Вие по Ваша инициатива ли сте напуснал или по инициатива на работодателя ? Получавате минималното обезщетение, защото информацията за причината е подадена/ чрез уведомлението към НАП за прекратяване на ТД / в смисъл, че е по Ваша инициатива. Това е предположението ми.
Според мен доходът на лицето за цялата година следва да се раздели на 12 и тази цифра (в случая 500 лв.) да се посочи в  Т1 за месеците до пенсионирането

Съгласна съм с написаното, че попълването на Т1 не трябва да води до довнасяне на осигуровки. Като потвърдих деленето на 8 сметнах, че не цялата сума ще се дели на 8, а частта до пенсионирането. Важно е обаче пояснението на Olyna.
 трябва да се разели на 8 /включително месеца на пенсионирането/ и да се попълнят само месеците от 01-08, т.е месеците преди пенсионирането ? А Т2 трябва да се попълни цялата ,защото се осигурява здравно през цялата година?

Да и на двата въпроса при положение, че след пенсионирането лицето се осигурява само здравно.
по кой нкпд подавате д1?

Новите кодове са влезли в сила от 01.01.2025 и следва да са актуализирани. Подаваме с новите, а при някои поради технически проблеми с програмата на НАП първото подаване е със старите.
Виждам, че линкът вече не води до никъде. :smile1:
Дала съм обаче и препратка към друга тема в КиК и там мисля има и конкретни пояснения.
Успех !
Осигурителен доход.

Ясно, че е осиг. доход, но изяснете - управителя и съдружник ли е или е външно лице, по ТД или ДУК е, а това СОЛ на 4000 откъде идва ? Личен труд ?
 ООД с управител пенсионер на 1200 лв. и същия е СОЛ на 4000 лв.

Какво точно значи това ?
Вижте в ЗКПО чл.59 ал.1 и ал.2 и като знаете началната дата на консервирането на активите ще проследите съгласно тези алинеи кога се спира начисляването на амортизациите.
Здравейте,
ще опитам за начало  :smile1: :
1.Да, за българската фирма приход е само комисионната. Парите, които биха постъпили от определени клиенти и изпратени на организаторите ще се организират като разчет.
2.Да, за мястото на събитието не е важно къде се провежда концерта, защото взаимоотношенията на фирмата от Бг са с организаторите на събитието . Определяте го съгласно чл.21 ал.2 ЗДДС.
3.Да, смятам, че сте прав по отношение на облагане с ДДС на сумите от билетите - "въпроса с тяхното облагане с ДДС стои само пред организаторите на събитието"
Отговорът ми се струва толкова очевиден,че се зачудих правилно ли съм прочела въпроса. След като осчетоводявате горивото в 601 и тя е разходи за материали в ОПР ще посочите горивата именно в материални разходи.
Здравейте,

както правилно сте посочили законосъобразният начин е да приложите чл.126 - неправилно отразен документ / в случая два пъти /. Ако касаеше фактура към български клиент  бих казала, че коригирането на грешката с минус си е честа практика, но не знам по отношение на ВИЕС дали ще даде желания резултат . Иначе чисто математически ще се равнят нещата. Може би е добре да приложите чл.126 в тоя случай.
Защо за личния труд на СОЛ ползвате калкулатора за РЗ ?
Здравейте, не бих и помислила в тази посока. Какво Ви кара да се колебаете ? Все пак не е ФЛ с Булстат, а дружество.
Сега друго мисля: дали да започвам и прекъсвам дейност само през месеците, когато има продадена картина, или да го осигурявам през цялото време?
Вие как бихте постъпили?

Бих го самоосигурявала без прекъсване / стига да има дейност наистина, ест. /, бих начислявала и изплащала личен труд, а ДУ не бих ползвала.
Държа да запазя ДУ, заради разхода.


Същият ефект бихте постигнали с варианта СОЛ с личен труд. :good: