Д1 и Д6 не се обвързват по отношение на данъка. Д6 с код 8 може да се подава отделно и независимо от Д1
1. Додавате по електронен път Д1 с код корекция за тримата работника като попълните всички верни данни. Тъй като няма промяна в осигуровките, маркирате, че не подавате Д6
2. Опитвате се да подадете Д6 с код 8 с код за корекция (К или 2) с вярната (по-малка) сума и дати, както в оригиналната Д6.
Ако случайно мине по електронен път - ОК. Ако не мине - с писмо в деловодството на НАП.
Ако не Ви се занимава с корекция на Д6 - намалете дължимия данък в Д6 за м.януари.
Да е актуален... колко да е актуален.... От 01.01. 2026 такъв дИкумент се издава в евро, не в левове.
4.86...
Значи има 102 р.д.
102:21= 4 и остатък 18
4 м.18 р.д.
Цитат
  трябва да сметна пропорционално на отработените дни - (550,66 / 20) * 13
Да. Ако правилно сте преброили работните дни, разбира се
Добре, и още нещо: Като самоосигуряващ се собственик на ЕООД (без трудов договор/заплата в него), ще трябва ли да внасям и здравни осигуровки, при положение че те вече се внасят от работодателя, с който имам трудов договор?
Точният отговор е "зависи".
Ако упражнявате някаква дейност в това ЕООД  (управленска, друга) подлежите на осигуряване .
Ако по ТД сте осигурени на максимума, не правите осиг.вноски като СОЛ. Ако осиг.доход по ТД е под максимума - внасяте осигуровките като СОЛ. Дали само здравни или и за пенсия, или и за пенсия и за ОЗМ - пак зависи.
Ако ЕООД  не работи и/или Вие не осъществявате дейност в него - не се самоосигурявате.

ПП  Бях останала с впечатлението, че сте колега...  :hmmm:
Да, но в договора не е упоменато, че работните дни са два седмично.
Работя 2 фиксирани дни седмично, по 5 часа дневно
Аз разбрах, че дните са фиксирани на 2*5 часа, а не 10 часа седмично по график /СИРВ/.
А  два дни по 5 часа седмично са две работни дни трудов стаж.
Малко по-сложно ще е, ако в единия от тези "фиксирани" два дни работите 2 или 3 часа, а в другия 8 или 7. В подобен случай някой ще трябва точно да изчисли какъв ще бъде трудовия Ви стаж за 1 година и да изчисли пропорционалната част на полагаемия Ви се платен годишен отпуск.
Подчертавам: полагащия се ПГО се изчислява на база трудовия стаж, а не на база осигурителния стаж. При Вас трудовия стаж е повече от осигурителния
Кандидатствам като психолог в държавния сектор
https://kik-info.com/forum/index.php?topic=38459.msg206264#msg206264

Първо се убедете, че в трудовия Ви договор или в друг документ няма ограничение за упражняване на самостоятелна стопанска дейност или дейност в същата сфера.
КТ чл. 355, ал. 2 За 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения.

Вие работите 2 дни седмично по 5 часа, което е над половината на 8 часа,значи всяка седмица имате по два дни трудов стаж.
В годината има около 52 седмици, значи годишно имате около 104 работни дни. В една година има средно около 248-250 работни дни. Ако за 250 р.д. се полагат 20 р.д отпуск, то за 104 р.д Ви се полагат (20:250)*104=8,3 ~ 8 р.д.
По-елементарни сметки: При 5 р.д седмично се полагат 20 р.д. отпуск, при 2 р.д. са (20:5)*2=8 р.д.

Благодаря, че изрови тази стара тема. Много неща са обяснени и документално подкрепени.
Благодаря!
Е, може и без възнаграждение за личния труд :)

ПП  Лично аз много си харесвам възнаграждение в размер на 150-160 € (колкото са осиг.вноски)
Мислите ли, че ще стане директно в НАП? Не трябва ли да е чрез ИТ?
Идеята е елементарна:
1. Бъдещият работодател трябва да знае дали имате друг/и действащ/и ТД и с какво работно време е/са.
2. за да изплаща допълнително възнаграждение за ТСПО, работодателят трябва да има информация за трудовия стаж и длъжностите, които сте заемали
3. Когато за дадена длъжност се изисква минимален стаж, единственото доказателство са старите ЕТЗ
4. Като постъпите на работа по средата на годината, новият работодател трябва да знае колко отпуск сте ползвали до момента
И т.н.
Само заплатата няма да се вижда
Първите два дни от работоданел не са възнаграждение,  а обезщетение по част първа от Кодекса за социално осигуряване, включително изплатените на основание чл. 40, ал. 5 от същия кодекс, освободени от облагане на основание чл. 24, ал. 2, т. 14 от ЗДДФЛ
Това пише и в указанието за код 107
Цитат
 Предполагам, че не е от значение колко часа е работено, а за какъв период е осигурявано лицето за всички осигурителни случаи. Ако декл.ОКД5 е за тези две години без прекъсване с осигуряване и за майчинство
Аз пък не съм съгласна с това мнение. То е вярно само при зачитане на ТСПО с цел добавка към заплатата. При кандидатстване за работа по ТД, както и за получаване на разни лицензи, за които се изисква минимален стаж, не е задължително лицето, упражняващо свободна професия, да се е осигурявало за ОЗМ. Съвсем възможно е да се зачете професионалния опит и при самоосигуряване само за пенсия.
По повод конкретния въпрос: след като има конкретни изисквания за кандидатстване за длъжността, а при Вас нещата се различават, попитайте бъдещия работодател какви точно документи изисква да да зачете Вашия стаж като психолог.
Сигурно е фактор. Трябва само да докажете точно с колко се увеличава себестойността на стоките с конкретното повишаване на една заплата
Да, от Книжен пазар ще подадат справка в НАП за сумата, която са Ви платили. НАП ще очаква от Вас да подадете Годишна данъчна декларация,  да декларирате този доход и да платите данък. Ако не го направите в срок (края на април следващата година), ще Ви подканат да го направите.
Какво да направите? Продали сте книги. Ваши собствени, кошто сте купили за да  ползвате лично, а не с цел продажба. Прочели сте ги, сега не Ви трябват и ги продавате. Продажбата на лични вещи е необлагаем доход. Не дължите данък, нито осигуровки. Догодина, някъде след 10-15 март на сайта на НАП се появяват ГДД с попълнени всички доходи, за които НАП има информация. Отваряте Вашата ГДД и поставяте дохода от продажбата на личните Ви употребявани вещи в Приложение 13 "Необлагаеми доходи" и подавате декларацията.
Ако купувате книгите с цел последваща продажба, нещата са различни