Здравейте ,

преди доста време колега беше публикувал отговор на НАП по същия въпрос , но не мога да го намеря в момента. Там ставаше дума за начислено ДДС в случай, когато не е следвало да се начисли. Отговорът беше като Вашето предположение , че издавате Протокол и начислявате ДДС на стойността с ДДС.
Ако го открия ще го постна.
Защо да трябва да подадат ? Ще подадат след като започнат дейност и ще отразят датата на началото за 2021 в т.5 на част IV .
Попълнихте ли Приложението за данъчни облекчения ? Отразили ли са се те в началната страница, където се изчислява данъка ?
Здравейте ,

забелязала съм, че не може да се въведе ДДС в дневниците без данъчна основа /  Делта ПРО имам предвид / . Може и да има вариант, но не съм намирала. Пробвайте следното :

609/702 / примерно / - 100
609/4532                        -   20
 и след като влезе в дневника

609/702                        - - 100  / с минус /
Все има първи път.  :smile1:
Вероятно облагаемият Ви доход надхвърля 7920 ?
"Чакането" да не Ви лиши от данъчен кредит ...
Да, нормално е да се получи така  в определени случаи.
А ако ги декларирам в годишната Справка за 2020 г., грешно ли е?
А данъка, който съм удържала през м.декември кога го декларирам, в кое тримесечие?


Не можах да се въздържа да не Ви попитам - Вие закони четете ли ? Как може да питате неща, които са казани в прав текст в Закона и се иска едно прочитане ?
Намирам за неетично колеги да питат и задават въпроси, които не са спорни, а са изяснени съвсем недвусмислено в съответния закон .

Много се извинявам и бих казала " не го приемайте лично", но май в случая е по-добре да го приемете лично и с най-добри намерения от моя страна.
Още веднъж ме извинете.
плащането е в 2020 и било архивирано.

Нормално е вече да е архивирано. Не виждам защо ще трябва да пишете до НАП - то ще си остане в архив и при нови задължения по съответните позиции ще ги намали.
Не мисля, че е рекламна услуга,

Дори да не е рекламна смятам, че е услуга.  :smile1:
1) трябва да се подаде декл. чл. 73 с код 102 - като обобощение;
2) Годишна Д6 с месец 13 - като обобщение;
3) ГДД по ЗДДФЛ - изравнителна (в сл. даже не би следвало да има довнасяне).
Няма ли нещо да се дублира и така ли е коректно? Благодаря.

Доходът на СОЛ с личен труд не се включва в справката по чл.73/1, а в тази по чл.73/6 - само като пояснение . Всичко друго е така.  :smile1:
В прозореца данни за Нова Фирма :
- Булстат на осигурителя - еик на фирмата въвеждам ?
Да, ЕИК на фирмата.

- Име на осигурителя - моите имена ,не на фирмата нали така ?
Името на фирмата - тя е осигурител.


- Пореден номер на основната икономическа дейност - тук посочвам годината на регистрация на фирмата ли и кой код избирам по мой избор, който да отговаря на дейността или ?
За изготвяне на Д1 на СОЛ това поле не се попълва. Иначе принципно / ако имате наети лица / е код на икономическата дейност на фирмата от НКИД.
 Как следва да се подаде Д6

За всеки месец от периода Д1 и Д6 за дължимите осигурителни вноски. Вижте с какъв код се подават в този случай от указанията за попълване на Д6
Д6 за ДДФЛ  - според датата на плащане. За кода - вижте от указанията кой е.
Чл. 97а. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2.

Да, следвало е да се регистрирате " не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът за доставката става изискуем (авансово плащане или данъчно събитие) " съгласно ал.4 на същия член.
Скрит текст :
Този текст стои още в заглавната страница на Приложение 10 за ползване на данъчни облекчения.
Не става ясво дарението между какви лица е, ако например имотът е дарение от любовника/ца най-вероятно ще трябва да подаде и декларация по ЗМДТ.

Къде си тръгнал семейства да разваляш сега.  :lol:
Няма като гледам ограничения в това кой може да ти направи дарение и то да е необлагаемо. Може и да не съм права, а може и да съм...казва ли ти някой
чл.13 ЗДДФЛ
(2) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Не се смята за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт.


Доп. Сега виждам, че си направил препратка към ЗМДТ. И казуса с любовника/любовницата се заплита. Хаххх

Хубава вечер на всички и малко повече усмивки ! :smile1:
според мен - 1 е достатъчно

Не и за ползване на осигуровките в намаление на данъчната основа. :smile1:
Какво точно се разбира под : "внесени чрез дружеството"? 1. Че СОЛът се самоосигурява като съдружник в това дружество и Д1 се подава от това дружеството  или 2. Осигурителните вноски са преведени от сметката на дружеството.

Според мене - двете заедно.
Според мен не,

Да, правилно освен, ако не реши да се възползва от чл.50а ЗДДФЛ :
Чл. 50а. (Нов - ДВ, бр. 97 от 2017 г., в сила от 01.01.2018 г.) Местните физически лица могат да декларират в годишната данъчна декларация по чл. 50 придобитите през годината доходи по чл. 13, полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт.