9201
"Майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството", т.е. и доходите не се гледат, както и може да е станала студентка редовно обучение СЛЕД като се е родило детето.
В последното не съм убедена че е възможно
В последното не съм убедена че е възможно
9202
Заплати, осигуровки, болнични, майчинство » Re: За осигуряването на управител на ЕООД
20.09.2014, 09:34Да, така е.
Според дейността, която упражнява в дружеството са възможни следните комбинации:
- само ДУ, ако само управлява. Може да се приложи както за собственика, така и за трето лице.
- ТД за управител, ако само управлява. Може да се приложи само за трето лице /нает управител/
- СОЛ за цялата му дейност във фирмата /и управление и друга дейност/. Може да се приложи само за собственика.
- ДУ + СОЛ, ако освен управлението върши и нещо друго. Може да се приложи само за собственика и то ако много държи да има и ДУ.
- без осигуряване - докато фирмата няма дейност.
Според дейността, която упражнява в дружеството са възможни следните комбинации:
- само ДУ, ако само управлява. Може да се приложи както за собственика, така и за трето лице.
- ТД за управител, ако само управлява. Може да се приложи само за трето лице /нает управител/
- СОЛ за цялата му дейност във фирмата /и управление и друга дейност/. Може да се приложи само за собственика.
- ДУ + СОЛ, ако освен управлението върши и нещо друго. Може да се приложи само за собственика и то ако много държи да има и ДУ.
- без осигуряване - докато фирмата няма дейност.
9203
Заплати, осигуровки, болнични, майчинство » Re: Казус с майчинство
16.09.2014, 23:35Проблемът не е Ваш. Вие нищо няма да връщате.
Ако трябва да се връща, разбира се.
Ако трябва да се връща, разбира се.
9204
Заплати, осигуровки, болнични, майчинство » Re: Казус с майчинство
16.09.2014, 23:22Eдинственото което мога да отговоря със сигурност е,че има основания трудовия договор да бъде прекратен и по време на майчинството без да има заклила /по желание на работника, по взаимно съгласие, по чл. 331, ... евентуално по чл. 71 или при срочен ТД/
9205
Заплати, осигуровки, болнични, майчинство » Re: платена борса
16.09.2014, 21:59Проблем е. Щом са начислени осигуровки, то трябва да има и декларация 1 за периода. Веднага се прави засечка и се спира обезщетението за безработица. Даже може да се наложи да връщате последните плащания.
Ако все още не е подадена декларация 1, по-добре да вкарат нещата в законовия ред, а внесените /евентуално/ осигуровки да се ползват при следващи вноски. Ако е подадена Д1- за я заличат.
Ако все още не е подадена декларация 1, по-добре да вкарат нещата в законовия ред, а внесените /евентуално/ осигуровки да се ползват при следващи вноски. Ако е подадена Д1- за я заличат.
9206
Заплати, осигуровки, болнични, майчинство » Re: Граждански договори в строителството
11.09.2014, 17:46При длъжността технически ръководител /помощник техн. р-л/ има работно място!
Въобще избягвайте ГД в строителството. Ползвайте срочен ТД за определена работа
Въобще избягвайте ГД в строителството. Ползвайте срочен ТД за определена работа
9207
За организация на работната заплата. Не помня точното име
9208
От следващия месец
Погледнете пак наредбата
Погледнете пак наредбата
9209
Заплати, осигуровки, болнични, майчинство » Re: Срокове
10.09.2014, 16:45Според мен от 20.09. Почивните дни нямат нищо общо.
9210
Заплати, осигуровки, болнични, майчинство » Re: Осигурителен стаж без ведомост
09.09.2014, 00:191. Разгледайте какви кокументи имате. Има ли някакъв договор, по силата на който майка Ви е работила като продавач? Имате ли платежни за внесените осигуровки? Подавани ли са декларации обр.1 след 1997 г? Би трябвало да имате втория екземпляр на придружителното писмо.
