Благодаря!
А по кой член не трябва да го освобождават ,за да не го пратят на борса за 4 месеца 325и 326 ли?

Толкова ли е трудно да отворите КСО? Чл. 54 а, 54б и нататък
Щом договора е основен, той се вписва в трудовата книжка. Тъй като при 2-часов работен ден осигурителния стаж е равен на трудовия, може да не се издава УП3. От друга страна - има непълно работно време, така че по-добре издайте УП3
Освен него има един граждански договор, един трудов на 4 часа и един за управление
И тези договори са действащи? Е, тогава няма да има право ан обезщетение за безработица. Колкото до записването - винаги може да се запише
Обърнете внимение на чл. 59 от ЗКПО

Скрит текст :

Предполагам, че през 2014 и не ползвате тези активи. Нали?
1. не влизат. Това е обезщетение
2. следва да се преведе
Не виждам пропуск
Аз се задоволявам с фактурата. Особено ако няма някакви допълнителни монтажи, настройки и т.н. или забавяне на въвеждането в експлоатация. Последното не ми се е случвало.
Хм... Точно това ли Ви казаха? А защо не са променили наредбата?

НАРЕДБА ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ НА САМООСИГУРЯВАЩИТЕ СЕ ЛИЦА, БЪЛГАРСКИТЕ ГРАЖДАНИ НА РАБОТА В ЧУЖБИНА И МОРСКИТЕ ЛИЦА
чл.2
(3) Самоосигуряващите се лица, които извършват дейности на различни основания, внасят авансовите си вноски за едно от основанията по избор на лицето.
Ами прекъсвайте осигуряването в периодите, когато нямате работа, после пак го възобновявайте. Вярно има повече разходки до НАП, но е по-икономично
Иначе - минимума се смята за задължителен и ако годишния доход е по-нисък, не се връща нищо. Е, за дметка на това догодина /или по-точно - по-догодина/ ще внасяте отигуровки върху по-малък праг. Ако не променят закона.
Вписването на ДУ не е задължително.  Нали управителя е вписан като такъв
Нямаш избор. Щом минимумът за годината е 550 лв, то тяма да ти върнат нищо. А и на по-малко не може да се осигуряваш. Поне до края на годината.
Не мисля, че греша, но нека и друг да каже.
Хубаво - СОЛ в двете дружества. Но и в двете ли внася осигуровки? И за двете подава Д1 с един и същи код на вид осигурен?
Или като е декларирал, че започва дейност във втората фирма е посочил, че се самоосигурява по ЕИК на първата?
След като полага личен труд и в двете дружества,осигуровки и в двете до макс осигурителен доход на месец.Не избира в кое дружество да е СОЛ,а зависи какъв е точно в това дружество-управител по ДУ,само с личен труд или само съдружник.

Хм... Сигурна ли си? Не бъркаш ли нещо с годишното изравняване на осигуровките?
Да. Точно 7 дни са от НОИ. Работните дни от 08.08. до 21.08 вкл. са 10. Първите три от тях се плащат от работодателя.
Какво общо има внасянето на осигурителни вноски с подаването на обр.1 и 6 ?

Внасяне, деклариране... ;)
Явно става въпрос за някой неплатен или болничен...
Какво общо има наема с Д6? Още повече с ДОД по ТД?
Данъка върху наема де декларира с Д55. Освен ако не е през 4-тото тримесечие.

А за ДОД по ТД се подава Д6 с код 8 според месеца на плащане на заплатата. За пръв път ли подавате Д6 за ТД?
Ако имате назначени работници по ТД, сключвате договор с лицензирана служба по трудова медицина и те ще Ви обяснят.
От актуалната към днешна дата.
2) ако майката се насочи към втората опция следва да назначи управител/прокурист с пълни осигуровки, може ли човекът да е назначен на двучасов работен ден

Зависи по какъв начин ще назначи управителя. Ако е по ЗЗД /договор за управление/ - не може. По ДУ няма радотно време, а осигуровките са минимум на МОД за управител.Ако назначите управител по КТ /трудов договор/, може и на един час. Само че работното време трябва да е фиксирано от... до.... и да работи само по това време. А кой ще управлява в останалото време, не е мой проблем
Чл. 114 вече не е само за 5 дни в месеца, а за определени дни