Според мен тази учителка няма право да и бъде преизчислена заплатата от 01.09.2017 г., защото на основание чл.177 от КТ тя няма отработени 10 дни.

А каква е връзката на чл.177 КТ с преизчисляване на заплатата ?
регистриран по чл. 96 ал. 1.
Значи в този случай може да приложи чл. 108 ал. 1, когато оборотът му за 12 месеца назад е под 50 хил. лв.?

Не е ли достатъчен чл.108 да Ви убеди ?
Сключен по чл.147 ал.,1 от Търговския закон , като управител на ЕООД , т. е. в случая не трябва ? Правилно ли е да не се подава уведомление по чл.62 и да не се подава сега за ЕКАТТЕ ?

Правилно - не подавате ЕКАТТЕ. Това се отнася за назначените по ТД лица.
ДУК трябва ли да се подава уведомление и трябва ли да се подава ЕКАТТЕ ?

Да, ако е сключен по КТ и не, ако не е по КТ.
"...след това отново спира дейност -напр. къса фактура за извършена услуга и това е ? "

Вие с това изречение направо направихте излишно подаването на ОКД5 и отговорихте на фундаменталния въпрос "Що е то упражняване на дейност ?". Има фактура - има дейност, късаме фактурата - няма дейност. Обезценихме и КСО в частта му определяща, че осигуряването е резултат на упражняване на дейност от лицето. Поставихме фактурата в основата на осигуряването.

" Може ли това да стане с ОКД5, независимо, че лицето не е СОЛ "
Най-отгоре на самия формуляр ОКД пише, че това е "Декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице" . Все едно да се питаме може ли да подадем на една фирма ДДС независимо, че не е регистрирана по ЗДДС.


Иначе толкова много материали има и в нета и тука, в дискусиите в КиК инфо - само да Ви се търси и чете.  :smile1:

Имам в момента един случай и доста мислих кое е правилно и кое не. Става дума за варианта, при който лицето има да получава голяма сума - 1900 лв.. Колебаех се дали първо да извадя 460 и после да приложа изваждането на 800 или само 800. Вероятно ме води желанието / подсъзнателно  :smile1:/ да не правя толкова голяма удръжка и да не лишавам човека от такива големи пари...Виждам, че с програмата сте решили въпроса с прилагането направо на изваждане на 800 лв. от сумата. Ще разгледам и приложението за логиката на програмата още веднъж.   :smile1:
Има едно много полезно четиво по въпроса - ЗДДС и специална глава в него - Глава девета "Регистрация" . Там много ясно са разгледани видовете регистрации и кога се правят. Със сигурност ще Ви помогне.
mirakal ,

благодаря ти за мнението.  :smile1:
Това с подписа и аз ще го направя така - куриерска фирма и товарителницата при връщане на стоката. Като много други работа - да има нещо .
Нали счетоводителите отговаряме за всичко - наложи ми се да потърся нещо по въпроса с тази книга.
Може някой да е запознат и синтезирано да каже с две думи същността на въпроса, за което благодаря предварително.  :smile1:

Фирма с онлайн търговия продава стока и клиент прави рекламация. Рекламацията е направена направо в обслужващия сервиз и тя е насочена към вносителя на стоката фирма А , която дава и гаранцията. Съответно въпросът се отнася и до Комисията за защита на потребителите и като краен резултат те препоръчват фирмата - търговец Б да поддържа книга за рекламациите и тази рекламация да бъде вписана в нея.

Задавам си следните въпроси :
1. След като рекламацията е направена към вносителя защо трябва да бъде вписана в книгата за рекламации на търговеца

2.След като разгледах един образец на въпросната книга виждам, че неин реквизит е "подпис на лицето, предявило рекламацията " . Тъй като търговията е изключително само по интернет това лице няма как да се подпише там.

Ако някой има повече познания и практика с тези неща дали не би споделил опит и практика ?
КТ
чл.222
...........
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 2 от 1996 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) ......има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца.
ППЗДДС
............
Чл. 80.
...........
(2) Номерата на протоколите са нарастващи без дублиране и пропуски и не зависят от вида на бланката. Всички екземпляри на един и същи протокол носят един и същ номер.
(3) Номерацията на бланките на протоколите не зависи и не се нарушава при изтичането на календарната година.

От прочита на чл.80 ППЗДДС оставам с убеждението, че няма значение вида на Протокола / по кой чл. от ЗДДС е съставен / . Още повече и в дневниците като вид документ излиза "Протокол по ЗДДС" . Според мене всичко е така, както сте го направили. :smile1:
Здравейте, българска фирма,регистрирана по ДДС продава стока на фирма с регистрация и седалище Канада.Трябва ли да се  начисли  данък и да се отрази в дневника за продажби?

Вижте чл.28 т.1 ЗДДС . :smile1:
Бих включила обезщетението по чл.224 в месец 09.2017 - във ведомостта за 10.2017 няма място напуснал вече служител. Така мисля.  :smile1:
Писмо НАП ОТНОСНО: извършване на международен транспорт и прилагане на ЗДДС


Скрит текст :

https://accountantbg.com/letter/pismo-nap-otnosno-izvrshvane-na-mezhdunaroden-transport-i-prilagane-na-zdds
Разсъждавам така :
Съгласно СС 16
Отписване на дълготрайни материални активи
11.1. (изм. - ДВ, бр. 86 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Дълготраен материален актив се отписва при продажба или когато не се очакват никакви икономически изгоди от използването на актива или при освобождаването от него.


от Писмото на НАП по въпроса :
" Кражбата е инкриминирано деяние, изразяваща се в тайно присвояване на чуждо имущество. За целите на данъчното облагане кражбите са приравнени и включени в категорията "липси".

Според мене установена е липсата на това МПС и счетоводно вече не се очаква икономическа изгода от него. Бих отписала актива при установяването на кражбата/липсата със съответния документ от полицията.

Вижте и този материал  - разгледан е и въпросът с намирането на актива :
https://www.megabalans.com/blog/item/56-otrazyavane-na-lipsa-na-aktiv-poradi-krazhba
Писмо № 24-32-320 от 31.01.2008 г. на НАП

 Отписване от ДАПл на актив (автомобил) поради кражба и данъчно третиране на ползвания данъчен кредит преди настъпване на кражбата

Скрит текст :


а при получена фактура за такса регистрация в чуждестранен семинар трябва ли протокол?

Ако става дума за такса за семинар в страна от ЕС / не съобщавате подробности / вероятно попадате в чл.21 ал.4 т.3 от ЗДДС и мястото на изпълнение е мястото на провеждане на семинара. В този случай не следва да издавате Протокол по чл.117, а във фактурата на доставчика следва да има начислено ДДС на съответната страна.
Така мисля.  :smile1:
Е, то въпросното Разяснение разглежда общия случай на разпределение на дивидент в полза на ЮЛ.  :smile1:
тоест ако сме избрали Себестойностен метод няма нужда да увеличаваме резултата в годината на отписване на инвестицията?

Така го тълкувам и аз от по-долу приложеното Разяснение.

РАЗЯСНЕНИЕ № 9600141 от 26.03.2008 г. относно облагане с данък при източника на дивидент, разпределен в полза на местни юридически лица
 НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ
 чл. 27, aл. 1, т. 1 ЗКПО
 
Скрит текст :