Объркването идва от факта, че в таблиците за МОД навсякъде стои 710,00лв.
Bobibo3 - Не можете да сключите трудов договор за 8ч на по-малко от 780лв. Щом начислявате прослужено време, то се слага отгоре.
Не виждам никакво основание за объркване.
Какво значение има МОД за формиране на РЗ?
Пък за осигуряването какво е влиянието на МОД, когато е под БРЗ?
А в първото дружество,  в което и двамата са на ТД, трябва ли единият от тях да е регистриран като СОЛ?
Точният отговор е "зависи". Зависи каква е длйжността по ТД, зависи имат ли друга дейност, освен дейността по ТД и извън работното време, зависи кой управлява, ...
Единият собственик представлява  фирмата пред НАП, сключва договори и т.н.,
Според Вас това не е ли личен труд? Независимо дали получава възнаграждение за труда си или не.
А кой работи?
А кой управлява?




И още един въпрос, същата хипотеза като горната, но по трудов договор се осигуряват върху 2000 лв.
Размерът на осигурителния доход по ТД няма значение за подаването или неподаването на ОКД5.  Дали ще се подава Д1 или не зависи и от други фактори.
В Д6 с код 8 за м.12 няма какво да се пише и просто не подавате такава декларация.
В Д6 с код 8 за м.01 от дължимия ДОД върху платеното през м.01 приспадате 326,09 и остатъка за внасяне вписвате в Д6..
Осчетоводяването : 421/454 и 454/421, пък салдото каквото дойде.
Да Ви питам нещо: ако в едно ООД има 10 съдружника, един от тях е управител по учредителен акт (със или без ДУ), двама полагат труд в дружеството , останалите седмина не участват в дейността (само са дали по 1 лв капитал и от време на време получават дивиденти). Та: когато се провежда заседание на ОС на ООДто и тези седмината присъстват (без тях няма кворум), трябва ли да се осигуряват за съответния ден/дни?

Консултациите при адвокат вече май минаха 100 лв. При счетоводител може да минете и по-евнино (поне няма фиксирани цени)

Щастлива нова година и успех!
То при такъв "правопис" вярно, че не се разбира. :(
Хубави празници и на Вас! И успешна нова година!
хъм ... интересен отговор жалко,че аз не го схващам :)
И какво не е ясно?
означава ли,че всички фирми които последните 12 месеца имат оборот под 100 000 мога да поискат дерегистрация - да. Могат да поискат дерегистрация. Разбира се, ако не са регистрирани по чл.100 и не е минал минималния период.
Дерегистрацията, свързана с по-ниския оборот е по избор - може да се направи по желание,  но може и да не се направи. Не е задължителна. Нищо ново под слънцето - правилата са същите, само прага е удвоен.  Много отдавна мина времето, когато при дадане на 12-месечния оборот под прага трябваше задължително да се дерегистрираш.

Сега схванахте ги го?
Да. Могат. Но не са зажължени.
А болничните къде са ?
Е, тях сигурно си ги е прибрала съпругата когато е дарила дяловете си от фирмата
😒
Щом от университета го осигуряват здравно, сигурно си имат техни условия. Запознайте се с тях.
Ако беше български университет, когато започне да се самоосигурява трябва да подаде декларация да му спрат ЗО от бюджета
В тази фирма не водят ли дневник на болничните листове? Там не си ли пише кой кога и колко е ползвал болничен?
Или и дневника е останал в бившия счетоводител?
Какво е Д1 и къде е това?
Д1 - декларация образец № 1 "Данни за осигуреното лице". Подава се ежемесечно от работодатели, осигурители и самоосигуряващи се лица.
В сайта на НАП, услуги с електронен достъп →Осигуряване и трудови договори →Приемане на декларация 1 и декл.6 →подадени данни
Най-добрите справки за болничните са в сайта на НОИ по ЕГН+ПИК от НОИ или по ЕИК +ИКО на осигурителя (фирмата).
В сайта на НОИ е обяснено как можете да се сдобиете с ПИК от НОИ
  Докато сте в платен годишен отпуск сте осигурена за общо заболяване и майчинство,  следователно можете да ползвате болничен непосредствено след отпуска. Дори и преди изтичанато на разрешения отпуск, ако здравето Ви го изисква.
Не бих Ви помогнала дори с платена консултация. Не ми е работа. За целта си има адвокати.
Иначе: разиграйте си двата варианта, вижте кое колко струва като нотариална услуга, вижте дължат ли се някакви данъци по ЗМДТ и т.н. и преценете. При различни стойности на собствения капитал таксите са различни.
А някой знае ли как мога да разбера кои фирми са се преобразували от ООД в ЕООД, да кажем през последната година?

Не зная някъде в сайта на ТР да се предоставя такава информация.

По другия въпрос (за самоосигуряването): не съм убедена, че провеждането на Общо събрание на собствениците, продажба на дял и т.н. са дейности,  подлежащи на задължително осигуряване.
Не съм убедена и че прехвърлянето на дялове рез дарение е по-добро или по-икономично от продажбата на дялове.




Каквото и да правите, на каквото и основание да прекратят следващ трудов договор, преди 03.10.2026 г. няма как да ползвате друго обезщетение за безработица освен минималното.
А пробвахте ли да проследите този линк? Като кликнеш върху Справка за фирмите, регистрирани по ДДС, те прехвърля през стария сайт към новия и те праща ... в началната страница на новия сайт :(
И аз ползвам новия сайт почти от началото с основнана цел да свикна докато има възможност за ползване и на стария. Е, свикнах. С много ядове,  псуване и загуба на време. Не мога да кажа, че е по-удобен, но по-добре да няма следваща версия :)
Онзи ден ми се наложи да търся списъка на фирмите, регистрирани по ДДС  (не публичния бюлетин). Трябваше ми почти половин час за да го открия. За съжаление при толкова опити не запомних от къде го извадих. Моля ако някой е наясно къде точно се намира въпросния списък да ми напише прекия път