- Д6 с осигуровките
- Д55, но само ако е удържан данък
- справка по чл. 73, ал. 1
На лицата издавате СИС, и ако искат - сл.бележка
В двата случая начислявате и удържате осигуровки. Ако плащането е през 4-то тримесечие, удържате данък само при писмено изразено желание на получателя на дохода.
За съжаление няма такъв.
Евентуално чл.331, но и тогава трябва съгласие на работника.
Всичко друго е въпрос на фантазия, уговорки и конкретно стечение на обстоятелствата.

Опитайте да му предложите по-добра длъжност със срок на изпитване
Разработчикът беше писал, че за момента няма възможност за печат.

За справката по чл. 73, ал.1 ли става въпрос, или за тази по ал.6?
 :wink1:
В чл. 328, ал.1 не виждам основание "започнал неефективно да изпълнява служебните си задължения".
Виждам това:
5. при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата;

и евентуално това:
12. при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор.
И двете, обаче, трябва да са добре доказани.

неизпълнение на възложената работа, неспазване на техническите и технологичните правила не е основание за прекратяване на ТД, а само за налагане на дисциплинарно наказание. При определени условия това наказание  може да бъде и дисциплинарно уволнение. е, тогава борсата ще е минимална.

А чл. 326 има значение само за определяне срока на предизвестието и наистина нито е добре, нито е правилно към основанието "чл. 328, ал.1, т...." да добавяте "във връзка с чл.326"
Първо: минималното обезщетение от няколко години насам не е 7,20, а 9,00 лв на ден
Второ: Защо намесвате чл. 326? На това основание се прекратява ТД, когато има подадено предизвестие от работника /т.е. - по негово желание/. Във Вашия случай ТД се прекратява на основание  чл. 328, ал.1 т.5.
Трето: Какво "виновно поведение" виждате ?

Според мен има право на "пълна борса"

ПП Само се молете някой да не подучи работника да Ви съди за незаконно уволнение. Съберете си достатъчно доказателства, че му липсват качества за ефективно изпълнение на работата. Както и достатъчно аргументиран отговор на въпроса: Защо толкова време е имал качества, а сега изведнъж се оказало че липсват
На първия въпрос сам/а сте си отговорил/а:  дори да е получил доход само в един месец, то следва той да се раздели прпорционално на месеците в които е бил осигурен здравно като безработен.
По втория въпрос: Ако не е подал декларация 7 в НАП, той не попада в обсега на лицата "самоосигуряващи се" по чл. 40, ал. 5 и не попълва таблица 2.

Няма да коментирам защо не е подадена Д7, какви са възможните последици и какво евентуално ще се наложи да се коригира
Ех хора,кажете, да включва се ,или не -не се включва
Благодаря !
Не стига, че си губих времето да прочета вместо Вас указанията към справката, а пак сте недоволна :(
Какво повече искате да кажа от това, което е написано че се декларира с код 101?
Моля!

Все по-често се питам има ли смисъл въобще да отговарям
От указанията към справка 73/6:

Вид на дохода:
код 01 Доходи от: правоотношения с работници и служители по Кодекса на труда; правоотношения с държавни служители и правоотношения между министъра на отбраната и министъра на вътрешните работи или упълномощени от тях длъжностни лица -........... правоотношения по договори за управление и контрол, включително с членовете на управителни и контролни органи на предприятия, извън случаите по чл. 37, ал. 1, т. 9 от ЗДДФЛ; правоотношения със специализанти, които получават възнаграждение по договор за обучение за придобиване на специалност от номенклатурата на специалностите, определени по реда на чл. 181, ал. 1 от Закона за здравето

След като попълвате Д1 като самоосигуряващо се лице, какво общо имат заплатата и данъка по трудов договор?
В т.31, 31а и 34 се попълва дохода, който имате от личния труд като самоосигуряващо се лице .
Т. 17 се попълва, когато ползвате болничен
т.27 е когато дължите само здравноосигурителни вноски.
Вие би трябвало да попълните т.21 с 0,00
Не съм убедена, че попълвате правилно т.16.

И един въпрос - като СОЛ за какви рискове се избрали да се осигурявате - само за пенсия или и за ОЗМ?
3. ЮЛ има ли право да не удържа ДОД през м. 12? - ако плащането е през четвъртото тримесечие - да. Вижте ЗДДФЛ