Може да влезете във Фейсбук - Професионална счетоводна общност и да прочетете следното :
"Здравейте колеги искам да споделя следния проблем с уведомленията по чл.62. На 05.04.2017г. подадох на всички работници нови уведомления както са указанията. Нап ги прие успешно. На същия ден но след обед подадох трима за прекратяване. Нап прие успешно и тях. В справката за действащи към момента договори всичко е точно лицата не фигурират. До тук всичко е наред. Вчера от НОИ се обаждат че на тези лица не им са прекратени договорите. Тичам до НАП и какво се установява. При тях първо са минали прекратяванията а после допълнителните споразумения. По препоръка от двете институция не трябва да се пускат в един и същи ден . На място в НАП пуснах заличаване на тези договори."


Извинявам се на автора на този пост, че го копирам тука, но е много показателен за практически опит по въпроса, който ни занимава в тази тема. Дава някакви полезни насоки...
Нещо се заблудих, обърках със справка по чл.73, където се декларира в годината на начисляване.

Това с начисляването е за дивидентите .
От Указанията за попълване на Т1 :

В колона 3 самоосигуряващите се лица попълват осигурителния доход, върху който се дължат осигурителни вноски за упражняваната трудова дейност в качеството им на лица по чл. 4, ал. 1 и 10, и чл. 4а от КСО.
Осигурителният доход трябва да съответства на подадените от осигурителя данни за този доход с декларация образец № 1 съгласно приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица (Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г.). Също така, тези данни може да се получат и при поискване от НАП или НОИ, или справка чрез ПИК/КЕП, издаден на лицето.   

Много правилно сте се ориентирал - след като имате ПИК на лицето вижте помесечно осиг. му доход подаден с Д1 и попълнете колона 3 .
Ето в този случай е удобно управителят да е на трудов договор , защото ще работи само в определени дни и часове - когато има свиждане . Ще трябва да има сумарно отчитане на работното време.  :lol:
Запитване в НАП
Въпрос

" Срокът за подаване на уведомленията за обявяване на кода по ЕКАТТЕ е 31.10.2017. Ако приемем, че ще ги подадем именно към 31.10.2017 и до момента сме прекратили трудови договори то означава ли, че за прекратените трудови договори няма да се обяви изобщо този код или по-скоро, прекратявайки текущо даден договор трябва да подадем с код 3 прекратяването и с код 2 кода по ЕКАТТЕ  и така да бъдат обхванати и прекратените трудови договори относно изискването за декларирането му?"

Отговор :

" Уважаема г-жо .........,

 За всички действащи трудови договори, сключени преди 01.04.2017 г. работодателите следва да декларират код по Единния класификатор на административно-териториалните и териториалните единици (ЕКАТТЕ) на населеното място, където е работното място на всяко наето лице. Срокът за деклариране е 31.10.2017 г. Не се изпращат уведомления за трудови договори, които към датата на изпращането са прекратени. В случаите, при които до 31.10.2017 г. е налице обстоятелство, водещо до подаване на уведомление за промяна на сключен преди 01.04.2017 г. трудов договор и работодателят все още не е декларирал код по ЕКАТТЕ, може да го направи едновременно, с подаването на едно уведомление.  "

Това получих в отговор на запитването си.
Да от затвора биха могли да им намират работа, и да не е задължително тя да е в затвора.

Сега дали ще работят в самия затвор или на строителна площадка на 5 км от затвора - физически мястото за тях е строго определено и под контрола на затворническите власти. Опитвам се да си представя управителя да влиза в интернет от затвора и да управлява акциите си.
Всъщност малко ни развесели темата, но и юридически не знаем до къде може да стигне правото на един такъв управител-затворник.Стана ми интересно даже дали може ...
Или се налага да се срещнат клиенти с управителя и ги водят в затвора.
И защо да могат да работят от затвора...?

Да работят ОТ затвора ли ? По-скоро биха могли да работят В затвора .

/ Иначе ми е напълно непозната тази материя за управление на фирма от затвора - все се сещам в такива случаи за Кръстника /
Доколкото го гледах по диаговал това уведомяване за ЕКАТТЕ по нищо не се различава от нормално уведомяване за нормално ДС с дата 01.0?

Да.
Направих писмено запитване до НАП. Да видим какво ще ми отговорят и ще споделя тука. Да не правим нещо излишно - и без това вече администрирането в работата идва в повече.
6812
Имаме задължение да регистрираме всички действащи трудови договори, сключени след 01.04, а не всички договори. Според мен другите няма нужда, разбира се това е мое мнение.

Това си е точно така - действащите към момента на обявяването ТД. Обаче , ако се подадат сега тези уведомления договорите могат да са примерно 10, а до 31.10.2017 да останат 4 / прекратени текущо 6 /. Не се разглежда никъде какво става с тези 6 и , ако не им обявим ЕКАТТЕ преди прекратяването няма да го има . Дали е така не знам .
Излиза, че най-добре да си ги обявим сега, защото на по-късен етап трябва да отсеем новите договори, които вече ще са сключени с ЕКАТТЕ и за тях не следва нищо такова да подаваме.
Опитвам се да разсъждавам по въпроса - имаме задължение да регистрираме ЕКАТТЕ за всички договори , сключени преди 01.04.2017. Ако прекратим някой без да регистрираме този код преди това дали означава автоматично, че не следва да го регистрираме изобщо ? По-скоро може би всички договори, сключени преди 01.04.2017 следва да се обявят с ЕКАТТЕ независимо дали ще ги прекратим до 31.10.2017. Логично е да обявим кода преди прекратяването, но ... да видим другите опити какво ще покажат.
Имах за прекратяване и си го прекратих обичайно - с код 3. След това включих, че не съм подала ЕКАТТЕ с код 2 . Подадох с код 2 - прието. Това е - не съм коригирала. Малко стана на принципа проба-грешка.
Няма как да подадеш тип на документ 3 и след това 2. Т.е. не може на прекратен договор да подаваш ДС и/или промяна код по ЕКАТТЕ.


Вече го направих.  :smile1:
Това е така наречената СИС по чл. 45 ал. 4 или греша?

СИС се издава - да, но тя не се прилага към ГДД. Следва да Ви издадат и служебна бележка за тази цел. :smile1:
Към ГДД се прилага единствено служебна бележка за изплатените доходи от платеца на същите за календарната година.
ЗКПО
Чл. 55. (1)
...
(2) Годишните данъчни амортизационни норми се определят еднократно за годината и не могат да превишават следните размери:

Този член дали няма да Ви е полезен в случай, че решите да определите данъчните амортизации с нулеви стойности ?