не са и давали договор да подписва - не е добре. Сигурни ли сте, че има договор. Преди постъпване на работа трябва да й дадат не само договор, но и справка за регистриране на ТД в НАП, както и длъжностна характеристика.
За болничния  -трябвало е да си вземе. Нищо, че не се полага обезщетение.
За напускането - като не знаем какво пише в ТД, има ли изпитателен срок или не, в чия полза е уговорен  и т.н, как да Ви отговора. Принципно - ако има срок на изпитване, уговорен в полза на работодателя, то работникът може да подаде молба за напускане по взаимно съгласие /чл. 325, ал.1, т.1/ или предизвестие за напускане /чл.326, ал.1/. Предизвестието е полкова, колкото е вписано в ТД /от 30 до 90 дни/ и може да се отработи или да се плати обезщетение на работодателя в размера на заплатата за неотработеното време. По същия начин може да се поиска прекратяване на ТД, който не е със срок на изпитване или след изтичането на срока на изпитване.
Все пак - най-напред трябва да се говори със шефа. Може да се разберат по взаимно съгласие. Ако е по-сговорчив - може той да предложи прекратяване по чл. 71, ал.1
Дано съм Ви помогнала с нещо.
Да кажат къде. И аз искам да знам.
И какво се интересуват БТ от уведомлението? Ако е за регистрация на безработен  -трябва заповед за прекратяване на ТД и УП3, от което се вижда, че е на 6 часа. Ако е за временно прекъсване на обезщетението  - трябва копие от трудовия договор, където е видно ваботното време.
 
Аз казвам, че има право. А в КСО какво пише?
Спазени ли са другите условия? Кога за последно е получавал обезщетение за безработица?...
КСО - чл. 54а - 54и - там пише всичко!!!
Съжалявам, но работодателя е в пълното си право да прекрати ТД дори по време на болничния. Дори е в нарушение, ако работата е завършена, а ТД не е прекратен. След прекратяване на ТД ще ви се плащат още 30 дни от болничните и толкоз.
Варианти - разберете се с работодателя да прекрати този ТД и да Ви назначи на постоянен. Или "постъпете" на работа при друг /познат/ работодател. За целта трябва да имате поне 1-2 работни дни между болничните, защото не можете за почнете работа по нов ТД когато сте в болничен.
Краен вариант - работодателят да си затвори очите и да не прекратява ТД докато се оправите... Да си намери някаква причина - недовършена част от работата, не приета работа и т.н.
Първо погледнете чл.333 от КТ, след това, ако се стигне до чл.328, прочетете и чл.222, евентуално 220.
За чл. 224 няма да напомням
Ще го приеме и още как. Дори да има обявен ТД в същата фирма.
Пробвала съм. Без да съм в нарушение на КТ, естествено :) Пример - Имаме работник на срочен ТД за определена работа. На 03 -ти прекратяваме този ТД считано от 5-ти и подписваме безсрочен ТД . На 3-ти подавам уведомление за новия ТД, работникът постъпва на 5-ти, а уведомлението за прекратяване на първия ТД подавам чак на 12-ти. Системата се съгласява :)
Да. И вписваш продължението в дневника на издадените трудови книжки
Продължение. Аз поставям стария номер тире 2. Издадена  -днешна дата
Да. И му връщаш служебната бележка от предходния рабоотдател, ако е представил такава.
Търговският пълномощник върши някаква дейност от името и за сметка на трето лице. Регламентира се с договор между пълномощника и упълномощителя. Договорът обикновено е възмезден, а щом има заплащане, обикновено има и осигуровки.
Генерално пълномощно като термин не съществува. С пълномощно се дава право на лице да свърши нещо вместо упълномощителя. Издава се за конкретен случай/случаи. Според случая може да се изисква заверка от нотариус.

ПП Ти да ен беше този, дето иска да работи във фирмата на баща си без да плаща нищо?
И аз подкрепям Ирена. Крайно време е държавните институции да прилагат законите така, както изискват да ги прилагат простосмълтните данъкоплатци и осигуровкоплатци хубава дума се получи :)

И нека най-после се регламентира това "самонаемане" - личен труд ли ще е, СОЛ ли ще е, накакво друго осигуряване под/над МОД ли ще е ... Щото поне на мен не ми е ясно как става "самонаемане" без самоосигуряване и как собственика на капитала на ЕООД може да сключи трудов договор със себе си. За проблемите - виж Ваня Чалъкова Отговор #19 -: Вчера в 22:15
От друга страна - при трудовия договор имаме НАЕМАНЕ на работник, а не самонаемане...
Дея, обърни се към тези с нестандартните /да не кажа незаконни/ изисквания да ти изяснят как точно да постъпиш. После информирай и нас. Да си знаем за в бъдеще.
Ако си само управител, не работиш друго във фирмата и фирмата не е ЕТ - може само ДУ. Ако фирмата е ЕТ - само СОЛ.
Ако фирмата е ООД, ЕООД и ти освен управлението работиш и нещо друго - СОЛ или ДУ+СОЛ
Дея, а каква фирма ще регистрирате - ЕТ, ЕООД, ООД?
Може и нов договор, може и анекс. Както се разберете и каквото пише в досегашния договор.

ПП Напоследък все по-често срещам договори със следните уговки:
“Възложител” означава страната, която възлага на Изпълнителя да извърши работите предмет на настоящия договор, както и нейните законни правоприемници. Възложител е “.............” ООД – гр. .........
“Изпълнител” означава дружеството, чиято оферта е била приета от Възложителя и което е приело да извърши договорените работи – предмет на настоящия договор, както и нейните законни правоприемници. Изпълнител е “.........” ООД – гр. ....
Но като го няма работника кога ще влезе в сила промяната, от датата на подписването на доп. споразумение ли или от 01.08, както е написано в ДС?

Така или иначе докато човекът  е в болнични няма да получава заплата, а обезщетение, изчислено от предходните заплати. Първият ден с по-ниска надница ще бъде денят, като се върне на работа. В този първи работен ден работника да подпише ДС за намаление на заплатата, считано от същия ден. Ако е съгласен, разбира се.
Всяка друга комбинация от дати ми се струва спорна.
НСОРЗ, чл.12
(9) Правото за получаване на допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит възниква при придобит трудов стаж и професионален опит не по-малък от една година

Доколкото разбирам, този текст означава, че при стаж под 1 година не може да се начислява допълнително възнаграждение за стаж и проф.опит. Не виждам ограничение тази добавка да се начислява след третата, петата или дори десетата година придобит стаж.

ПП Аз лично начислявам след първата година.
Най-напред изчакайте да изтече болничния. Ако има продължение  - занесете го на работодателя и така, докато съпругът Ви и болен. Дано да оздравее по-скоро. Когато това стане и трябва отново да отиде на работа, чак тогава да подаде молба/заявление за напускане. Първо опитайте по взаимно съгласие. Ако работодателя няма против, ще стане лесно и бързо. Гооврете и с работодателя  -може той да предложи чл.71/1. Чак ако не можете да се разберете, подайте заявление по чл.326 и поискайте в рамките на предизвестието да се ползва платен или неплатен отпуск. Ако въпреки всичко работодателя иска отработване на предизвестието, то преценете моментното здравословно състояние и решете кое ще Ви е по-изгодно - действително отработване или плащане на обезщетение.

До
Управителя на  ………………
гр. .........

ЗАЯВЛЕНИЕ

от .............,  ЕГН ..................  с л.к. №.........., изд. на ......... г. от МВР ...........,
на длъжност  ....................., код по НКПД ..........

Господин управител,
Моля трудовото ми правоотношение с "......" ООД да бъде прекратено по взаимно съгласие, считано от ...............
Ако молбата ми не бъде уважена, същата да се счита за отправено 30-дневно предизвестие по чл. 326 от Кодекса на труда.

С уважение:

Дата