Здравейте,
Смятате ли, че може да не се подава декларацията в статистиката от предприятия, които не са осъществявали дейност?
.....................
Пожелателна ли е декларацията?

Независимо, че в дискусията стигнахме до някакви отговори реших да запитам писмено на обявения от НСИ имейл за връзка с потребители. На въпроса за задължителността на подаваната Декларация на фирми без дейност получих следния официален отговор от НСИ  :

Скрит текст :
Да не би да има някакъв проблем с файла от софтуера Ви ? Направете Д6 на програмата на НАП, а за всеки случай тествайте и Д1.
т. е коригираща с нули, но ми идва на ум , ако не греша датата ми на съставяне не трабва ли да е с тази на грешно съставената?

 :good:
Виж чл.26 ал.4 ЗДДС. Мисля, че е данъчно-признат разход, но разгледай и ти.
Изпращам ги с код заличаване

Д6 как, че такъв код там няма.
Да отида утре да ми дадат достъп и до справка по чл.73 и да си я подам онлайн и да чакам евентуално честитка

Сега погледнах в електронните услуге дали дава възможност за подаване след срока. Дава - значи можете да си я подадете. Като е по електронен път малко вероятно е да ви привикат за честитка . На гише обаче е сигурно. Активирайте си достъп и подайте днес.
Подадох редовна с нули и излезе обработката, че е приета. За съжаление обаче в Справката за задълженията си стоят стойностите от предишното ми безумие. Ще чакам да видя дали утре ще коригират.... :blush:

 :good:

Не става на мига.  :smile1:
По принцип - да. Само дето с тези справки не е спазено изискването за изтриване на нулевите редове.
Аз обаче не виждам код за заличаване само 0-редовна  и К -корекция, или не е така?

 :good: - с нулева редовна заличавате подадените данни
Заличете я с нулеви данни и подайте повторно правилната като редовна.
Даваме на адвоката Декларацията за неактивност и Декларация по чл.13 ал.4 . Адвокатът сам си прави пълномощното , а собственикът го подписва. Гледам едно такова в момента - пише Пълномощно по смисъла на чл.15 ал.1 т.4 във връзка с ал.2 т.2 от ЗТР.
Днес е последен възможен ден. :good:
Подавала съм и двата варианта - и декларацията от НСИ и свободен текст - няма проблем. И двете форми вършат работа.
Дали лицето е с ДУК , дали е СОЛ с личен труд това няма да промени характера на разходите, свързани с автомобила и неговата експлоатация.
Как си представят нашите законотворци, че малките фирми, които са мнозинство , биха могли да отделят финансов ресурс за реализиране на тези идеи ?
Назначаване на човек на длъжност или  плащане на външна фирма - въобще не го виждам това. За такива неща следва да вземат отношение и представителите на бизнеса.
И не на последно място адекватно да определим и своето място в тази работа - до каква степен следва да се ангажира счетоводителят с въпроси относно защитата на лични данни. И въобще следва ли да приемем, че това е наша работа ?
...ама пък "няма изискване за ОБРАЗОВАНИЕ" как ви звучи...

Звучи също като "има още неясноти, които ще бъдат изяснявани СЛЕД влизането в сила..." .

Нашето законодателство е такова - приемаме нещо и после почваме да го обясняваме, изясняваме и така .
Аз мисля да изчакаме спокойно развитието на нещата, изясняването им . Правилно казваш , P.G.H.R. -че, че сега въпросите са повече от отговорите.

 
 Дали може с персонален код на фирма ЮЛ да се подаде декл.чл.92

Не, не може за голямо съжаление.
Излиза, че до сега бяхме регистрирани лица в КЗЛД, а сега вече не сме такива. Продължаваме обаче да сме задължени като такива по презумпция и сме оставени на субективната преценка на разни органи дали правим всичко, както трябва. Там, където е налице човешкият фактор за преценка са налице и условията за корупция, субективизъм и дори замитане под чергата според случая.