Колеги,
моля за вашето мнение. Фирма , нерегистрирана по ЗДДС продава коли втора употреба. Колите са закупени от данъчно-незадължени лица от ЕС и продажбите са в хипотезата на чл.143 ЗДДС. Трябва ли да се вписва като основание за продажбата чл.143 ЗДДС освен, че е упоменат чл.113 ал.9 ? Може ли невписването да е основание за евентуална регистрация на фирмата по ЗДДС ?
Имаме спор с данъчен при проверка и не сме на едно мнение .
"В този случай трябва ли да прекратя ТД и да направим нов такъв?"

Да.

"И в този случай какво трябва да попълня в трудовата книжка като дата на прекратяване на трудовотоправоотношение - 01.06 или датата на която то реално се прекратява, примерно 15.07?"

Попълвате ТК до 01.06.2025 съгласно изискванията за това и повече не правите записи в нея.
Благодаря, че споделихте - точно така го попълва и ТРЗ софтуерът и това сега е потвърждение, че това е правилният начин.
Ако се намали сумата за получаване с осигурителните вноски и се изплати 665,91 лв . , без да се взема операция за възстановяване, грешка ли е? Благодаря.

Не,защо да е грешка? Даже е едно рационално решение.
 Пише единствено номера на касовия бон, който сторнира.

И той е към фактурата за закупуване на тази машина ?
Промяната е от 11.06.2025г.

И допълнителното споразумение ли е с тази дата?
СУМАТА НЕ Е ПОЛУЧАНА ОТ СОБАСТВЕНИКА А Е ПРЕДОСТАВЕНА НА ФИРМАТА ОТ СОБСТВЕНИКА

Сумата получена от собственика е задължение и тя не се декларира !

Така де - същото Ви отговаря и колегата, но това не е вземане, а задължение.

Промените са едностранни - в посока по-малко даваме / обезщетения , болнични /, но продължаваме да вземаме  / осигуровки /.
За едно толкова важно за майките обезщетение не намериха точните и ясни думи в законовите текстове. По принцип отдавна трябваше да прекратят тази недомислица с изплащане на обезщетение на майки в отпуск за гледане на дете и работещи по друг ТД. Сега му е дошъл реда вероятно.
Първосигнално - без парично обезщетение 50 на сто за работещите майки.
Нали няма проблем да покрие счетоводната загуба, а за данъчни цели данъчната загуба може да се приспада при реализиране на данъчна печалба по реда на ЗКПО?

Няма, всичко си е правилно. :smile1:
От Указанията към Приложение 7

Колони 5, 6, 7 и 8 на Част ІІ се попълват от физически лица, които не са регистрирани като търговци и чиято дейност може да се определи като упражняване на свободна професия или упражняване на занаят.
В тези случаи на ред 1 в колони 6 и 8 се вписват доходите от съответната дейност, а на ред 3 се попълва облагаемият доход, определен от сумата на ред 1, намалена със съответния процент разходи за дейността.

Не е ли достатъчно ясно ?  :smile1:

Цитирам отново това, което съм цитирала и в отговор 5. Недвусмислено е казано.
Това, което цитирате Вие се отнася до определяне на облагаемия доход на всички, които не са на патент с цел изчисляване на дължимия данък. В случая нямаме дължим данък, но имаме сума, която ще участва в Т1 и Т2 и формирането и е като на лицата, които не са на патент с цел да са равнопоставени при определяне на дължимите осигурителни вноски.
Т.е. - колкото в  поле 30,  толкова и в поле 31?

Не, в поле 30 цялото време, което би било зачетено за ТС по този договор, а в 31 - само непризнатия. В случая лицето имаше 1 месец такъв .
т.30 - 09 г  05 м  00 дни
т.31 - 00 г  01 м  00 дни
Направих един експеримент на ТРЗ програмата. Имам наето лице по втори трудов договор и зададох прекратяване на договора от днес 01.07.2025. Отидох на ЕТЗ и на самия формуляр в клетка 30 за признат трудов стаж ми изписа точно трудовия стаж по договора като признат до момента, а за непризнат - колкото си има такъв, а лицето има непризнат ТС по втория договор.
С една дума софтуерът не прави разлика при уведомлението дали е втори ТД въпреки, че е въведен като такъв , а си изчислява признат и непризнат ТС като на основен ТД.
Това констатирах, а доколкото всичко в ТРЗ програмата излиза автоматично и не мога да повлияя на поведението и при прекратяване на това лице ЕТЗ би се попълнил по гореописания начин.
При изтичане на изпитателен срок по трудов договор, сключен съгласно чл. 67, ал. 1, т. 1 от КТ, във връзка с чл. 70 от КТ, необходимо ли е да се подава уведомление ЕТЗ към НАП, ако трудовото правоотношение продължава без прекъсване и без промяна във възнаграждението?
Да или Не, Делфинче ?

Не, Фрида! :smile1:
колеги, при изтичане на изпитателен срок(6 месеца) на договор по чл. 67 във вързка с 70 от КТ, необходимо ли е подаване на ЕТЗ в НАП ?

Отговорът си е на страницата на НАП и не мисля, че ни трябва ИТ.

https://nra.bg/wps/portal/nra/osiguryavane/Registur_na_zaetostta

Скрит текст :

Ясно и точно е указано кога и за какво подаваме ЕТЗ. Ако имате да декларирате нещо от посоченото по-горе - подавате, ако нямате - не подавате.
Подавате Д1 вече с попълнени данни за личния труд и данъка и Д6 с код 8 за ДДФЛ.
И , ако се налага следва да подадете и Д6 в случай на промяна в намаление или увеличение.
Първият линк копирах като илюстрация, че се прави избор на осигуряване на едно място. Избор на приложимо законодателство без значение дали е Бг гражданин или ЧФЛ от Великобритания, както е питането от линка. Не би трябвало да се осигурява и на двете места. Реално с пребиваването над 183 в Бг лицето е местно.