2. Липсва осигурителната книжка на майка ми за целия трудов стаж - осигурителна книжка на работещите по трудов договор се издава/попълва само за работещите в ЕТ за периода до 2000 г. /ако не бъркам последната година/ За времето, когато е работела във фирми, които не са ЕТ, трябва да има трудова книжка и може да си изисква УП2 и евентуално УП3.
3. /4/ Заверката на осигурителната книжка на собственика няма никакво значение в случая
4./5/6. Не помня до кога самоосигуряващите се осигуряваха на две МРЗ, но да работещите по трудов договор това не е било валидно. Имаше един период /до 1999 г, ако не бъркам/ когато съпрузите на ЕТ можеха да бъдат осигурявани, ако помагат в дейността на ЕТ, но не помня какъв беше реда за това. Добре е, че имате платежни, но по-добре щеше да бъде, ако са подавани декларации 1 и имате поне придружителни писма
Най-добре съберете каквото имате и идете в НОИ за проверка. И си намерете счетоводител. След като се запознае с всички документи и направи проверки в тогавашните текстове на наредбата, той ще може да Ви даде конкретен съвет.
2. Липсва осигурителната книжка на майка ми за целия трудов стаж - осигурителна книжка на работещите по трудов договор се издава/попълва само за работещите в ЕТ за периода до 2000 г. /ако не бъркам последната година/ За времето, когато е работела във фирми, които не са ЕТ, трябва да има трудова книжка и може да си изисква УП2 и евентуално УП3.
3. /4/ Заверката на осигурителната книжка на собственика няма никакво значение в случая
4./5/6. Не помня до кога самоосигуряващите се осигуряваха на две МРЗ, но да работещите по трудов договор това не е било валидно. Имаше един период /до 1999 г, ако не бъркам/ когато съпрузите на ЕТ можеха да бъдат осигурявани, ако помагат в дейността на ЕТ, но не помня какъв беше реда за това. Добре е, че имате платежни, но по-добре щеше да бъде, ако са подавани декларации 1 и имате поне придружителни писма
Най-добре съберете каквото имате и идете в НОИ за проверка. И си намерете счетоводител. След като се запознае с всички документи и направи проверки в тогавашните текстове на наредбата, той ще може да Ви даде конкретен съвет.
9211
Заплати, осигуровки, болнични, майчинство » Re: ясла и първи работен ден в болничен
07.09.2014, 15:34Наличието на един работен ден няма да повлияе върху размера на обезщетението за болничен, което евентуално ще получите. Независимо от възнаграждението за този ден или от новия Ви осигурителен праг. Е, освен ако надницата Ви е 1000 или повече...
Не съм сигурна дали болничният ще бъде изплатен, ако нямате поне един работен ден преди това. Мисля, че ще бъде, но не ми се търси в КСО и наредбата.
Дали болничният прекратява майчинството, също не мога да кажа.
Не съм сигурна дали болничният ще бъде изплатен, ако нямате поне един работен ден преди това. Мисля, че ще бъде, но не ми се търси в КСО и наредбата.
Дали болничният прекратява майчинството, също не мога да кажа.
9212
Заплати, осигуровки, болнични, майчинство » Re: Прекратяване на трудов
07.09.2014, 14:51В случая единствения начин за прекратяване на договора по инициатива на работодателя и без съгласието на работника е по чл.71, ал.1, но Вашият шеф явно не е съгласен. Едва ли можете да се позовете на чл. 330 и за прекратите ТД без предизвестие. Не зная друго основание, на което управителят може издаде заповед за прекратяване на ТД, без самият той да дължи обезщетение.
За да получите обезщетение имате два варианта:
- за обезщетение по чл.220, ал. 1 - чакате работника да се върне и за си подаде молба за прекратяване на договора по чл.326, ал.1, да си отработи предизвестието или за плати обезщетение. Докато се върне, ще трябва да го водите самоослъчка. Това може да продължи с години...
