Така или иначе, се дължат върху разликата осигуровки, и данък :)

Избирате начина, който Ви допада. По-точно - който допада на собственика - дали сега да внасяте по повечко или много накуп догодина по това време.

И как се оформя този личен труд - с какъв документ.
Няма универсален документ. При ЕООД обикновено е Решение на ЕСК за изплащане възнаграждение за личния труд. За самото плащане - към ведомостта за заплати
Според мен би трябвало да изравнява ЗО за периодите, през които се е осигурявало по чл.40, ал.5.
Ако следвате точно указанието би трябвало всички доходи, посочени на ред... от приложение... да се разделят на месеците, през които е бил СОЛ по смисъла на ЗЗО. Т.е. целия годишен доход, намален с НПР, да делите на 5 или 6. За мен това е безумие, защото в месеците, когато с бил СОЛ по смисъла на КСО, не е дължал осигуровки върху доходите от авторски права.
Извинете, работят ли днес е-услугите на сайта на ТР?
Лично аз не съм пробвала да подавам нещо, но като проверявах в "документи без партида" забелязах, че има само заявления, подадени на хартиен носител. Последното, подадено по интернет е от 00:07:20 днес
Да не би да има някаква промяна?
1. Щом работата не е всеки ден, то това би трябвало да е упоменато в ТД.
2. При така описано работно време, всеки ден , през който не е работил би трябвало да се третира като отсъствие - самоотлъчка или вид отпуск /ако има молба и заповед/. Оттам насетне определяте месечното възнаграждение
Абе не е редно, но май ще мине :)
Редното е с уведомяване на НАП по чл. 126 от ЗДДС

Говорим за "разходна" фактура, нали?
Ясно, благодаря за отговора. Добре е да се напомня защото някой може да преведе таксата по инерция.
:good: уместна забележка.
Вчера видях подадени Г2 с прикачен документ за внесена такса.
ГДД по чл. 50
Част ІV, т. 8
Внесен авансов данък от данъчно задълженото лице по чл. 43, ал. 6 и чл. 44, ал. 3 от ЗДДФЛ (точният размер на направените за годината авансови вноски се установява чрез преглед на данъчно-осигурителната сметка на декларатора или чрез поискване на информация от НАП)

Мисля, че текста е ясен - реално внесения данък
По мои сметки, щом има период от време от 410-ия ден до новото майчинство /или болничните преди него/ сумата няма да е същата
Тъй като нямам опит с такива застъпени майчинства, не мога да съм категорична
Единият е придобит 2010г. и е продаден 2021г. - минали са 3 /5/ г. от придобиването
Вторият е придобит 2020 и е продаден 2021г. - не е необлагаем по чл.13, освен ако е придобит по наследство или завет

Ако това са единствените продажби на недвижими имоти - втория доход /ако не попада в т.26 на чл.13/ е облагаем.
В 80 нали се пише сума за възстановяване? Аз ще имам за внасяне.
Грубо - януари 2022 - 1000 лв за възстановяване
              февруари 2022 - 1500 за внасяне.
Единственият начин, по който в 71 ми остават 500 лв. за внасяне са ако напиша 100 в кл. 70...
кл.50   - 1500
кл.70 - 1000
кл.71 - 500
Приспадате 1000, внасяте 500
Ако се отразява, не трябва ли да е в приложение 2?
А дали се отразява, зависи от чл.13
Чак пък грешка :)
Добре е да вмъкнете някаква аналитичност на 609, защото с тази сума най-вероятно ще се наложи да правите корекции за данъчни цели.
Но тъй като е в края на годината, сигурно ще го запомните и без аналитичност :)

Благодаря за отговора!
Възнаграждението по ДУ е разход за фирмата и не се дължат осигуровки тъй като е осигурен на МОД по ТД.Това е целта(разхо за фирмата).
Ако под МОД разбирате "максимален осигурителен доход 3000 или 3400 лв", да, така е. При всеки доход под максимума дължи осигуровки по ДУ.Същото се отнася и за осигуряването като СОЛ. При СОЛ може да си плаща "личен труд", което също е разход за фирмата. Ама като сте рекли ДУ, та ДУ....
Може, ако по ТД е осигурен на максимума.

ПП Защо му  е на този лакар да управлява по ДУ, след като явно и лекува и за лекарската си дейност трябва да се самоосигурява.  Няма ли да му е по- икономично и да лекува и да управляма, пък и да си почиства кабинета като СОЛ?
Почти двойното увеличение на МОД за ЗП според мен е насочено към намаляване на лицата, имащи достъп до европейски (колкото и да са "европейски") помощи и субсидии. Мотивът, че ЗП получават минимална пенсия или минимално майчинство, които са по-високи от осигурителния им доход, със сигурност отговаря на реалните факти, но не и на идеята за стимулиране на земеделското производство. Премахването на осигурителната "привилегия" е поредния пирон в ковчега на българското земеделие. Дано да не е последния (заключителния)
Размер на обезщетението за отглеждане на малко дете от една до двегодишна възраст – 710 лв. (увеличение)
Ей това нещо  е най-доброто сред всичките промени. Онези 380 лв отдавна трябваше да се обвържат с МРЗ. Имаше изявления, че тези 710 лв са равностойни на 900 и отгоре брутна заплата и така се стимулирало майките да не работят. Моге и така да е, но така се стимулира и майката  да се грижи за детето си в най-важния период. Още повече,  е това е право само на осигрени майки,  а тези с високата раждаемост обикновено не са осигурини.
Нещо друго ми направи впечатление: МОД по длъжности и дейности е над МРЗ само в квалификационна група 1. За всички останали е 710 лв. Над 710 са само малък брой дейности сред които се набива на очи високия МОД за групи 2-7 при хотелиерство и ресторантьорство.
Като изпишете стажа, от долу пишете "Забележка: За периода... стажа се зачита за втора категория съгласно..."
И какво Ви озадачава? Може би по-правилно би било да се напише "издават документ, съдържащ реквизитите по чл. 6, ал. 3 от Закона за счетоводството" /Чл.9, ал.2 от ЗДДФЛ/. Този документ може да се нарече  "фактура", "протокол", "разписка", "хонорар-сметка" или просто "документ на основание чл.9, ал.2 от ЗДДФЛ ", важно е да съдържа изискуемите реквизити като на фактура.
И това не е от вчера. И не се отнася само за вещи лица, а за всички СОЛ, които получават доход от "друга стопанска дейност".
thejaguar, като гледам колко си навътре в нещата се чудя дащо не си извадиш един електронен подпис и да не се занимаваш с разни счетоводители. Пък и по-евтино ще ти излезе - само 36 лв за 12 месеца (3 лв на месец - какво му плащаш)