- за обезщетение по чл.221, ал.2 -след третия ден неявяване на работа започвате процедура по налагане на дисциплинарно уволнение. Четете внимателно КТ и спазвате всички подробности - искане на писмени обяснения, изслушване на работника и т.н. Вижте чл. 190 и следващите от КТ. До деня на уволнението водите работника в самоотлъчка.
Имайте предвид, че дисциплинарното уволнение е едно от най-често оборваните от съда.
Един личен съвет: Възползвайте се от чл. 71, ал.1 и не се лакомете за двете заплати от неспазеното предизвестие. Не си струва нито разправията, нито несигурните последствия.
За да получите обезщетение имате два варианта:
- за обезщетение по чл.220, ал. 1 - чакате работника да се върне и за си подаде молба за прекратяване на договора по чл.326, ал.1, да си отработи предизвестието или за плати обезщетение. Докато се върне, ще трябва да го водите самоослъчка. Това може да продължи с години...
- за обезщетение по чл.221, ал.2 -след третия ден неявяване на работа започвате процедура по налагане на дисциплинарно уволнение. Четете внимателно КТ и спазвате всички подробности - искане на писмени обяснения, изслушване на работника и т.н. Вижте чл. 190 и следващите от КТ. До деня на уволнението водите работника в самоотлъчка.
Имайте предвид, че дисциплинарното уволнение е едно от най-често оборваните от съда.
Един личен съвет: Възползвайте се от чл. 71, ал.1 и не се лакомете за двете заплати от неспазеното предизвестие. Не си струва нито разправията, нито несигурните последствия.
9213
Заплати, осигуровки, болнични, майчинство » Re: Изтичане на 2год.майчинство
03.09.2014, 18:34Предполагам, че питате за отпуска, който се полага за двете години майчинство, а не за 2 години отпуск.
Може. Стига майката да подаде молба.
Колкото до прекратяването на договора по взаимно съгласие - може да стане винаги, когато страните са съгласни. Няма значение дали е в майчинство или слез това.
Може. Стига майката да подаде молба.
Колкото до прекратяването на договора по взаимно съгласие - може да стане винаги, когато страните са съгласни. Няма значение дали е в майчинство или слез това.
9214
Може и 31.08. да напишете. Все същото е.
ПП Съгласна съм, че правилното е 28.08., но и другото става.
ПП Съгласна съм, че правилното е 28.08., но и другото става.
9215
Заплати, осигуровки, болнични, майчинство » Re: фиш на лице при основен работодател
03.09.2014, 14:48А пътните осигурителен доход ли са?
9216
Заплати, осигуровки, болнични, майчинство » Re: Трудова книжка
02.09.2014, 17:10до 01.09.2014
9217
Може и така, но и неплатеният също трябва да бъде разтешен от работодателя. Разберете най-после - това, че ще ползвате отпуска през м. 08, не означава, че Ви се полагат 5 дни!!! Ако договорът Ви е безсрочен или със срок след 31.12.2014 Ви се полагат още 11 дни отпуск! А дали работодателят ще разреши да ги ползвате или не е друг въпрос. Той има право и да откаже.
9218
Абе правят се . И то в края на годината. Ама предходнатаТези графици правят ли се още? Аз ги правя на края на годината, за да са точни.

ПП Аз правя графика в срок, прикрепям към него отделен лист с подписи "запознат съм с графика за 20** година" и после периодично вкарвам графика в ред

9219
Може да ползва 11 дни платен. Стига това да е включено в графика на отпуските и/или работодателят да разреши.
9220
Заплати, осигуровки, болнични, майчинство » Re: Болничен 2014
01.09.2014, 22:29Да има три работни дни. А това че преди е бил на борсата 11 месеца.
Няма проблем, освен в размера на обезщетението, тъй като по-голявата чакт от базовия период ще е дърху МРЗ.